Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nowe forum - uwagi do strony
#1
Nie żeby mi coś bardzo nie pasowało, ale zauważyłem kilka drobiazgów dotyczących nowego forum, które chyba nie do końca działają tak jak powinny. Ale mogę się oczywiście mylić i może to być tylko moje subiektywne odczucie. A zatem:

1. Przeglądanie nieprzeczytanych postów - wchodząc w tą opcję i wybierając jakiś temat wyświetla się nam pierwsza strona tego tematu. W poprzedniej wersji forum po wybraniu tematu wyświetlała się ostatnia nieprzeczytana przez nas strona, co wydaje mi się bardziej logicznym rozwiązaniem - otwieramy temat i czytamy tylko te posty, których nie czytaliśmy wcześniej.

2. Korzystanie z Shoutboxa na urządzeniach mobilnych. Nie wiem jak wygląda to w przypadku smartfonów, tabletów itp, ale w przypadku tradycyjnego telefonu z tradycyjną klawiaturą nie ma możliwości opublikowania wiadomości w SB. Napisać owszem można, ale wysłać w eter już nie. Podejrzewam, że powodem tego jest brak przycisku "Wyślij", tak jak to było w poprzedniej wersji SB. Obecnie przy pisaniu wiadomości na SB mamy informację "Wpisz wiadomość i naciśnij ENTER", na komputerze oczywiście nie ma z tym problemu, ale na tradycyjnym telefonie już tak.

Oczywiście to są drobiazgi i fajnie że forum już działa, ale chciałem zapytać czy da się coś z tymi drobiazgami zrobić? ;-)
Być może ktoś zauważył jeszcze jakieś inne drobiazgi, których ewentualną zmianę warto by rozważyć, oczywiście jeśli możliwości techniczne na to pozwalają.
[Obrazek: button-1421-black.png]
Odpowiedz
#2
Ja to tylko z taką uwagą kosmetyczną, ale jeśli jest etap korekt i dopracowywania wyglądu forum, to można byłoby i to poprawić ;-) Pewnie to kwestia użycia jakiegoś anglojęzycznego szablonu do dat, ale warto byłoby go przetłumaczyć, żeby daty pojawiały się w polskich nazwach. Można byłoby też pomyśleć nad polskimi podpisami określającymi staż użytkowników. Po co wrzucać na polskie forum angielszczyznę, jak można normalnie po polsku ;-) Wiem, że nie wszyscy są na to jakoś szczególnie wrażliwi, ale mnie to na przykład razi ;-)

Edit: Ale tak w ogóle to dobra robota Smile A wizualnie obecne forum podoba mi się zdecydowanie bardziej od poprzedniej wersji - przeszliśmy stylistycznie od lat 90. w XXI w. Wink
Odpowiedz
#3
Ja przede wszystkim gratuluję, że forum udało się postawić z powrotem na nogi. Wczoraj Mariox wspominał jakie były problemy, więc tym bardziej doceniam.
Również mam kilka uwag.
1. Logowanie.
Moja zmora. Nie mam problemu, żeby zalogować się na komputerze w domu i na telefonie. Natomiast nie mogę się zalogować na tablecie oraz na kompie w pracy. Wpisuję poprawnie nazwę użytkownika i hasło, przerzuca mnie na stronę, gdzie mam się zweryfikować przepisując kod z obrazka. Po przepisaniu- komunikat, że nazwa użytkownika lub hasło są nieprawidłowe. No bez żartów...

2. Limit błędnych logowań.
Po jeździe opisanej w pkt. 1, przy następnej próbie logowania wyświetla mi się komunikat, że przekroczyłam ilość błędnych logowań i muszę czekać 15 minut. Serio? Ktoś gdzieś chlapnie literówkę w haśle i ma czekać? Nie da się tego zwiększyć do np. 3 lub 5? (chociaż zauważyłam, że na samym początku, jeszcze przed resetem hasła, taki komunikat wyświetlił mi się pewnie za 4-tym podejście, a któregoś dnia po drugim nieudanym... więc limit limitem, a chyba i tak działa to jak chce).

3. Daty.
Tutaj zgadzam się z Artą i popieram zmianę na język polski. Zwłaszcza mając na uwadze par. 1 pkt. 5 Regulaminu Forum Tongue

4. Działy tematyczne.
W chwili obecnej człowiek wchodzi na forum i widzi np. w "Rekreacyjnie i turystycznie" 2 zakładki: "wycieczki codzienne" oraz "wycieczki jednodniowe", a obok ma "i 6 więcej". Jeśli ktoś zna forum, to będzie wiedział gdzie szukać np. wycieczek długodystansowych, ew. kącika szachowo-saneczkarskiego, ale chyba chodzi o to, żeby forum przyciągało nowych użytkowników i żeby ci nowi widzieli gdzie co jest.

Na razie tyle. Nie wiem, ile z tych zastrzeżeń można poprawić, a ile nie, ale mam nadzieję, że przynajmniej część jest do ogarnięcia Wink
Nie wiadomo, dlaczego wszyscy mówią do kotów „ty”, choć jako żywo żaden kot nigdy z nikim nie pił bruderszaftu.

M. Bułhakow, Mistrz i Małgorzata
Odpowiedz
#4
(13-06-2016, 16:07)mraugorzata napisał(a): 4. Działy tematyczne.
W chwili obecnej człowiek wchodzi na forum i widzi np. w "Rekreacyjnie i turystycznie" 2 zakładki: "wycieczki codzienne" oraz "wycieczki jednodniowe", a obok ma "i 6 więcej". Jeśli ktoś zna forum, to będzie wiedział gdzie szukać np. wycieczek długodystansowych, ew. kącika szachowo-saneczkarskiego, ale chyba chodzi o to, żeby forum przyciągało nowych użytkowników i żeby ci nowi widzieli gdzie co jest.
O to fakt. Przez to "ukrycie" poddziałów forum zrobiło się mniej przejrzyste.

Dodatkowo teraz zauważyłem, że chyba jest jakiś problem z cytowaniem postów. Klikając "Cytuj" możemy zacytować cały post. Aby zacytować fragment postu trzeba ręcznie usuwać część wypowiedzi - w poprzedniej wersji zaznaczałem fragment postu, klikałem "Cytuj" i miałem zacytowany konkretny fragment postu. Dodatkowo teraz po kliknięciu "Cytuj" pojawia się jeszcze taki komunikat: "Zaznaczono 1 lub więcej postów do zacytowania. Zacytuj te posty teraz lub odznacz je." i musimy jeszcze raz klikać "Zacytuj te posty teraz". Nie da się tego uprościć?
[Obrazek: button-1421-black.png]
Odpowiedz
#5
Powiem tak, logowanie to jakaś kpina Sad moje dotychczasowe hasło nie działa, po jego zresetowaniu i wpisaniu hasła otrzymanego mailem nadal to samo!!! Może ze 4 próby żeby zaskoczyło... Mam nadzieję, że są to problemy jednorazowe i nie będzie mnie wywalać z forum robiąc następnie problemy z logowaniem.

Co do szaty graficznej też nie jest zbyt czytelna ale to już kwestia gustu i przyzwyczajeń.
Odpowiedz
#6
Administracja wrzuciła inny skrypt forum. Baza została przekonwertowana pod nowy skrypt.
Hasła są inaczej haszowane w MyBB, niż w PHPBB2, stąd wymagany był reset hasła.

Co do waszych opinii. Zacytuję jedną, najpóźniejszą, ale do wcześniejszych też się to tyczy:
Cytat:O to fakt. Przez to "ukrycie" poddziałów forum zrobiło się mniej przejrzyste.

Dodatkowo teraz zauważyłem, że chyba jest jakiś problem z cytowaniem postów. Klikając "Cytuj" możemy zacytować cały post. Aby zacytować fragment postu trzeba ręcznie usuwać część wypowiedzi - w poprzedniej wersji zaznaczałem fragment postu, klikałem "Cytuj" i miałem zacytowany konkretny fragment postu. Dodatkowo teraz po kliknięciu "Cytuj" pojawia się jeszcze taki komunikat: "Zaznaczono 1 lub więcej postów do zacytowania. Zacytuj te posty teraz lub odznacz je." i musimy jeszcze raz klikać "Zacytuj te posty teraz". Nie da się tego uprościć?

Ten skrypt MyBB tak został napisany, że działa tak, a nie inaczej. Oczywiście, źródła są otwarte i można go przerabiać w dowolny sposób. Jest też sporo gotowych modyfikacji, więc sprawa się trochę upraszcza.
Tutaj znalazłem jakieś mody: http://community.mybb.com/mods.php?actio...ry=plugins
Być może są inne strony, gdzie są udostępnione modyfikacje. Być może gdzieś jeszcze są inne. Szukajcie tutaj, to może administracja rozważy ich instalacje (jest to raczej stosunkowo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy).

Jeśli nie znajdziecie żadnej gotowej modyfikacji, to trzeba samemu przerabiać i tu zaczyną się schody.
Czy warto wkładać w to tyle pracy (lub zapłacić komuś za tą pracę) ?
Nie wiem jaki budżet jako stowarzyszenie macie na prace nad forum. Mi wydaje się, że raczej nie warto aż tak mocno ingerować w silnik forum. No.. chyba, że macie kogoś, kto się na tym zna i chciałby tak dla sportu się tym zająć.
Być może to zbyt duża generalizacja. ale wrzucić nowy silnik forum i skonwertować pod niego bazę, to znacznie mniej roboty niż przerabiać skrypt (a z tego co wyżej czytałem, to i z tym były problemy).
Odpowiedz
#7
(10-06-2016, 21:33)damian.s napisał(a): 1. Przeglądanie nieprzeczytanych postów - wchodząc w tą opcję i wybierając jakiś temat wyświetla się nam pierwsza strona tego tematu. W poprzedniej wersji forum po wybraniu tematu wyświetlała się ostatnia nieprzeczytana przez nas strona, co wydaje mi się bardziej logicznym rozwiązaniem - otwieramy temat i czytamy tylko te posty, których nie czytaliśmy wcześniej.
Masz rację, wydaje Ci się.

(10-06-2016, 21:33)damian.s napisał(a): 2. Korzystanie z Shoutboxa na urządzeniach mobilnych. Nie wiem jak wygląda to w przypadku smartfonów, tabletów itp, ale w przypadku tradycyjnego telefonu z tradycyjną klawiaturą nie ma możliwości opublikowania wiadomości w SB. Napisać owszem można, ale wysłać w eter już nie. Podejrzewam, że powodem tego jest brak przycisku "Wyślij", tak jak to było w poprzedniej wersji SB. Obecnie przy pisaniu wiadomości na SB mamy informację "Wpisz wiadomość i naciśnij ENTER", na komputerze oczywiście nie ma z tym problemu, ale na tradycyjnym telefonie już tak.
Nie ma możliwości zapewnienia kompatybilności wstecznej ze wszystkim co było dostępne na rynku.

(11-06-2016, 10:56)arta napisał(a): Można byłoby też pomyśleć nad polskimi podpisami określającymi staż użytkowników.
W końcu jakaś konstruktywna uwaga. A więc mamy 5 poziomów: Świeżak, Młodszy Trzepak, Trzepak, Starszy Trzepak, Kozak. Zadowolona? ;-)

(11-06-2016, 10:56)arta napisał(a): Po co wrzucać na polskie forum angielszczyznę, jak można normalnie po polsku
Niech się dzieci uczą języków. Nigdy nie wiadomo kiedy się mogą przydać.  

(13-06-2016, 16:07)mraugorzata napisał(a): 1. Logowanie.
Moja zmora. Nie mam problemu, żeby zalogować się na komputerze w domu i na telefonie. Natomiast nie mogę się zalogować na tablecie oraz na kompie w pracy. Wpisuję poprawnie nazwę użytkownika i hasło, przerzuca mnie na stronę, gdzie mam się zweryfikować przepisując kod z obrazka. Po przepisaniu- komunikat, że nazwa użytkownika lub hasło są nieprawidłowe. No bez żartów...
Nie chcę nic mówić, ale większość osób nie miała tego problemu... ;-)

(13-06-2016, 16:07)mraugorzata napisał(a): Ktoś gdzieś chlapnie literówkę w haśle i ma czekać?
Zmienić na 15 dni? 

(13-06-2016, 16:07)mraugorzata napisał(a): 4. Działy tematyczne.
W chwili obecnej człowiek wchodzi na forum i widzi np. w "Rekreacyjnie i turystycznie" 2 zakładki: "wycieczki codzienne" oraz "wycieczki jednodniowe", a obok ma "i 6 więcej". Jeśli ktoś zna forum, to będzie wiedział gdzie szukać np. wycieczek długodystansowych, ew. kącika szachowo-saneczkarskiego, ale chyba chodzi o to, żeby forum przyciągało nowych użytkowników i żeby ci nowi widzieli gdzie co jest.
To są bezpodstawne pomówienia!

(13-06-2016, 17:21)damian.s napisał(a): Dodatkowo teraz zauważyłem, że chyba jest jakiś problem z cytowaniem postów. Klikając "Cytuj" możemy zacytować cały post. Aby zacytować fragment postu trzeba ręcznie usuwać część wypowiedzi - w poprzedniej wersji zaznaczałem fragment postu, klikałem "Cytuj" i miałem zacytowany konkretny fragment postu. Dodatkowo teraz po kliknięciu "Cytuj" pojawia się jeszcze taki komunikat: "Zaznaczono 1 lub więcej postów do zacytowania. Zacytuj te posty teraz lub odznacz je." i musimy jeszcze raz klikać "Zacytuj te posty teraz".
Dziwne, u mnie działa.

(14-06-2016, 15:28)AreN napisał(a): Powiem tak, logowanie to jakaś kpina
Szanuję Twoją wizję.

Jeszcze jakieś ciekawe pomysły?
Pozdrawiam,
Maciek
Nocny Patrol
Odpowiedz
#8
(14-06-2016, 22:14)lubelaczek napisał(a): Administracja wrzuciła inny skrypt forum. Baza została przekonwertowana pod nowy skrypt.
Hasła są inaczej haszowane w MyBB, niż w PHPBB2, stąd wymagany był reset hasła.
Niewątpliwie macie rację obywatelu lubelaczek! ;-)

(14-06-2016, 22:14)lubelaczek napisał(a): Ten skrypt MyBB tak został napisany, że działa tak, a nie inaczej.
Jak każdy.

(14-06-2016, 22:14)lubelaczek napisał(a): Jeśli nie znajdziecie żadnej gotowej modyfikacji, to trzeba samemu przerabiać i tu zaczyną się schody.
Otóż to!

(14-06-2016, 22:14)lubelaczek napisał(a): Czy warto wkładać w to tyle pracy (lub zapłacić komuś za tą pracę) ?
Nie warto bo wszystkich i tak nie da się zadowolić.

(14-06-2016, 22:14)lubelaczek napisał(a): Mi wydaje się, że raczej nie warto aż tak mocno ingerować w silnik forum.
Zgadzam się w całej rozciągłości.

(14-06-2016, 22:14)lubelaczek napisał(a): No.. chyba, że macie kogoś, kto się na tym zna i chciałby tak dla sportu się tym zająć.
Dla sportu to można pojeździć na rowerze. ;-)
Pozdrawiam,
Maciek
Nocny Patrol
Odpowiedz
#9
U mnie wszystko "chodzi".  Anglojęzyczne  określenia  zawsze można przetłumaczyć i będzie wiadomo o co biega. Na "mobilka" nie narzekam,  internet mam w domu i wystarczy. Tongue
" Wykorzystaj chwilę - nie przegap niczego".

   Pozdrawiam.
Odpowiedz
#10
Nie ma SSLa. Nawet podczas logowania czy zmiany hasła. Wszystko leci otwartym tekstem.
Wireshark i do zabawy drodzy forumowicze Idea
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości