Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Programy wspomagające jazdę na komórkę z GPS.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witam, jako że dopiero zaczynam się poważnie bawić w dalsze wyprawy rowerowe chciałem was zapytać czego używacie w swoich komórkach?
Obecnie mam Nokię 5800 (symbian), używam póki co Sports Tracker (raczej do rejestrowania trasy tylko bo tylko tyle w nim umiem Tongue wiem że można eksportować do różnych plików ale nie wiem co z nimi dalej robić, z tymi plikami).
Co polecacie jeszcze żeby sobie wgrać? Ogólnie jakieś coś do mapek? i ew nawigacji? (tak wiem wiem, że frajda ze zwykła mapą a nawet i bez, ale czasami się przydaje, np jak się wraca trochę inną trasą już do domu to żeby wrócić do tej poprzedniej, albo wcześniej wyznaczyć sobie trasę na mapie i jechać według niej. I tutaj się rodzi pytanie, wiem że są tzw Tracki i Routy (ścieżki, ślady? ) ale jak je robić i wrzucić np na kom żeby mi z nich czytało?

Jest w ogólę jakaś fajna mapka rowerowa, na razie lubelszczyzny? Gdzie którędy itd? Na razię patrzę po necie w mapkach, ale tam to różnie bywa, raz jest coś zaznaczone a raz nie, choć u nas ścieżek to chyba za wiele nie ma ;/ :evil:

Jak sobie wybierać i ustalać różne trasy? Mam kolarkę i nie chcę jeździć tylko głównymi trasami razem z samochodami, ale jak patrzę w internecie to np kiedyś tak się wkopałem że trafiłem na jakąś mocno polną drogę gdzie jazda rowerem tymbardziej kolarką to masakra, a niektóre fajne ścieżki np stricto rowerowe (taka utwardzona równiejsza ziemia np) nie są w ogóle nigdzie zaznaczone.
Też dziękuję za przywitanie i pozdrawiam :-P
Przywitanie akurat się pisze Wink mam pootwierane miliony okien i miliony nie dokończonych na nich spraw. Chwilka!! :mrgreen: :mrgreen:
OK :mrgreen:

terragady napisał(a):a niektóre fajne ścieżki np stricto rowerowe (taka utwardzona równiejsza ziemia np) nie są w ogóle nigdzie zaznaczone.

Nie są zaznaczone i długo nie będą.
Są to czasami bardzo krótkie odcinki lub takie prowadzące "donikąd".
Aktualizacja map z nowymi asfaltowymi trochę trwa więc o innych zapomnij.
Nawiązuję tutaj również do Twojego drugiego tematu: Lublin - (Nałęczów?) - Kazimierz - Lublin
Nawet jeśli znajdziesz jakiś fajny utwardzony fragment pod "szosówkę" to nie masz pewności czy w ciągu kilku kolejnych dni nie wysypano kamieni na kilkusetmetrowym odcinku (znam to z praktyki).
I nikt na żadnej mapie tego nie zaznaczy (nadal przecież będzie to droga gruntowa).
Póki co, pozostają zatem typowe mapy drogowe (samochodowe).
W ostatnim okresie powstało wiele tras rowerowych na zasadzie namalowania znaków na drzewie lub przyczepieniu tabliczki do słupa.
Niektóre są nawet fajne ale... nie zawsze dla "kolarki" Smile

Natomiast bardziej od strony sprzętowej GPS to przejrzyj dostępne już tematy oraz linki do innych stron.
terragady napisał(a):Jest w ogólę jakaś fajna mapka rowerowa, na razie lubelszczyzny? Gdzie którędy itd? Na razię patrzę po necie w mapkach, ale tam to różnie bywa, raz jest coś zaznaczone a raz nie, choć u nas ścieżek to chyba za wiele nie ma ;/
Polecam program Trekbuddy o obsługi map. Mapy można ściągnąć sobie z internetu lub spreparować samemu (wgrywając mapę z neta lub skanując i kalibrując własną). Program umożliwia określenie pozycji w której się znajdujesz oraz wskazanie kierunku poruszania się. Dodatkowo umożliwia zapisanie tracka z jazdy.
Link
i wreszcie jest! http://forum.rowerowylublin.org/viewtop ... 00&start=0
Smile

Forum przeglądałem, chyba większość tematów gdzie występuje "GPS" Smile
Parę znalazłem fajnych rzecz.
Kiedyś podchodziłem do trekbuddy, ale jakoś nie potrafiłem go obsłużyć ;/ no i jest pod jave a nie stricto na symbiana, no ale to już przeboleję, spróbuję coś w nim podziałać jeszcze, mapę skalibrować będzie ciężko no ale może też dam radę Wink Fajnym programem jest AFTrack, ale ciężko go zdobyć.

Mam też takie urządzenie jak Magellan Triton 500, nigdy go nie używałem, rok temu z usa go przywiozłem. Czy on się nada na rower? Wie ktoś może? Ma wejście na karty SD więc chyba mapki jakieś można wgrywać. Z tym że nie ma ekranu dotykowego, a ja bardzo lubię dotykowe! 8-) zwłaszcza przy mapach dotyk ułatwia pracę, tylko się przesuwa palcem i już Wink


EDIT:
Aha i z tymi śladami to jest tak że track to jest ślad tak? A route to jest wyznaczona droga jaką mamy przejechać? I tracka można na route zamieniać pewnie. Tylko jak mam z tego skorzystać? Żeby coś sobie wyznaczyć i jechać tym? Da się tak w trekbuddy? Bo w sports trackerze chyba nie.
Ekran dotykowy fajny jest jak jest ciepło. Szybko zmienisz zdanie jak zrobi się chłodno i założysz full rękawiczki.
Pinky napisał(a):Ekran dotykowy fajny jest jak jest ciepło. Szybko zmienisz zdanie jak zrobi się chłodno i założysz full rękawiczki.

ogólnie w zimie nie jeżdżę, no chyba że sprawię sobie jakiś dobry rower MTB ale to nie prędko.
Ogólnie przecież cały czas się telefonu nie używa, mam zamontowany na kierownicy (choć ostatnio jeździ w kieszeni) i działa jako licznik, to wystarczy dotknąć byle gdzie na ekranie żeby się podświetlił i tyle. Jak zgubię drogę to mogę się zatrzymać i zdjąć rękawiczki, zresztą urządzenia nie dotykowe z klawiszami też nie są raczej obsługowane przez rękawiczki, zwłaszcza grube, także argument raczej nie jest obciążający dla dotykowych ekranów Wink


Ok to teraz tak, jeżeli mam plik GPX z trasą którą chciałbym przejechać to co mam zrobić żeby mi ją wyświetliło w komórce? Jaki program i jak to zrobić? Czy jednocześnie mogę zapisywać swój odrębny ślad? I co najlepiej robić ze swoimi śladami? To też pliki gpx? Smile są jakieś fajne serwisy coś jak sports trackera? Bo on jakoś dla mnie taki mało przyjemny jest, niby wszystko tam jest, ładnie i w ogóle, ale czuję tam taki przesyt i źle mi się tam obsługuje wszystko (oczywiście chodzi o stronę www, bo program na kom jest bardzo dobry)
Z tego, co wiem, to 5800 ma darmowy dostęp do całkiem przyzwoitych Map Ovi.
jabolewski napisał(a):Z tego, co wiem, to 5800 ma darmowy dostęp do całkiem przyzwoitych Map Ovi.

tak ma, ale żeby to przyzwoite było to nie powiedział bym, małych dróżek w ogóle nie ma. Rzek zaznaczonych nawet nie ma. Ogólnie jest dobra do takiego jeżdzenia samochodem, choć i tam zawodzi czasem Wink
Na rower zupełnie toto się nie nadaje, lepiej zrobić albo swoje mapki jakieś, albo te opencyclemap czy coś takiego. Albo z satelity Wink
Stron: 1 2 3