Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pedały - spd czy spd sl?
#1
Potrzebuję kupić nowe pedały spd. 
Moje spd B'Twin nie nadają się do dalszego użytkowania, trzeszczą, piszczą, smarowanie nic nie daje. Prawdopodobnie z powodu mikroskopijnych kulek i ich małej ilości. Chociaż wytrzymały dosyć sporo, ok. 6500 km.
Zastanawiam się jakie kupić?
Wiadomo zwykłe spd umożliwiają w miarę normalne chodzenie, dosyć duży luz po wpięciu.
Szosowe spd podobno lepsze. Nic więcej nie mogę powiedzieć, bo nigdy nie używałem.

Zastanawiam się mocno nad M520, chociaż wolałbym na łożyskach maszynowych.

Chętnie poczytam opinie które i dlaczego kupić. Nie muszą być Shimano.
Sprawa dosyć pilna, potrzebuję je na P1000J, czyli do 30.06 muszę mieć.

To jak, pomożecie? Smile
Odpowiedz
#2
(20-06-2017, 22:05)MarekK napisał(a): Chociaż wytrzymały dosyć sporo, ok. 6500 km.
Sporo? Chyba żart Marku. W Gminożercy SPDy 520 mam od 2011 r. i uwierz, że od tego czasu przejechały więcej niż 6,5 tys. Big Grin i jeszcze nic z nimi nie robiłem, nie smarowałem, nie czyściłem, itp.
Akurat tak się składa, że w końcu dziś zamówiłem w Centrum Rowerowym pedały do szosy - bo wcześniej wkręcałem do niej moje SPD-y 540 z górala. Zamówiłem SPD SL 105 PD-5800. Zobaczymy, czy odczuję różnicę.
A co do zmiany pedałów przed ultramaratonem, to sądzę, że nie jest to dobry pomysł, no chyba że zdążysz je jeszcze sobie odpowiednio wyregulować. To jest tak jak ze zmianą butów przed maratonem Tongue
[Obrazek: button-127-brown.png]
Żadne słowa nie zastąpią czynów...
Odpowiedz
#3
(20-06-2017, 22:36)Rado napisał(a): Sporo? Chyba żart Marku.

Jeśli chodzi o wielkość (łepek od szpilki) i ilość kulek to uważam, że sporo wytrzymały.
Odpowiedz
#4
(20-06-2017, 22:05)MarekK napisał(a): Zastanawiam się mocno nad M520, chociaż wolałbym na łożyskach maszynowych.

Czwarty sezon użytkuję M520 (przebieg prawie 77 kkm ).
Powoli się kończą ale kupując następne będzie to ten sam model lub M540.
Szosowe mają większą powierzchnię nacisku i podobno to mniej męczy stopy ale ja jestem turystą i pozostanę przy SPD. Wydaje mi się, że większe znaczenie ma sztywność buta ale co ja się tam znam Big Grin
"Wolę być samotnym wilkiem, niż płaszczącym się psem." George Orwell
Odpowiedz
#5
(20-06-2017, 23:39)Mariobiker napisał(a): Czwarty sezon użytkuję M520 (przebieg prawie 77 kkm ).
Powoli się kończą ale kupując następne będzie to ten sam model lub M540.
Szosowe mają większą powierzchnię nacisku i podobno to mniej męczy stopy ale ja jestem turystą i pozostanę przy SPD. Wydaje mi się, że większe znaczenie ma sztywność buta ale co ja się tam znam Big Grin

Buty kupiłem te o których rozmawialiśmy, tylko wersję szosową, ale mają możliwość przykręcenia dwóch rodzajów blokówSmile Przejechałem w nich ok. 200 km i stwierdzam, że są o wiele lepsze od moich poprzednich. Wygodniejsze, sztywniejsze i z blokami ważą mniej niż tamte bez bloków☺
Też jeżdżę raczej turystycznie i bardziej skłaniam się ku spd, ale pomyślałem żeby może spróbować spd sl.
Widzę, że te m520 dobre są. A jaka jest różnica między 520 i 540, bo cena prawie dwukrotnie wyższa?
Odpowiedz
#6
(20-06-2017, 22:36)Rado napisał(a): Akurat tak się składa, że w końcu dziś zamówiłem w Centrum Rowerowym pedały do szosy - bo wcześniej wkręcałem do niej moje SPD-y 540 z górala. Zamówiłem SPD SL 105 PD-5800. Zobaczymy, czy odczuję różnicę.
Zapewniam, że odczujesz. To jest jednak inna konstrukcja i stopa zdecydowanie większa powierzchnią naciska na pedał. Ja bym się w szosie na zwykłe spd nie zamieniła. Smile

Marek, jeśli masz buty z możliwością montażu bloków szosowych to bierz pedały szosowe. Jeśli chodzi o różnice między m520 a m540 to jest taka że 520 mają plastikową tuleję, z którę nie dzieje się zupełnie nic. Ja mam w garym 540 kupione jako używane jakieś 6 lat temu i nie zaglądałam do nich. Do szosy na początku kupiłam 520, ale szybko zamieniłam na r540 i jazda nabrała smaku.
STRAVA
Uczłowieczanie poprzez rowerowanie!
Odpowiedz
#7
(21-06-2017, 10:45)truskafka napisał(a): Marek, jeśli masz buty z możliwością montażu bloków szosowych to bierz pedały szosowe.

Wziąłbym bez namysłu, ale trochę waham się z powodu(podobno) praktycznie braku możliwości chodzenia.
Jeżeli mylę się to proszę o opinie.
Odpowiedz
#8
Nie zauważyłam, żeby się chodzić nie dało. Poza tym jak do buta szosowego przykręcisz blok spd to i tak będziesz się na nim opierał. Lepiej wziąć szosowe bo one są do tego rodzaju buta odpowiednio zaprojektowane.
STRAVA
Uczłowieczanie poprzez rowerowanie!
Odpowiedz
#9
Ok. Przed P1000J nie będę kombinował. Nasmaruję stare i na nich pojadę.
Po powrocie rozejrzę się za spd sl.
Czy z pedałami w komplecie są bloki?

Dzięki za pomoc.
Odpowiedz
#10
Ja cały czas użytkuję swoje pierwsze pedały Shimano, nie wiem który model, ale jakiś podstawowy & najtańszy, też chyba od 2011 roku, podejrzewam, że przejechałem 50k km i dalej mi służą bez problemu. Jeżdżę w butach mtb, dla mnie rewelacja.

Bloki w butach tylko trzeba pamiętać by wymieniać.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości