Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Darmowy warsztat rowerowy w lublinie?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6
witam witam...

jakis czas temu wrocilem z toronta, takie miasto duze w kanadzie...
(abstrahujac juz od innym polskich miast typu warszawa, wroclaw, poznan, krakow....)
podpatrzylem to i owo, poza tym naklada sie na to jeszcze jakis tam moj wolnosciowo-DIY (do it yourself - zrob se dobrze SAM(A) swiatopoglad, wiec wychodze do lubelskiej rowerowej braci z pomyslem-inicjatywa-iskra taka, od ktorej moze sie duzo w tym miescie zmienic, aczkolwiek nie musi i sie nie zmieni jesli nie bedziecie tego chcieli Smile

w czym rzecz :

marzy mi sie taka historia jak darmowy warsztat rowerowy.
dzialaloby to (przyklady pokazuja ze mozna) na zasadzie : nie naprawimy ci roweru, tylko udostepnimy ci narzedzia, stanowisko pracy i pokazemy jak to zrobic samemu. placisz tylko za czesci, usluga gratisowa Smile

korzysci:
- darmowy dostep do warsztatu
- wiedza o tym jak naprawic rower
- budowanie wiezi spolecznych Smile

trudnosci:
- konkurencja dla komercyjnych warsztatow (a wiem ze przynajmniej kilkoro z was prowadzi/pracuje w warsztacie Smile))

wiem takze, ze trudno jest zmusic kogos do dzielenia sie wiedza i czasem za darmo,i to mnie wlasnie najbardziej drazni w kapitalizmie, zawsze kasa,kasa,kasa i zero myslenia o drugim czlowieku......

takze widzialbym to jako "wolontariat", nazwijmy to...
ewentualne datki mozliwe na utrzymanie miejsca, koszty narzedzi, smarow, pierdol...


ja osobiscie mam troszke narzedzi, minimum wiedzy, namiastke miejsca (ale mozliwosci i dostep naprawde mam spore w tej kwestii) oraz maksymalne mozliwe zaangazowanie Smile

wg mnie to ostatnie wystarczy zeby zrobic cos fajnego razem, tak sami dla siebie i troszke dla innych...

i zeby bylo jasne NIE chce tego robic w Tekturze ani wiazac z tym miejscem w zaden sposob.... Smile


czekam na jakies opinie, moznaby sie kiedys nawet spotkac i o tym porozmawiac Smile

linki do dzialajacych w ten sposob miejsc Smile


toronto - inglisz only.....

http://bikepirates.com/



warszawa

http://rowerowniasyrena.blogspot.com/



poznan

http://www.rozbrat.org/rowerownia-rozbrat





kuba
jaqbjaqb napisał(a):tylko udostepnimy ci narzedzia, stanowisko pracy i pokazemy jak to zrobic samemu. placisz tylko za czesci, usluga gratisowa Smile

Narzędzia - kosztują i zużywają się
Stanowisko pracy - kosztuje
"pokażemy ci jak to zrobić samemu" - ok, może znajdą się chętni na wolontariat...

"Płacisz tylko za części" - a za narzędzia i stanowisko pracy kto?

Nie ma czegoś takiego jak "usługa gratisowa". Zawsze ktoś ponosi jakiś koszt. Nie zawsze w sensie finansowym. Może to być na przykład poświęcony czas, zużycie narzędzi itp.

Idea fajna... ale chyba jednak mało realna.
Chyba, żeby połączyć to z czymś dodatkowym - np. jakiś bar/kawiarnia rowerowa, albo otrzymywać na to dofinansowanie (nie mam pojęcia jakie, jakiś wydział sportu? miasto?).
W Dublinie coś takiego funkcjonuje. Rothar.ie.
Raz że jest sprzężone z kawiarnią, dwa że odnawiają stare rowery i sprzedają je ludziom za dość duże pieniądze Smile
Lublin tez moglby cos takiego miec
wystarcza checi, ale z tego co widze po 2 dniach na forum to raczej ruchy marne w tym kierunku...
naprawde nikogo chetnego nie znajde?
Smile
Mogę udzielać się towarzysko. Proszę wskazać miejsce.
Nawet yerbę mogę dowozić. ;-)
Jak już będzie działać ta warsztatokawiarnia to chętnie podjadę przed treningiem na zawieszoną Wink
jaqbjaqb napisał(a):"Płacisz tylko za części" - a za narzędzia i stanowisko pracy kto?
ano przecież napisał
jaqbjaqb napisał(a):takze widzialbym to jako "wolontariat", nazwijmy to...

ewentualne datki mozliwe na utrzymanie miejsca, koszty narzedzi, smarow, pierdol...
myślę, że inicjatywa całkiem ciekawa, ja osobiście nie korzystam z serwisów i w żadnym nie pracuję więc nie mam nic przeciwko żeby zrobić im konkurencję
narzędzi też trochę mam, wiedzę i umiejętności też... więc jak coś się zrodzi to chętnie wspomogę (w wolnym czasie rzecz jasna)
nom nom nom...

jak juz powstanie itd....

to od nas zalezy czy to sie stanie w ogole Smile
wykazac nalezy troche inicjatywy...

bede sie odzywal jeszcze na pewno, fajnie by bylo ta opcje pociagnac....
Smile
bartek napisał(a):
jaqbjaqb napisał(a):tylko udostepnimy ci narzedzia, stanowisko pracy i pokazemy jak to zrobic samemu. placisz tylko za czesci, usluga gratisowa Smile

Narzędzia - kosztują i zużywają się
Stanowisko pracy - kosztuje
"pokażemy ci jak to zrobić samemu" - ok, może znajdą się chętni na wolontariat...

"Płacisz tylko za części" - a za narzędzia i stanowisko pracy kto?

Nie ma czegoś takiego jak "usługa gratisowa". Zawsze ktoś ponosi jakiś koszt. Nie zawsze w sensie finansowym. Może to być na przykład poświęcony czas, zużycie narzędzi itp.

Idea fajna... ale chyba jednak mało realna.
Chyba, żeby połączyć to z czymś dodatkowym - np. jakiś bar/kawiarnia rowerowa, albo otrzymywać na to dofinansowanie (nie mam pojęcia jakie, jakiś wydział sportu? miasto?).


jestem zdania ze mozna to zrobic oddolnie, bez dotacji, sponsorow
wlasnym sumtpem, miejsce otwarte dla ludzi...
zamiast "ponosic koszta" eksploatacji narzedzi czy czasu odwrocic myslenie od pieniadza Smile
da sie. brak zysku to nie jest strata Smile
oczywiscie ewentualne datki na utrzymanie uznaniowo jak ktos chce do puszki to chetnie.
i tak wszystko byloby oparte na zaufaniu i zaangazowaniu ludzi. nic na sile...

ciekawym czy to wyjdzie.........
Smile
probowac mozna...
podbitka!

dzieje sie!

prawdopodobnie bedzie na to miejsce w centrum w okolicach 1 minuty rowerkiem od Litewskiego!

takze heja banana, jedziemy z tym Smile))

wiecej szczegolow jutro wieczorkiem....

planujcie sobie kolejna niedziele na ewentualne spotkanie, poznanie idei, rozeznanie w temacie i ogolne historie Smile

jaram sie Smile
Stron: 1 2 3 4 5 6