Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Opony na zimowe wędrówki...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam!

Postanowiłem sprawdzić się na rowerze zimową porą i w tym kontekście zastanawiam się nad zmianą fabrycznych opon w moim rowerze. Mam rower Unibike Vision wyposażony w opony Tour Trax - zamieszczam link do podobnych opon oferowanych na Allegro, żeby pokazać jak wygląda bieżnik. Bo wydaje mi się, że te obecne w zimie nie sprawdzą się najlepiej? No więc pytanie: jeśli wymieniać to na co? Czytałem parę poradników na temat zimowej jazdy rowerem i doszedłem do wniosku, że opony na kolcach pominę w mych rozważaniach. W związku z tym zastanawiam sie np. nad jakimiś przyzwoitymi semi slickami. Na pewno w zimie jeździł będę mniej niż w lecie - zamierzam poruszać się głównie ścieżką rowerową, zapewne w mniejszym stopniu leśnymi ścieżkami lub drogami gruntowymi. Zapewne wiele zależeć będzie od warunków pogodowych - bo z tego co wiem to np. ścieżka nad Bystrzycą w zimie przybiera różne formy od śnieżnej połaci do lodowej rynny. Obecne opony mają szerokość 1.60, na śniegu (i w piasku też) lepiej chyba sprawdzą się nieco szersze? Czy koncepcja z semislickami na zimę jest słuszna czy raczej stawiać na pełne opony terenowe, a semislicki zostawić na lato (bo tak na marginesie nad semi slickami zastanawiałem się jeszcze nim przyszło mi do głowy zastanawianie się nad jazdą zimową Smile)? Jakie opony 28' w związku z tym możecie mi polecić - obręcze Rodi Vision z parametrem ETRTO 622-19c (tak na marginesie, gdyby ktoś potrafił tak łopatplogicznie wyjaśnić jak z ETRTO można wywnioskować jakie opony są "kompatybilne" z obręczą)? A może chcecie podzielić się własnymi doświadczeniami z zimowej jazdy?
Pozdrawiam
--
LeHardi
na moje oko semi slicki nie sprawdzą się...najlepsze by były takie jakie miał Michał jak jechaliśmy ostatnio na lasy Kozłowieckie
http://allegro.pl/opona-schwalbe-black- ... 88579.html
coś w ten deseń...żeby miało co się wgryzać w ten śnieg

ja kiedyś jeździłem na semi slickach w zimę i nie miło to wspominam
na śnieg musi być bieżnik, który będzie się wbijał w podłoże, inaczej jazda będzie trudna
ja jeżdżę w zimie na grubych oponach z rzadkim bieżnikiem ale nie wiem czy takie da się znaleźć na 28"

na pewno bieżnik, bo semi slick sobie nie poradzi, będzie się ślizgał
No więc prowadzę dalej swoje oponowe śledztwo. Smile Po pierwsze wysłałem maile do supportu technicznego Unibike i ich sklepu internetowego - teoretycznie powinni coś wiedzieć na temat własnych produktów. Przy okazji gdyby ktoś zechciał zajrzeć swym wprawnym okiem tutaj: http://www.unibike.pl/sklep/index.php?cPath=78_82 i podpowiedzeć czy coś z tego może spełniać moje wymagania. Druga rzecz to oznaczenia - np. na allegro znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/opona-opony-kenda-cro ... 74499.html - i teraz moje pytanie: 35c w oznaczeniu to szerokość w cm? Pytam bo czasem spotyka się oznaczenia typu 1.75 - to jak rozumiem cale? I czy to oznacza, że taka opona jest zdecydowanie za szeroka do obręczy 19c? Wybaczcie głupie pytania, ale w czasach Wigry 3 wszystko było prostsze, bo był tylko jeden typ opony i człowiek był szczęśliwy, jeśli w ogóle była w sklepie. Smile
EDYCJA: poczytałem co też pisze na moich obecnych oponkach:42 x 622 (28 x 1.60 x 700 x 40C) z czego wniosek, że ta Kenda z Allegro jest odrobinę cieńsza...
--
LeHardi
Dostałem odpowiedź od Unibike'a - zasadniczo polecają mi 4 modele opony crossowej, wszystkie firmy Schwalbe: Racing Ralph, Rocket Ron, Cx Pro i Smart Sam. Z racji przyjętych założeń finansowych odpadają 2 pierwsze modele. Zostają więc: Smart Sam
http://www.unibike.pl/sklep/product_inf ... ts_id=3153 i CX Pro http://www.unibike.pl/sklep/product_inf ... ts_id=2795 Jaki kształt bieżnika, z tych dwóch, Waszym zdaniem lepiej będzie sprawować się na śniegu?
--
LeHardi
Według mnie te drugie CX Pro, powinny się lepiej przekopywać przez śnieg, ale pierwsze też dadzą radę jakby co :-) . Gdybyś miał dwie różne, tą z agresywniejszym bieżnikiem montujesz z przodu i powinno wszystko grać.
Możesz też spróbować z kolcowanymi oponami, tylko to trochę drogie rozwiązanie - chyba że sam sobie taką zmajstrujesz (wystarczy na początek jedna, na przód). Rzekomo już są legalne w rowerach.
OIP na preclu kazali wybierać łatwo oczyszczające się/nie zabijające śniegiem. No i oczywiscie maja się "wgryzać" Wink - czyli nie za gęsto z klockami.
Toteż dlatego z tych dwóch powyższych modeli wybrałbym CX Pro, aczkolwiek uważam, że na tych pierwszych też by się dało. Na różnych wynalazkach oponopodobnych jeździło się już zimą i o ile nie były zbyt gładkie, dało się jakoś toczyć :-P.

Gdybym miał świadomie (że tak powiem) wybierać oponę na śnieg, skłaniałbym się ku czemuś takiemu.
http://www.unibike.pl/sklep/product_inf ... ts_id=3138
Tyle że to na koło 29 cali...