Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Telewizja DVB-T w Lublinie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam,
chciałbym się zapytać obeznanych w temacie forumowiczów: jak wygląda obecnie sprawa telewizji cyfrowej w Lublinie? Ponoć niedawno miało zostać uruchomione nadawanie sygnału cyfrowego MPEG-4. Czy rzeczywiście już to działa? Jak jest z zasięgiem? Jakie kanały są dostępne?

Pozdrawiam
Od dzisiaj oficjalnie platforma mux-2.
Czyli: TVN, TVN7, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, TV Puls i TV Puls 2.

Natomiast mux-3 (TVP 1 i 2, TVP INFO Lublin, TVP Kultura i TVP Historia) można odbierać w Lublinie ale jest nadawany testowo z niską mocą i przerwami.
Aha, dzięki za info, a czy odbierając sygnał cyfrowy można mieć jednocześnie kanały z analogowego, takie jak tvp 1,2 i info? Rodzicom z pewnością na nich zależy.

Korzystałeś już może z cyfrowego sygnału naziemnego?
Takiego mixu nie robiłem.
Może się okazać, że anteny trzeba ustawiać w różnych kierunkach (lokalizacji nadajników).
No i jeszcze pytanie czy telewizor odbiera bezpośrednio sygnał DVB-T czy może potrzebny jest zewnętrzny dekoder.
W każdym bądź razie na częstotliwości cyfrowej nie "złapiesz" analogowej.
Należałoby więc trochę pokombinować aby mieć i jedno i drugie.
Edit: Czy sam telewizor odbiera DVB-t w standardzie MPEG-4?
darist napisał(a):Czy sam telewizor odbiera DVB-t w standardzie MPEG-4?

Niestety nie, ten 8-letni telewizor to jeszcze crt, dlatego jestem zainteresowany zakupem jakiegoś taniego tunera ze złączem scart. Można je już kupić za stówkę (takie małe), jednak ich użyteczność jest wielką niewiadomą.
Szukam więc czegoś, co bezproblemowo będzie spełniać swoje zadanie. Na forach polecają Media Tech MT4160 - jesteś w stanie coś polecić?

Dziwi mnie jeszcze fakt, że nie ma dostępnej publicznej telewizji w działającym aktualnie multipleksie...

P.S Mieszkam w Marysinie - niewiele ponad kilometr od Sławinka - czy załapię się jeszcze na sygnał? Nie mogę nigdzie znaleźć dokładnych map zasięgu.
Mapy zasięgu, terminy i inne przydatne dane znajdziesz na stronie Emitela:
http://www.emitel.pl/
Tam też czytając stare informacje dowiesz się dlaczego nie udało się jeszcze z programami telewizji za przeproszeniem publicznej :-D
Każdy dekoder będzie dobry jeśli dobrze dobierze się antenę ale szczegóły znajdziesz na stronach poświęconych naziemnej telewizji cyfrowej.
W Twoim przypadku na dzień dzisiejszy analogowy sygnał odbierzesz w dotychczasowej formie a cyfrowe kanały poprzez dekoder.
Mało komfortowo ale sygnał z Raabego może okazać się za słaby (nadawanie testowe).
Rozumiem, a o co chodzi jeszcze z tymi multipleksami? Mam takie głupie pytanie: czy użyszkodnik będzie miał możliwość odbierania kilku naraz czy będzie musiał wybierać?
Są różne moce nadajników, bo niektóre nadają już oficjalnie na "full". Lublin ma bardzo duży poślizg i pakiet z publiczną jest obecnie przewidywany na lipiec 2013 (czyli za dwa lata). Na co dzień nie korzystam z DVB-T tylko z ciekawości sprawdzałem jak to wygląda.
Są ponoć przerwy i zakłócenia w nadawaniu ale nie miałem okazji tego doświadczyć.
No i najważniejsze... nadajnik na Raabego widzę z okna z odległości ok. 800m.
Multipleksy są pogrupowane i mają znaczenie bardziej przy przetargach/ofertach kto (jaka stacja) będzie nadawała. Tuner natomiast wyszukuje Ci wszystkie programy bez względu w jakim są multipleksie.
Docelowo mają też być programy płatne.
Wtedy niewykluczone, że konieczny będzie dekoder umożliwiający obsługę karty (jak w TV satelitarnej).
Jako uzupełnienie mogę dodać, że programy z mux2 nadawane z Piask odbieram na miasteczku akademickim na zwykłej antenie pokojowej, nawet bez wzmocnienia. Za to sygnał mux3 z nadajnika na Raabego jest dla mnie nieosiągalny, pomimo, że nadajnik widzę z okna.
Może to i będzie reklama, ale dużo ciekawych i aktualnych informacji dotyczących m.in. odbioru DVB-T w Lublinie jest na stronie http://www.krupapiotr.pl/.
jabolewski napisał(a):...a czy odbierając sygnał cyfrowy można mieć jednocześnie kanały z analogowego, takie jak tvp 1,2 i info?

To ja dodam, że u mnie Mux-2 pięknie śmigał jeszcze przed oficjalną "premierą". Obraz jak żyleta :-D lepszy niż z kablówki UPC. Zwykła pokojowa antena w monitorze z MPEG4 wyłapała zarówno kanały analogowe jak i naziemnej cyfrowej. Przydałaby się antena zewnętrzna, bo co jakiś czas robi się "pikseloza". Na Lipową też mam blisko ;-) ale Mux-3 u mnie niestety nie uświadczysz. O szczęśliwcach możesz poczytać tu -> http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /685122582
Stron: 1 2