Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Rowerzysta to pijak bez świateł*
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Natknąłem się na "ciekawy" filmik z niedawnego wydania wieczornych Wiadomości w pr. 1 TVP. Nie będę się rozpisywał, sami oceńcie.
Wiadomości TVP 1 (od 1:20 zaczyna się najciekawsza część...)

A na dokładkę artykuły, które pojawiły się po emisji programu:
Rowerowej rewolucji nie będzie w telewizji. O rowerowych wygłupach TVN i TVP
Rowerzyści oburzeni materiałem w TVP, piszą list do policji
Fakt że materiał jest zrobiony bez znajomości tematu i pod publiczkę, ot taki news o niczym w sezonie ogórkowym.
Inną sprawą jest to że zawsze wracając z Zalewu w trakcie sezonu rowerowego (dla mnie sezon trwa cały rok) widzę całą masę nieoświetlonych bikerów. A pod samym Zalewem rowerki podstawione pod stoliki a przy nich rowerzyści przy piwku, potem szybki powrót do domciu na dwóch kółkach ścieżką. Takie widoki w okolicach ścieżki i Zemborzyc to norma.
Niestety, jak piszesz, Pinky, jest to norma. Podobnie, jak w przypadku jazdy samochodem "po jednym piwku". W materiale z TVP najciekawsze jest to, że dziennikarz zwraca szczególną uwagę na to, że rowerzyści sami się właściwie proszą o wypadek, bo (pomijając już brak oświetlenia i domniemane spożycie alkoholu) nie noszą kamizelek odblaskowych, taki przynajmniej jest wydźwięk reportażu. Wygłaszanie podobnych twierdzeń na temat kamizelek prowadzić może do sytuacji, kiedy rowerzysta uzna, że "po co mi światła, mam przecież kamizelkę!". A czy kamizelki (w przeciwieństwie do oświetlenia roweru) są prawnie wymagane w Polsce? Zresztą, ja to się ma do statystyk mówiących jasno, że do zdecydowanej większości wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi za dnia? Z własnego doświadczenia wiem, że kierowca w dzień potrafi się tłumaczyć ubranemu w jaskrawy strój rowerzyście, że go nie zauważył... Ale o tym już było w innym wątku.
Polak to pijak bez świateł i jadący kupą złomu, którą nazywa "samochodem", "motocyklem" czy "rowerem". Często po piwie, dwóch lub na drugi dzień po ostrym piciu. Nie każdy, wiadomo.

Ale oczywiście przedstawienie rowerzystów w taki sposób, jak uczyniono to w TVP (w TVN też nie byli wiele lepsi, bo gadali bzdury), jest błędem i wynika z niewiedzy i braku zgłębienia tematu przez "dziennikarzy". To niestety bolączka obecnych czasów. Dziennikarze są po prostu SŁABI. Rzadko zdarza się porządny artykuł, reportaż czy co oni tam jeszcze robią.
Większość redaktorów ma płacone za jakiś chwytliwy temat który naciągnie oglądalność. I pod publikę. nawet wypowiedzi polityków się wycina i montuje tak aby ubarwić wypowiedź a sens tak naprawdę ucieka po montażu. Telewizja idzie na oglądalność nie rzetelność przekazywanych informacji.