Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: O trzeciej tablicy rejestracyjnej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
[Obrazek: thule_car_racks.jpg]
"Poseł Zbigniew Matuszczak złożył interpelację (nr 3456) w sprawie trzeciej tablicy rejestracyjnej do pojazdów mechanicznych. Sprawa dotyczy sytuacji, gdy pojazdami przewożone są rowery mocowane na hak holowniczy za bagażnikiem i tylną szybą samochodu. Producent bagażnika, w celu zapewnienia bezpieczeństwa, zamontował w nich światła oraz zrobił miejsce na tablicę rejestracyjną, gdyż przewożone rowery skutecznie zasłaniają tablicę rejestracyjną i światła umieszczone fabrycznie na karoserii samochodu. W komentarzu do informacji jeden z czytelników, nadkom. Sebastian Gleń WRD KWP Kraków wyjaśnił, iż tablicy rejestracyjnej – wbrew niektórym opiniom - nie można przełożyć na omawiany bagażnik. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów wskazuje bowiem gdzie tablice należy umieszczać - "Właściciel pojazdu umieszcza na pojeździe tablice z przodu i z tyłu w miejscach konstrukcyjnie do tego przeznaczonych..." Dopuszczono tylko zdjęcie tablicy z motocykla i przeniesienie jej na tył przyczepki motocyklowej. I dalej sugestia: może zatem należałoby obecnie zmienić przepis i dopuścić przeniesienie tablicy na omawiany bagażnik rowerowy. Odpowiedzi w sprawie działań ministerstwa do stworzenia możliwości uzyskania trzeciej tablicy rejestracyjnej udzielił Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Nie kwestionując potrzeb użytkowników omawianych bagażników rowerowych, wprowadzenie krajowych rozwiązań prawnych zdaniem Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej powinno być poprzedzone przyjęciem europejskich rozwiązań w zakresie dodatkowego wyposażenia pojazdu. Minister sugeruje rozwiązanie polegające jednak na przełożeniu tablicy".

Źródło: Prawo drogowe@NEWS

Pytanie i odpowiedź x2

Kocham ten kraj :!:
W Polsce kierowcy w takich przypadkach robią imitację tablicy rejestracyjnej i instalują ją na bagażniku, a policja przymyka na to oko. Problem zaczyna się dopiero poza granicami kraju, kiedy jakiś upierdliwy policjant ma zastrzeżenia do autentyczności takiej tablicy. Może w końcu ktoś pójdzie po rozum do głowy i problem się rozwiąże.
mariox napisał(a):W Polsce kierowcy w takich przypadkach robią imitację tablicy rejestracyjnej i instalują ją na bagażniku, a policja przymyka na to oko...

Ja tak właśnie Mariuszu zrobiłem, ale z tym przymykaniem oka, z tego co wiem, to bywa różnie. Powiedz mi jeszcze, w którym momencie kończy się "imitacja" a zaczyna się kopia? i na ile może być wierna a na ile nie? :lol: Co?... bo tu już zaczyna się kryminał he he. Dlatego z utęsknieniem czekam na kontrolę Policji, bo wydaje mi się, że jestem dobrze przygotowany do rozmowy 8-) i chętnie posłucham co stróże prawa powiedzą mi na ten temat w momencie zatrzymania.
Ruszyło coś w temacie :-P Projekt

Resort w uzasadnieniu do projektu stwierdza:
“Rozpoczęcie prac legislacyjnych nad projektem związane jest z wnioskami społecznymi o wprowadzenie oznakowania trzecią tablicą rejestracyjną bagażnika, zasłaniającego tylną tablicę rejestracyjną pojazdu. Bagażniki rowerowe są coraz częściej wykorzystywane przez właścicieli pojazdów i rowerów. Celem wydania przedmiotowego rozporządzenia jest, aby obowiązujący stan prawny realizował potrzeby społeczne użytkowników pojazdów, a jednocześnie nie stanowił obciążenia administracyjnego dla właściciela pojazdu jak i organu rejestrującego, w postaci dołączania odrębnych dokumentów do wniosku o wydania dodatkowej tablicy rejestracyjnej dla bagażnika”.
I tak organ rejestrujący będzie wydawał do oznaczenia bagażnika dodatkową zalegalizowaną tablicę rejestracyjną, o tym samym numerze jak pojazdu. Wniosek będzie składany już przy wydaniu dowodu rejestracyjnego, ale też po wydaniu tego ostatniego. W tym wniosku właściciel będzie zobowiązany złożyć oświadczenie, że otrzymaną dodatkową tablicę będzie umieszczał na bagażniku, co do którego będzie posiadał prawo dysponowania (np. własność, użyczenie). Ta dodatkowa tablica powinna być umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Uwzględniając, że będzie to dodatkowa tablica rejestracyjna, o tym samym numerze rejestracyjnym co pojazd silnikowy, zgodna z obowiązującym wzorem, zamówiona przez organ rejestrujący u uprawnionego producenta tablic rejestracyjnych, nie będzie potrzeby określania dodatkowych wymagań dla tej tablicy.

Tekst przesłano do konsultacji publicznych. Rozporządzenie zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia publikacji.

Źródło: Prawo drogowe@NEWS

Jak daleko do Marsa?
Czas najwyższy, choć można było to zrobić już dawno.
Dobrze wiedzieć co z tymi tablicami , bo zamierzam kupić jakieś "żelazo". Tylko czy się wyrobią z tą legislacją w tym sezonie.
Ex Driver napisał(a):Tylko czy się wyrobią z tą legislacją w tym sezonie.
Nie ma szans. Można ich przycisnąć bo wybory idą na jesień. Jednak podejżewam, że to zadziała odwrotnie i nie będą mieli czasu Smile
Tomek gdzieś nam przepadł ale mam nadzieję, że się odnajdzie Smile
Odgrzewam temat bo chociaż między sobą o tym rozmawialiśmy to może jednak nie wszyscy o tym wiedzą.
Już można: TRZECIA TABLICA REJESTRACYJNA :-D
Wiemy. Jutro idę złożyć zapotrzebowanie do W.K.


Byłem wczoraj, wypełniłem wniosek, opłaciłem i złożyłem. Dziś odebrałem "3" blachę jako pierwszy w Lublinie :!: :!: :-)
Orientuje się ktoś czy są bagażniki montowane na tylną klapę?
Mam hachbacka i nie mam haku
Stron: 1 2