Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: renowacja ramy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witajcie, jako że trochę czasu teraz znalazłem, chciałem wymienić ramę w swojej szosówce, niestety piękna gazela idzię na emeryturę z okazji że nabyłem ciut większą która będzie lepsza, tak myślę, dla mnie.
No i teraz tak, ogólnie wygląd niej mi nie za bardzo odpowiada, jest trochę porysowana, napisy są w kiepskim stanie itd, na takiej jeździł nie będę!!! Smile
No to tak na początku chciałem jakoś wszystko "zdrapać", tylko pytanie jak? Jest to Cro-Mo rama, czy lepiej użyć jakiś chemikaliów? Nie pamiętam jak to się dokładnie nazywało, Benitol? Nim kiedyś lakier i farby do metalu czyściłem. Czy lepiej ręcznie papierem ściernym lub albo po papierze dać taką szczotkę metalową (albo taką co się na wiertarkę zakłada?).

Dalej pozosaje odtłuszczenie powierzchni, tutaj myślę że jakiś izopropanol czy coś by dało radę. No i dalej malowanie. Tylko teraz czym i jak Wink Ogólnie marzy mi się matowy kolor, ale nie wiem czy da się coś takiego zrobić? Jak na tych samochodach niektórych lepszych jest, taki czarny mat. Na to jeszcze jakieś naklejki, bądź malowanki.
Czym i jak malować? Farba/lakier do metalu i pędzel, czy sprayem? W sumie można by było oddać do lakiernika i on by walnął, ale wtedy odbiera mi frajdę z robienia i satysfakcję, chyba że przekonacie mnie że jak ja sam to zrobię, nie do końca się znając to wyjdzie g****ane Smile
Witam , metoda 1sza : usunąć lakier ręcznie papierem ściernym , w miejscach trudno dostępnych zastosować można preparaty do usuwania powłok lakierniczych lub rozpuszczalnik nitro .Szczotka na wiertarce niewiele pomoże. Pamiętaj ,że metal musi być gładki . Dopracowany bez rys itp ,inaczej wszystko będzie widoczne na lakierze. Następnie kładziesz podkład . Po wyschnięciu szlifujesz papierem 2000 na wodę / zniwelujesz w ten sposób drobne niedociągnięcia oraz zrobisz baze pod lakier. Po prostu będzie lepiej przywierał / .IHMO powinny być co najmniej dwie warstwy lakieru . Potem już tylko bezbarwny i gotowe.Najlepszy efekt uzyskasz malując pistoletem , spray kładzie BARDZO cienką warstwe. naklejki zakładzasz przed nałożeniem lakieru bezbarwnego.Zabezpieczy on je przed drobnymi uszkodzeniami. Lakiery" samochodowe" idealnie nadają się do Twojej ramki.Pomieszczenie w którym malujesz też ma znaczenie , powinno być ciepłe i czyste .Wentylacja też się przyda.
Przypominam ,że przed każdym nałożeniem farby odtłuszczamy benzyną ekstrakcyjną .Zabezpieczyć należy również gwinty przed nie potrzebnym pomalowaniem.
/mat nie wiem jak uzyskać , samo malowanie jest trudne /
Jest to bardzo żmudne , jeżeli masz trochę samozaparcia dasz radę. Swoje możliwości ,umiejętności oceń sam / czyt .czy poradzisz sobie z lakierem.
metoda 2 : ramę piaskujemy /drobnym śrutem / oddajemy do malowania proszkowego i gotowe. Powłoka będzie trwała i odporna na zarysowania /ale bez przesady głaskania grabiami nie wytrzyma/
Gdzieś w lublinie lub okolicach droga taka zabawa, piaskowanie i malowanie proszkowe takiej ramy?
Gdzie taki lakier samochodowy można dostać? Zwykła farba do metalu się nie nadaje? One są niby z połyskiem i z półpołyskiem. Jaki lakier bezbarwny i jaki podkład? Podkład normalny pod metal?

Myślę że więcej frajdy da mi to zrobienie we własnym zakresie, z malowania jestem zielony, ale ogólnie jestem trochę majsterkowiczem więc manualne i techniczne rzeczy nie są mi takie do końca obce.
Odp na pyt 1 : wujek google ...oj lenistwo
odp na pyt 2 :np na ul kunickiego /od komisariatu 3 w stronę Abramowic / jest co najmniej 5 sklepów porządnie zaopatrzonych. Ew wujek google :lol:
Zwykła farba do metalu nie da takiego efektu , pomalować nią można furtkę albo płot.
EDIT przypadkiem trafione na forum :http://forum.rowerowylublin.org/viewtopic.php?t=3748
potrzebujesz;
1. Podkład akrylowy 1K(spraj) lub 2K(na pistolet)
2. Lakier bazowy tzw. Baza
3. Lakier bezbarwny tzw. Klar
4. Zmywacz silikonowy, lepszy niż benzyna i tańszy.
piotrj napisał(a):Odp na pyt 1 : wujek google ...oj lenistwo
odp na pyt 2 :np na ul kunickiego /od komisariatu 3 w stronę Abramowic / jest co najmniej 5 sklepów porządnie zaopatrzonych. Ew wujek google :lol:
Zwykła farba do metalu nie da takiego efektu , pomalować nią można furtkę albo płot.
EDIT przypadkiem trafione na forum :http://forum.rowerowylublin.org/viewtopic.php?t=3748

Co z tego że znajdę w googlach zakłady lakiernicze, chodzi mi o czyjeś doświadczenie, może ktoś robił coś podobnego i może coś polecić, ew za jaką cenę, gdzie może taniej coś można zrobić itd.
W zakładzie mi wszystko zrobią? Usuną stary lakier, nałożą podkład i lakier? Chyba wyjdzie taniej w zakładzie, same te farby i podkłady pewnie nieźle szarpną, całego pewnie i tak nie zużyje.
W google, albo wyszukiwarce na forum znajdziesz wątki, w których ten temat był już wielokrotnie poruszany. Jak je przeczytasz i dalej będziesz miał jakieś wątpliwości to możesz, w którymś z nich zapytać, na pewno ktoś Ci pomoże.
Okej okej, już znalazłem Wink dzięki za odpowiedzi!
terragady napisał(a):Co z tego że znajdę w googlach zakłady lakiernicze, chodzi mi o czyjeś doświadczenie, może ktoś robił coś podobnego i może coś polecić, ew za jaką cenę, gdzie może taniej coś można zrobić itd.
W zakładzie mi wszystko zrobią? Usuną stary lakier, nałożą podkład i lakier? Chyba wyjdzie taniej w zakładzie, same te farby i podkłady pewnie nieźle szarpną, całego pewnie i tak nie zużyje.
Taniej Ci wyjdzie samemu. Bo jak oddasz ramę do usunięcia lakieru i pełnej renowacji to może kosztować tyle co nowa gotowa rama.

Samemu to już ci mogę wycenić koszta malowania:

Podkład akrylowy 400ml- 15zł
Lakier bazowy 400ml- 40zł
Lakier bezbarwny 400ml- 30zł
Zmywacz silikonowy 1l - 10zł
Papiery ścierne powiedzmy p400 i p800 po podkładzie koszt niech 10zł na paiery i taśmę maskującą

Suma: 105zł

No i trzeba cierpliwości. Ja w lakiernictwo się bawię głownie w samochodach. Ale rower to prościej bo tutaj nie masz korozji. A w autach trzeba zwalczyć korozję. Ale to już nie na tym forum :mrgreen:
z tego tematu drugiego o malowaniu i piaskowaniu, w jednym poście napisali że można zamknąć się w 50 zł za całość, w drugim że do 100 ze wszystkim, i nawet że jest czarny mat.
Stron: 1 2