Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rowerem z Parczewa do Włodawy
#1
Witam,

Chciałbym polecić trasę rowerową, którą opracowaliśmy kilka lat temu z kolegą. Wiedzie ona z Parczewa, przez Lasy Parczewskie, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie do Sobiborskiego Parku Krajobrazowego (Parczew - Sosnowica - Lubień - Suchawa - Okuninka - Sobibór/Włodawa).

Długość: ok. 90 km

Przybliżony przebieg znajduje się na zrzucie poniżej:

[Obrazek: PW0_zpsiziaft4k.jpg]

Wycieczkę, która na większości trasy przebiega lasami, rozpoczynamy w Parczewie, dokąd można dotrzeć pociągiem z Lublina. Ja skorzystałem z porannego połączenia REGIO z Lublina ok. 7:50. Z pociągu najlepiej wysiąść na przed ostatniej stacji Parczew i następnie kierować się spod budynku stacji w lewo, do przejazdu kolejowego i dalej prosto w kierunku drogi wojewódzkiej, przejeżdżając przez Laski.Następnie w miejscowości Phulanka należy skręcić w lewo z DW 813 w dobrze utrzymaną asfaltową drogę leśną. Tutaj wjeżdżamy w spory obszar leśny, zwany Lasami Parczewskimi.
Pierwszy przystanek na trasie to Rezerwat Przyrody Jezioro Obradowskie, gdzie przedmiotem ochrony jest zachowanie jeziora dystroficznego oraz naturalnych zbiorowisk torfowiskowych i leśnych z obecnością rzadkich składników flory. Poruszanie po rezerwacie odbywa się tylko wyznaczonymi ścieżkami – pomostami nad torfowiskiem. Obiekt otaczają torfowiska typu przejściowego i wysokiego.

[Obrazek: PW1_zpsfh1kt3vs.jpg]

[Obrazek: PW2_zpshzqhmgka.jpg]

Następnie, kierując się na wschód podążamy dalej przez Lasy Parczewskie korzystając z wygodnej asfaltowej drogi leśnej, na której w zasadzie nie odbywa się żaden ruch. Po drodze mijamy Rezerwat Przyrody Królowa Droga.
Po około 27 km od Parczewa dojeżdżamy do miejscowości Białka, gdzie można przystanąć na dłużej podziwiając tutejsze Jezioro Białka z urządzonym kąpieliskiem.
Następnie, kierując się nieco na południe przez Libiszów docieramy do Jeziora Czarnego, gdzie również urządzono kąpielisko wraz z polem campingowym. Jest to dość kameralne miejsce jeśli chodzi o Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, gdzie z pewnością można uciec od zgiełku panującego nad pozostałymi jeziorami tego regionu.
Kolejnym przystankiem na trasie jest Sosnowica. Warto tutaj uzupełnić zapasy przed dalszym etapem podróży gdyż w dalszej części co raz trudniej o sklepy.

Minąwszy Sosnowicę kierujemy się na północny-wschód, by po około 7 km jazdy spokojną drogą dotrzeć do miejscowości Hola. Warto tu zatrzymać się na dłuższą chwilę albowiem jest co oglądać, m. in.:
  • Cerkiew prawosławną poneounicką (początkowo pod wezwaniem św. Paraskiewy, obecnie św. Antoniego Pieczerskiego) — należącą do parafii w Horostycie.
  • Skansen Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi, który powstał w 1985 roku i jest prowadzony przez Towarzystwo Miłośników Skansenu Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi. W muzeum znajdują się drewniane chałupy oraz rozmaite budynki gospodarcze. W centrum skansenu znajduje się chałupa bogatego chłopa zbudowana w 1913 roku, przeniesiona z miejscowości Wyryki. Chałupa ma konstrukcję wieńcową z dwuspadowym dachem krytym strzechą. Ponadto można tutaj obejrzeć: wiatrak "koźlak" z początku XX wieku, stodołę, kapliczkę, dawne ule.
  • Cmentarz prawosławny z I poł. XIX w. (z kaplicą Opieki Matki Bożej z 1847).
[Obrazek: PW3_zps8tghqces.jpg]

Następnie, cały czas kierując się na wschód, przez Zamłodycze dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej 818 w Lubniu (warto odwiedzić tutejszy sklep, bardzo klimatyczny), by ok. 2 km za miejscowością ją opuścić i bardzo dobrej jakości drogą leśną skierować się na południe i południowy wschód przez Lasy Włodawskie i finalnie dotrzeć do trasy krajowej nr 82. Po przecięciu „krajówki” nasza trasa podąża na wschód lasami, po drodze mijając miejscowość Suchawa, gdzie urządzono miejsce odpoczynku z wieżą widokową. Jadąc dalej docieramy do drogi wojewódzkiej 812, gdzie urządzono parking i duży zadaszony punkt odpoczynku z ceglanym grillem.
Tutaj można pojechać szlakiem Green Velo do Okuninki (jak na schemacie), lub kierując się dalej w kierunku wschodnim przejechać przez teren Sobiborskiego Parku Krajobrazowego.

[Obrazek: PW5_zpswbthtfvg.jpg]
 
Okuninki nikomu nie trzeba przedstawiać. Ja w sezonie w zasadzie mijam ją przejazdem. Kierując się z Okuninki na północ warto dojechać do Orchówka i uzupełnić zapasy w tamtejszym sklepie. Stamtąd proponuję cofnąć się na południe (ok. 4 km wzdłuż DW 816) i wycieczkę zakończyć na nowym przystanku kolejowym Okuninka Białe. Na leśnym parking, który znajduje się tuż obok znajduje się wygodna wiata, gdzie można odpocząć.

Kilka informacji logistycznych:
W dojazdach (do Parczewa) i powrotach (z "Włodawy") korzystałem z pociągu, lub szynobusu, jak kto woli. Rano jest dogodne połączenie Lublin - Parczew Kolejowa (obecnie wyjazd 7:54, dojazd do Parczewa 9:03). Z przystanku Okuninka Białe, od czerwca będzie kursować pociąg do Chełma (tylko weekendy!). Odjazd około 18:30, następnie szybka przesiadka w Chełmie na pociąg do Lublina.

Bilety: ja polecam ofertę Mini bilet turystyczny, gdzie w cenie 39 zł (sam bilet) + 7 zł (przewóz roweru) można podróżować bez ograniczeń pociągami regionalnymi  przez cały weekend. Szczegóły TUTAJ.
Także w jeden dzień można sobie zrobić Polesie, a w drugi pojechać np. na Roztocze lub w Lasy Janowskie.
[url=https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/oferty-krajowe/bilet-turystyczny/][/url]
Odpowiedz
#2
Pięknie to opisałeś. Mam ochotę wybrać się na taką przejażdżkę.
Odpowiedz
#3
Super pomysł. Masz może gdzieś trasę w pliku gpx?
Noorbi- to kiedy realizacja? Big Grin
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
#4
Polecam traskę. gpx mogę podesłać na maila bo nie mam aktualnie gdzie załadować.
Tutaj przybliżony przebieg z modyfikacją w Lasach Parczewskich (zamiast koło Rez. Królowa Droga, jak jest w opisie trasy, lepiej jechać bardziej na południe przez Rez. Lasy Parczewskie - po drodze duża wygodna wiata do odpoczynku):
https://goo.gl/maps/UoUYFdYezCS2

Edit: może tutaj się otworzy
https://www.endomondo.com/users/5131930/.../803220654
lub wariant
https://www.endomondo.com/users/5131930/.../368159704
Odpowiedz
#5
Bardzo fajnie zrobiona fotorelacja. Gratuluję.
Co do powtórzenia trasy, to może zrobimy to na dwa dni? Pierwszego jedziemy do Parczewa koleją żelazną, kręcimy, dojeżdżamy do agro, kręcimy dnia kolejnego, aż dokręcimy do Chełma na pociąg.
[Obrazek: button-127-brown.png]
Żadne słowa nie zastąpią czynów...
Odpowiedz
#6
One Day. GPX załadowany. Dzięki.
Odpowiedz
#7
Też jestem za opcją OD, bardzo fajnie się to prezentuje. Narobiłeś mi smaka Smile
STRAVA
Uczłowieczanie poprzez rowerowanie!
Odpowiedz
#8
Bardzo, bardzo mi się podoba  ....  jak pozwolisz skopiuję przejeżdżając tą trasę  Smile Smile Smile
Kto nie śpi, ten już coś robi. Smile  Trzeba ruszyć. W drodze znajdę siły.  Tongue
Odpowiedz
#9
Po to wrzucone żeby kopiować Tongue

Większość odcinków utwardzona (asfalt, tłuczeń), drogi leśne z zakazem wjazdu samochodów.
Uwaga za Lubniem, jeśli źle się skręci można trafić na spore odcinki z grząskim piaskiem (ten fragment najlepiej jechać według pierwszego linka z endomondo, google nie widzi tej drogi).

Moim zdaniem jeden dzień to spokojnie na taką trasę. Chyba, że ktoś chce intensywnie zwiedzać.
Odpowiedz
#10
Kolega BodekK pisał o modyfikacji trasy ze względu na piaski za Lubniem oraz ciekawszy fragment w Lasach Parczewskich. Trasę z BodekK próbowaliśmy na różne sposoby i najbardziej optymalną wydaje się ta z linku:

https://www.endomondo.com/users/14131672.../572982957

W tym wariancie omijamy piaszczystą drogę za Lubniem i przejeżdżamy przez najciekawszy fragment Lasów Parczewskich. Trasę z linku powyżej przejechałem akurat sam i skończyłem w Chełmie ale polecam koniec w Woli Uhruskiej, gdzie można skorzystać ze strzeżonego kąpieliska i w oczekiwaniu na szynobusa, przekąsić pizzę w miejscowym zajeździe.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości