Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Nowe Prawo o Ruchu Drogowym przegłosowane w Sejmie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Ja bym to podsumował w taki sposób.

Na Twoim zdjęciu miejsce Nr2:
Obowiązuje Art.27.1 i Art. 33.4
Samochód ma pierwszeństwo o ile nie jesteśmy już w trakcie przejazdu (to jest dokładnie tak jak z pieszym, który już jest na przejściu).
Gdy przepisy się zmienią to będzie obowiązywał Art.27.1 czyli tak jak w poprzednim zdaniu. Czyli bez zmian Smile

Twoje zdjęcie i miejsce Nr1:
Również obowiązuje Art.27.1 i Art.33.4 - czyli tak jak w zdaniu powyżej.
Ale po zmianie przepisów będzie Art.27.1 i Art.27.1a
Czyli zgodnie z Art.27.1a samochód skręcający będzie zobowiązany udzielić nam pierwszeństwa a Art.27.1 tylko potwierdzi nasze pierwszeństwo gdy już na przejeździe będziemy.
Ale to wszystko pod warunkiem, że ustawione znaki drogowe nie będą stanowiły inaczej.

Zatem dla przykładu z Twojego zdjęcia jakaś tam regulacja prawna jest.
Dla przykładu z mojego zdjęcia nie ma.

Bez względu też na obowiązujące przepisy zawsze należy zwolnić i zachować ostrożność.
Użyłem przykładu pieszego gdyż dobrze wiemy jak wiele jest potrąceń pieszych w połowie "pasów":
http://www.youtube.com/watch?v=XBHyd2YQ ... re=related
Na tym przejściu mógłby być przecież jeszcze przejazd rowerowy z jadącym rowerzystą...
A mi instruktor mówił na jazdach gdy chciałem zatrzymać się i puścić pieszych że pieszym nie można dawać choćby cienia myśli że ich puścimy... To było humorystycznie ale myślę że podobnie myślą niektórzy kierowcy czy to o pieszych czy o rowerzystach. Zatem przepisy przepisami a jak będzie w rzeczywistości to i tak inna historia.
Tu od razu prostuję, że zdanie:

"Do tej pory było tak, że rowerzysta, nawet jeśli miał zielone światło, to musiał się zatrzymać i przepuścić kierowcę. Tymczasem taki zapis był niezgodny z "Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym", powodował kolizje i bardzo utrudniał orzekanie winy, gdy do nich doszło - mówi Rafał Stawecki ze stowarzyszenia Rowerowy Białystok, jeden ze współautorów zmian, bo nad ustawą pracowali wspólnie rowerzyści i politycy."

jest przekręceniem przez dziennikarza wypowiedzi kolegi z RB. Chodzi o brak pierwszeństwa na zielonym i to że jest on jednym ze współautorów zmian.
A wie ktoś, kiedy choćby mniej więcej te przepisy mają zacząć obowiązywać?
Ja natknąłem się na artykuł o nowych przepisach na interii, jak sobie poczytałem komentarze to mi witki opadły i nogi z pedałów normalnie
http://motoryzacja.interia.pl/szukaj/ne ... wa,1602311
Po sejmie teraz senat, później prezydent.
No i stało się - Od dziś czyli od 21 maja 2011 roku wchodzi w życie nowelizacja kodeksu o ruchu drogowym dotyczącego zwiększenia praw rowerzystów. Nie liczyłbym jednak, że wszyscy kierowcy o tym wiedzą, a jeszcze mniej liczę na przestrzeganie nowych przepisów przez wszystkich kierowców. Mimo to ze spokojem i konsekwencją mam zamiar egzekwować należne prawa Smile
Nawet w TVNie mówili o tym kilka razy.

A nie wie ktoś jak ma się ta kwestia karania za jazdę po pijaku? Czy to weszło ma wejść czy ucichło?
Z tego co wiem, to trybunał uznał to za niesłuszne. Ale słyszałem rozmowę dwóch gości nad zalewem, że zrezygnowano ze zmiany przepisów. Było to jednak źródło bardzo niepewne, także nie wiem. Ja obstawiam, że poprawka jednak będzie skoro trybunał orzekł iż przepis jest zły
Jak to mówią "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Więc poczekajmy i zobaczymy jak to nasi radni zastosują w życiu, bo jakoś nie bardzo wierzę w szybkie zmiany.
Stron: 1 2 3 4