Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: MK luty - Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Dla złapania odrobiny równowagi psychicznej chwile pomyślałem nad lutową Masą Krytyczną Ku Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Posiłkując się Przewodnikiem po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie proponuje coś takiego.

http://www.traseo.pl/trasa/propozycja-m ... -wykletych

Trasa wyjątkowo kończy się na Placu zamkowym. Powody są dwa. Po pierwsze nie ma jak stamtąd wrócić pod Ratusz. Po drugie to bardzo ważne miejsce ze względu na tematykę Masy.

Trasa:
Plac Litewski - 3 Maja - I Armii WP - Spokojna - Tramecourta - Wieniawska - Lipowa - Piłsudskiego - Szczerbowskiego - Strażacka - Narutowicza - Chopina - Krakowskie - 3 Maja - Radziwiłłowska - Staszica - Świętoduska - Bajkowskiego - Lubartowska - Biernackiego - Sieroca - Obywatelska - Spółdzielczości Pracy - Andersa - Walecznych - Podzamcze - Uniii Lubelskiej i alejką z dopuszczeniem ruchu rowerowego na Plac Zamkowy.

Po drodze następujące miejsca pamięci:

Siedziba i areszt Komendy Wojewódzkiej MO, ulica 1 Armii WP 3. Przetrzymywano tu uwięzionych konspiratorów z Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich oraz Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

Siedziba PKWN, ulica Spokojna 4. Siedziba utworzonego w 1944 z rozkazu Józefa Stalina Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego podporządkowanego Związkowi Radzieckiemu.

Areszt NKWD, ulica Wieniawska 12 oraz warsztaty naprawcze i park samochodowy 198. Samodzielnego Batalionu Zmotoryzowanego NKWD na rogu ulicy Jasnej i Wieniawskiej.

Koszary 3. Brygady KBW w barakach pozostałych po podobozie przejściowym Majdanka, ulica Lipowa (obecnie Plaza Lublin)

Cmentarz przy ulicy Lipowej z grobami żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Pomnik mjr. cc. Hieronima Dekutowskiego ”Zapora” przed gimnazjum nr 9 na Lipowej

Siedziba i katownia Zarządu Informacji Naczelnego Dowództwa Ludowego Wojska Polskiego, róg ulic Narutowicza i Piłsudskiego

Siedziba UB i Komenda Wojewódzka MO, ulica Narutowicza 73

Siedziba i katownia NKWD oraz UB, ulica Chopina 18. Zamordowano tu co najmniej kilkunastu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. W piwnicach do dnia dzisiejszego zachowały się inskrypcje wyryte na ścianach przez torturowanych tam Polaków.

Siedziba i areszt NKWD, Chopina 7. Prawdopodobnie tu urzędował do 1945 r. sowiecki Wojskowy Komendant Miasta.

Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego / Komisariat MO, ulica Krakowskie Przedmieście 47. W 1945 Stanisław Maiński, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, umożliwia zbiorową ucieczkę byłych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

Bank Polski, Krakowskie Przedmieście 64. W akcji ekspropriacyjnej w 1945 roku żołnierze AK z oddziału Stanisława Łukasika „Ryś” zdobyli tu ponad milion złotych.

Komenda Powiatowa MO w Pałacu Potockich, ulica Staszica. Dawny budynek przedwojennej Policji Państwowej, po wojnie stał się Powiatowa Komendą Milicji Obywatelskiej.

Areszt NKWD i IW, Klasztor oo. Karmelitów, ulica Świętoduska 14/16. Przetrzymywano tu i brutalnie przesłuchiwano żołnierzy niepodległościowego podziemia.

Szpital Św. Jana Bożego gdzie w konspiracji szkolono sanitariuszki AK i NSZ. ulica Spokojna

Kościół Karmelitów z tablicą poświęconą kapitanowi Mieczysławowi Pazderskiemu „Szary” – oficerowi
Narodowej Organizacji Wojskowej, ulica Spokojna

Punkt kontaktowy NSZ w willi przy ulicy Obywatelskiej 11

Cmentarz przy ulicy Unickiej. W bezimiennych dołach chowano tu żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Zamek Lubelski - W latach 1944-1954 Zamek był sowieckim więzieniem karno-śledczym Resortu Bezpieczeństwa Publicznego, a następnie Ministerstwa
Bezpieczeństwa Publicznego, przez które przeszło około 32 000 ludzi, głównie żołnierzy polskich konspiracji niepodległościowych z Armii Krajowej, Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, Narodowych Sił Zbrojnych, Batalionów Chłopskich, Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i innych organizacji.

Pomnik Zaporczyków, Plac Zamkowy. Pomnik poświęcony pamięci żołnierzy AK i WiN ze zgrupowania mjr. cichociemnego Hieronima Dekutowskiego „Zapora”.

Przemyślcie to.
Tomku, jak zwykle odwaliłeś kawał dobrej roboty. Jestem ZA.
Nie każda przecież Masa musi być wyłącznie "zabawą". Chwila zadumy nad historią, nad bohaterami, którzy ginęli za Wolną Polskę, nikomu nie zaszkodzi.
[Obrazek: 12314070_966506073431483_7206538423240522767_n.jpg]
Pasuje, żeby tym razem ktoś kto może trochę bardziej ogarnia historię zabrał głos przed startem i w paru zdaniach przypomniał o Żołnierzach Wyklętych i o tych miejscach obok których będziemy przejeżdżać. (Jak nie to z kartki przeczytam ;-) )
Yanq napisał(a):ktoś kto może trochę bardziej ogarnia historię zabrał głos przed startem i w paru zdaniach przypomniał o Żołnierzach Wyklętych

Chyba ktoś z naszych kolegów jeździł z Jurkiem (Jurek S) przy "okolicznościowych" ustawkach i miał wiedzę do przekazania.
Może przeczyta te posty i się zdecyduje :-D
Cytat:Chyba ktoś z naszych kolegów jeździł z Jurkiem (Jurek S) przy "okolicznościowych" ustawkach i miał wiedzę do przekazania.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to chodzi o Piotra, forumowy nick nietutejszy.
Piotr to chyba tego tematu z racji przygotowania zawodowego to raczej nie ogarnia bo nigdzie o tym nie uczono. :-D Janek ja myślę, skoro już to podjąłeś, to przygotuj sobie jakąś zajawkę na ten temat. To przecież nie musi być cały wykład. :-P Na pewno z zaznaczeniem, że ta MK jakoś wpisuje się w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca.
No tak.
Nie dość, że innym kanałem mnie ścigają to jeszcze tutaj do tablicy wywołują. Wstępne przygotowania drobno gadżetowe w temacie poczyniłem. Tematyka bardzo obszerna to i raczej krótkie wprowadzenie z paroma ciekawostkami (mam wątpliwości czy to właściwe słowo). Wprawdzie ja to nie "masokrytyczny" jestem, ale zważywszy okoliczności przychyliłem się do prośby jednego z forumowiczów (forowiczów?) wyrażonej w innym miejscu. Jeżeli nikt "veto!" nie zakrzyknie coś przygotuję.
Takie już mam miękkie serce...


Cytat:Piotr to chyba tego tematu z racji przygotowania zawodowego to raczej nie ogarnia bo nigdzie o tym nie uczono.

Jurku. Akurat z racji przygotowania zawodowego powinienem ogarniać znacznie lepiej niż (z racji specjalizacji wykonywanych obowiązków) ogarniam. Z tym, że stosunkowo łatwo powinno przyjść mi odświeżenie wiadomości (kłania się "przygotowanie zawodowe") :-P

Prosiłbym tylko o przypomnienie terminu tak gdzieś 4-5 dni przed wydarzeniem - poza korespondencyjną grą w szachy raczej ograniczam swoją sieciową aktywność i nie zawsze przegląd forów robięSmile.
Pozdrawiam.
nietutejszy napisał(a):Jeżeli nikt "veto!" nie zakrzyknie coś przygotuję.
Niech tylko spróbuje :!: ;-)
Piotrze, bardzo dziękuję, że podejmiesz się zadania.
PS. Jurku S - będziesz?
Czyli rozumiem, że wobec braku sprzeciwu i innych pomysłów, mogę w wolnej dodać wydarzenie na Facebooka?
Tomku, skoro nie ma sprzeciwów, masz wolną rękę :-)
Myślałem tylko, że więcej osób się wypowie w tym temacie...
nietutejszy napisał(a):Wprawdzie ja to nie "masokrytyczny" jestem, ale zważywszy okoliczności
Dzięki raz jeszcze. Dajesz Piotrze dobry przykład dla nie "masokrytycznych", może jednak się skuszą..., zwłaszcza, iż Masa jedzie w szczytnym celu.
Stron: 1 2 3