Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: 02.11.2011, godz. 19.00, Plac Zamkowy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
To nie konkurencja dla Grześka tylko inna propozycja na nasz udział w Dniu Zadusznym. Proponuję objazd kliku miejsc upamiętniających Polaków, którzy oddali życie w walce o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.
Spotkanie na Placu Zamkowym pod pomnikiem Zaporczyków. W każdym z odwiedzonych miejsc zatrzymamy się na krótką modlitwę (takie wewnętrzne zadumanie, westchnięcie) i zapalimy lampkę. Trasę jeszcze podam.
Godzina wstępnie 19, ale jest do uzgodnienia.
I teraz jestem w rozsypce. Jurek czy Grzesiek, Grzesiek czy Jurek, oto jest pytanie? Muszę przemyśleć te dwie interesujące propozycje.
oj i ja też w rozdwojeniu czy jechać tu czy tu,(na oba bym chciała) :-|
Wstępny plan jest taki
1. Plac Zamkowy - pomnik poległych Zaporczyków
przejazd ul. Grodzką - Krakowskie Przedmieście
2. Pomnik Matki Sybiraczki - okolice ul. Hempla
przejazd ul. Okopową - Lipową
3. Pomnik majora H. Dekutowskiego - Lipowa
przejazd ul. Narutowicza - Głęboką
4. Pomnik Katyński
przejazd ul. Balladyny
5. Pomnik Obrońców Lublina
przejazd ul. Zana - Nadbystrzycką
6. Pomnik Pomordowanych na Rurach.
przejazd ul. Nadbystrzycką - Narutowicza - Piłsudkiego gdzie zakończylibyśmy przy tablicy pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Całość trasy to ok. 10km.
Jeżeli mogę coś zaproponować:
Można by do trasy dorzucić:
Pomnik Ofiar Zamku Lubelskiego przy ul. Chodźki.
Pomnik Szwedzki. Ul. Jaczewskiego.
Pomnik Ułanów Polskich z Korpusu księcia Józefa Poniatowskiego poległych w potyczce z Austriakami w 1809r.
Tablica przy Muzeum pod Zegarem Uniwersytecka

Wtedy trasa mogła by wyglądać TAK:

1. Plac Zamkowy - pomnik poległych Zaporczyków
przejazd szkolna -unicką
2.Pomnik Ułanów Polskich z Korpusu księcia Józefa Poniatowskiego poległych w potyczce z Austriakami w 1809r.
Przejazd Obywatelską - Chodźki
3.Pomnik Ofiar Zamku Lubelskiego przy ul. Chodźki.
Przejazd Chodźki - Jaczewskiego
4.Pomnik Szwedzki.
Przejazd Jaczewskiego - Prusa - 3-go maja (chyba że już przejezdne bardziej niż w zeszłą niedzielę) - Ogrodowa
5. Pomnik Matki Sybiraczki - okolice ul. Hempla
przejazd ul. Okopową - Lipową
6. Pomnik majora H. Dekutowskiego - Lipowa
przejazd ul. Skłodowskiej -
7.Tablica przy Muzeum pod Zegarem
Przejazd Skłodowskiej -Głęboka
8. Pomnik Katyński
przejazd ul. Balladyny
9. Pomnik Obrońców Lublina
przejazd ul. Zana - Nadbystrzycką
10. Pomnik Pomordowanych na Rurach.
przejazd ul. Nadbystrzycką - Narutowicza - Piłsudkiego gdzie zakończylibyśmy przy tablicy pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Myślałem o tym bo te pomniki były na szlaku naszej Nocy Kultury, ale nie chciałbym przeładowywać i chyba zostanę przy pierwotnej wersji (chociaż pisałem ją jako wstepną)
Czym się kierowałem.
Pomnik na Placu zamkowym - pamięci ludzi w wieku jak wielu z tego forum, którzy nie chcieli pogodzić sie z okupacją bolszewicką
Pomnik Matki Sybiraczki - pamięci wszystkich wywiezionych w okresie zaborów i nawet po II wojnie światowej
Pomnik mjr. Dekutowskiego - niejako po drodze
Pomnik Katyński - po prostu nie można było pominąć
Pomnik Obrońców Lublina - jesteśmy mieszkańcami tego miasta (na stałe lub użytkowo)
Pomnik Pomordowanych na Rurach - masowe egzekucje okresu II woj. swiat. i urzekł mnie napis:
MJR WP ZYGMUNT MUCHA GINĘ BO JESTEM POLAKIEM. MOJE DZIECI NIE ZAPOMINAJCIE O BOGU I PACIERZU / 29 CZERWCA 1940 R. / WASZ OJCIEC.
Tablica na Piłsudskiego - trochę zapomniane miejsce, wiem że tam jest ale nie pamietam jakiego wydarzenia dotyczy.
A i patrzyłem na trasę, żeby mi się ładnie domknęła.

Można by przecież i na Majdanek pojechać, ale byłoby to trochę za dużo, myślę, że poprzez obecność i modlitwę (zadumę) w tych miejscach podkreslimy charakter tego dnia.
Jurek S napisał(a):Tablica na Piłsudskiego - trochę zapomniane miejsce, wiem że tam jest ale nie pamietam jakiego wydarzenia dotyczy.

Upamiętnia publiczną egzekucję (28-01-1944) trzydziestu Polaków - więźniów Zamku Lubelskiego.

Jest wiele miejsc, które mijamy i w codziennym, zaganianym życiu nie zwracamy uwagi.
Dlatego mam małą prośbę o zmianę trasy, która nie zburzy Twojego planu (a może nawet będzie trochę sprawniej przejechać z Nadbystrzyckiej do Piłsudskiego).
Na ulicy Szczerbowskiego jest pomnik poświęcony Strażakom poległym w obronie Ojczyzny w latach 1939-1950.
Jadę jednak z wami, do zobaczenia we środę.
darist napisał(a):
Jurek S napisał(a):Tablica na Piłsudskiego - trochę zapomniane miejsce, wiem że tam jest ale nie pamietam jakiego wydarzenia dotyczy.

Upamiętnia publiczną egzekucję (28-01-1944) trzydziestu Polaków - więźniów Zamku Lubelskiego.

Jest wiele miejsc, które mijamy i w codziennym, zaganianym życiu nie zwracamy uwagi.
Dlatego mam małą prośbę o zmianę trasy, która nie zburzy Twojego planu (a może nawet będzie trochę sprawniej przejechać z Nadbystrzyckiej do Piłsudskiego).
Na ulicy Szczerbowskiego jest pomnik poświęcony Strażakom poległym w obronie Ojczyzny w latach 1939-1950.

Wczoraj specjalnie tam pojechałem, żeby sprawdzić :-D
A przez Szczerbowskiego, rzeczywiście możemy przejechać. Tyle razy tamtędy jeździłem i nigdy nie zwróciłem uwagi.
Zachęcam, żeby wziąć po parę zniczy. Ja na wszelki wypadek wezmę tak, żeby w każdym miejscu wystarczyło po jednym.
Jadę z Wami i ja.
Stron: 1 2 3