Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Sezon Lublin - turystyka, zwiedzanie, odkrywanie, szlaki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Sezon Lublin. Zapraszam na szlak

Zapraszamy mieszkańców Lublina do udziału w "Sezonie Lublin", cyklu imprez zorganizowanym specjalnie na rozpoczęcie sezonu turystycznego w naszym mieście. "Sezon Lublin 2012", który opatrzyliśmy hasłem "Zapraszam na szlak", odbędzie się podczas wydłużonego weekendu majowego, w dniach 28 kwietnia - 6 maja br. Zapraszamy Państwa indywidualnie i w grupkach rodzinnych lub koleżeńskich - to niepowtarzalna okazja, aby przypomnieć sobie swoje miasto, poznać je dokładniej, obejrzeć z innej niż dotąd perspektywy. Oczywiście zapraszamy także turystów, którzy w tym czasie zamierzają odwiedzić nasze miasto.

Na wszystkie wydarzenia "Sezonu Lublin", które opisujemy poniżej, wstęp jest wolny, trzeba jedynie się zapisać (jeśli nie ma rezerwacji miejsc, zaznaczono to przy opisie imprezy). Prosimy zapisywać się osobiście w Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Lublinie, ul. Jezuicka 1/3, lub telefonicznie, dzwoniąc pod numer 605 903 512. Zapisy prowadzone będą w godzinach pracy LOITiK, czyli od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 19.00, a w soboty i niedziele w godz. 10.00 - 19.00.

„Odkryj Lublin z mapą”

Zachęcamy do samodzielnych spacerów po centrum Lublina z niezwykłą mapą w dłoni. Dzięki niej dotrzemy do miejsc zazwyczaj niedostrzeganych, a często nadzwyczaj interesujących. Przygotowane zadania i zagadki zmuszą nas do wytężenia uwagi, spostrzegawczości. I każdy na pewno odkryje choć kawałek Lublina.
Na uczestników oczekujemy 1 maja (wtorek) i 5 maja (sobota) przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Jezuicka 1/3). Wędrówkę rozpocząć można w godzinach 10-14. Sławomir Juraszewski, przodownik InO, zaprasza osoby indywidualne, jak i grupy rodzinne czy koleżeńskie do maksymalnie 5 osób. Zapisy w dniu imprezy.

Zwiedzanie Teatru Starego w Lublinie

Zapraszamy na wycieczkę do Teatru Starego w Lublinie. Zwiedzimy cały Teatr - nie tylko świeżo wyremontowaną salę widowiskową, ale również kulisy: garderoby artystów i zapadnie; obejrzymy scenę z pomostu technicznego. Oprowadzać i opowiadać o historii i współczesności Teatru będą jego pracownicy. Ze względu na ograniczoną przestrzeń zwiedzanie w grupach do 15 osób, które będą wyruszały z foyer Teatru (wejście od ul. Jezuickiej 18) co 30 minut.
29 i 30 kwietnia (niedziela i poniedziałek), 10.00 - 16.00 (wejście ostatniej grupy o 15.30).

"Legendy Lubelskie”

Czy wiecie skąd wzięła się nazwa naszego miasta? Gdzie znajduje się kamień nieszczęścia i co przyśniło się Leszkowi Czarnemu? Tych i innych lubelskich legend można będzie wysłuchać, uczestnicząc w imprezie Lubelskiego Ośrodka Informacji Turystycznej i Kulturalnej.
Najmłodsi mieszkańcy Lublina w towarzystwie przewodnika w stroju z epoki oraz lubelskiego koziołka wybiorą się w magiczną podróż po Starym Mieście, zatrzymując się w miejscach związanych z najbardziej znanymi lubelskimi opowieściami. Inne dodatkowe atrakcje organizator otacza tajemnicą.
Miejsce: LOITiK, ul. Jezuicka 1/3, niedziele 29 kwietnia i 6 maja, 13.00 - 15.00.

Spotkanie z piosenką turystyczną

Miłośników pieszych wędrówek, którzy mają ochotę pośpiewać i powspominać swoje wyprawy, LOITiK zaprasza na spotkanie z piosenką turystyczną nie przy tradycyjnym ognisku, lecz w blasku świec. Uczestników spotkania rozśpiewywać będą gitarzyści znani w lubelskim kręgu turystycznym.
Miejsce: LOITiK, ul. Jezuicka 1/3, 28 kwietnia (sobota), 19.00 - 22.00.

„Lublin Szeptany”

Lublin Szeptany to nowatorska metoda oprowadzania po Lublinie współczesnym i historycznym, prowincjonalnym i wielkomiejskim, a przede wszystkim nieznanym. Historie opowiadają osoby zaangażowane w życie miasta, jego kulturę, historię. Po pobraniu na odtwarzacz za darmo pliku MP3 ze strony www.szeptany.lublin.pl należy udać się w określone miejsce i po naciśnięciu „play” dać się poprowadzić opowieści. W ramach „Sezonu Lublin” proponujemy dwa spacery. 5 maja (sobota), pl. Litewski, start o godz. 11.00 - spacer i spotkanie z aktorem Dariuszem Jeżem; 6 maja (niedziela), start o godzinie 11.00 z pl. Zamkowego (przy schodach u podnóża Zamku) - spacer i spotkanie z historykiem Robertem Kuwałkiem (plik „Lublin żydowski”). W miejscu odkrytym na końcu godzinnego spaceru na uczestników czekają autorzy audioprzewodników, z którymi udamy się na spotkanie w jednej z lubelskich kawiarni.

Lublin z okien ZIU-tka

Poznaj historię i zabytki Lublina, podróżując ZIU-tkiem, jedynym w Polsce zabytkowym trolejbusem turystycznym. W przejażdżce na trasie Brama Krakowska-Majdanek- Chodźki - Brama Krakowska zwiedzającym towarzyszy przewodnik.
29 kwietnia (niedziela), 1 maja (wtorek) i 6 maja (niedziela) - odjazdy sprzed Bramy Krakowskiej o godz. 11, 13 i 15.

"Spacer po Lublinie - wycieczka biegowa”

Biegając po mieście można zobaczyć więcej, docierając też do miejsc na uboczu głównych szlaków turystycznych. Zapraszamy do oglądania miasta w biegu, w towarzystwie biegających przewodników, w tempie umożliwiającym konwersację. Poznamy historie, anegdoty i ciekawostki o centrum miasta, uczelniach, osiedlach mieszkaniowych, lubelskim przemyśle. O mieście opowiadać będą m.in. Tomasz Rakowski, szef TVP Lublin, Justyna Grzywaczewska, lekkoatletka i trenerka, Anna Dąbrowska i Piotr Skrzypczak ze Stowarzyszenia Homo Faber. Trasa ok. 20 km rozpoczyna się i kończy przy LOITiK-u, ul. Jezuicka 1/3. Wycieczkę organizuje Lubelskie Stowarzyszenie Biegowe, www.bieganie.lublin.pl.
6 maja (niedziela), początek o godzinie 18, czas ok. 3 godzin.

Spotkanie z Parkiem "Via Jagiellonica"

Prezentacja oferty Szlaku Jagiellońskiego w Lublinie, na inaugurację przewodnickiej działalności Fundacji "Via Jagiellonica". W ok. 3-godzinnym programie "spotkanie" z wybranymi osobami, zabytkami i wydarzeniami z lat 1386-1611, ze szczególnym uwzględnieniem Unii Grodzieńskiej z 1432 r. Organizatorzy: Organizacja Turystyczna "Szlak Jagielloński" i Fundacja "Via Jagiellonica".Wstęp bez zapisów.
Początek spotkania przy Bramie Krakowskiej, 28 kwietnia 2012 (sobota), godz. 18.

Spływ Kajakowy Bystrzycą

Spływ kajakowy od Prawiednik przez Zalew Zemborzycki do wypożyczalni. W spływie może wziąć udział 40 osób: dysponujemy 15 kajakami 2-osobowymi i 10 jednoosobowymi. Organizator: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Lublinie.
3 maja (czwartek), początek o godz. 10 - zbiórka przy wypożyczalni na „Słonecznym Wrotkowie”.

- Spływ odbywa się zgodnie z regulaminem wypożyczalni sprzętu Ośrodka Słoneczny Wrotków. Znajduje się on na www.slonecznywrotkow.pl

- Przebieg spływu:

o zbiórka uczestników

o pobranie sprzętu z wypożyczalni (kamizelki ratunkowe),

o odprawa - informacje na temat trasy, warunków bezpieczeństwa, kontaktu - przekazuje obsługa wypożyczalni

o obsługa wypożyczalni przewozi uczestników do miejsca startu (Prawiedniki),

o wodowanie kajaków - uczestnicy z udziałem obsługi,

o uczestnicy samodzielnie pokonują trasę Prawiedniki – Wypożyczalnia Słoneczny Wrotków, czas jest nielimitowany (tzn. należy dopłynąć przed zamknięciem wypożyczalni, uczestnicy mogą korzystać ze wskazówek co do przebiegu trasy w odcinku po Zalewie Zemborzyckim (możliwe płynięcie wzdłuż linii brzegowej lub środkiem Zalewu), ale nie ma takiego obowiązku. Nie ma obowiązku płynięcia w grupie.



Miejskie szlaki z przewodnikiem

Do zwiedzania Lublina szlakami: Unii Lubelskiej, Pamięci Żydów Lubelskich, Wielokulturowym, Zabytków Architektury, Znanych Lublinian, a także Szlakiem Konstytucji 3 Maja zaprasza Zarząd Oddziału Miejskiego PTTK w Lublinie. Doprowadzimy zwiedzających do miejsc szczególnie ważnych i atrakcyjnych: zabytków architektury, miejsc pamięci narodowej i upamiętniających ważne wydarzenia z dziejów Lublina. Przewodnicy będą oczekiwali na uczestników imprezy przy Lubelskim Ośrodku Informacji Turystycznej i Kulturalnej, ul. Jezuicka 1/3.
Zwiedzanie każdego dnia od 28 kwietnia do 6 maja w godzinach 12 - 16.

Tutaj zamieszczamy szczegółowy Harmonogram wycieczek PTTK w ramach "Sezonu Lublin".

Lubelska Trasa Podziemna

Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN zaprasza na wędrówkę Lubelską Trasą Podziemną, która rozpoczyna się w budynku Trybunału Koronnego przy Rynku. Spacer labiryntem zabytkowych piwnic staromiejskich dostarcza wielkich emocji, będąc jednocześnie wędrówką w czasie. Historię rozwoju przestrzennego Lublina przybliżają makiety miasta sprzed wieków, a punktem kulminacyjnym podziemnej wędrówki jest wzbogacona światłem i dźwiękiem ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina z 1719 roku.
Wycieczki w ramach „Sezonu Lublin” - 30 kwietnia (poniedziałek; uwaga: w poniedziałki makieta Wielkiego Pożaru jest nieczynna), 2 i 4 maja (środa, piątek), godz.14.

Wycieczka "Lublin - Pomnik Historii. Przestrzeń miasta - przestrzeń pamięci”

Tkanka miasta jest utkana z miejsc pamięci, swoistych „supełków” przypomnienia. Przeszłe zdarzenia zapisane w pamięci ludzi i miejsca, o których opowiadają, mogą być pretekstem do pełniejszego poznania miejskiej tkanki pamięci. Wycieczka Krakowskim Przedmieściem, zaproponowana przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków, poprowadzi uczestników przez dzieje Lublina, niby zapisaną znakami architektonicznymi księgą. Będziemy szli od Lipowej do pl. Władysława Łokietka, przystając w charakterystycznych miejscach, gdzie zostaną odczytane wspomnienia znanych i mało znanych lublinian); możemy też snuć własne wspomnienia... Spacer, organizowany w 5. rocznicę uznania przez Prezydenta RP Lublina za Pomnik Historii, będzie dokumentowany, co będzie kolejnym zapisem do archiwum pamięci miasta.
28 kwietnia (sobota), godz. 11.00-12.30, 30 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00-18.30.

Foto SEZON LUBLIN 2012 - otwarty konkurs fotograficzny

Ogłaszamy konkurs na fotografie oddające klimat „Sezonu Lublin” i niepowtarzalne wrażenia jego uczestników, budujące tożsamość naszego miasta. Najciekawsze zdjęcia wybierze komisja, której przewodniczyć będzie fotoreporter „Kuriera Lubelskiego” Jacek Babicz. Na prace konkursowe czekamy w LOITiK-u przy ul. Jezuickiej 1/3 w dniach 28 kwietnia - 13 maja.

Regulamin Konkursu Foto Sezon Lublin i karta zgłoszeniowa do pobrania zamieszczone są tutaj, na stronie Urzędu Miasta.

Źródło: Klub Welocyped
qavtan napisał(a):(...)
Spotkanie z piosenką turystyczną

Miłośników pieszych wędrówek, którzy mają ochotę pośpiewać i powspominać swoje wyprawy, LOITiK zaprasza na spotkanie z piosenką turystyczną nie przy tradycyjnym ognisku, lecz w blasku świec. Uczestników spotkania rozśpiewywać będą gitarzyści znani w lubelskim kręgu turystycznym.
Miejsce: LOITiK, ul. Jezuicka 1/3, 28 kwietnia (sobota), 19.00 - 22.00.

(...)

O, widzę że już trzecia edycja, ale tym razem oficjalna informacja. Fajne klimaty jeżeli ktoś to lubi. Ja lubię :-D . Można schować się w kąciku i posluchać, a można włączyć się w śpiewanie. Zawsze trochę śpiewników jest.