Forum Rowerowy Lublin
Koło z prądnicą - Wersja do druku

+- Forum Rowerowy Lublin (https://forum.rowerowylublin.org)
+-- Dział: Sprzęt (https://forum.rowerowylublin.org/forum-69.html)
+--- Dział: Kupno, naprawa i konserwacja (https://forum.rowerowylublin.org/forum-18.html)
+---- Dział: Opisy, recenzje i porady przy kupnie (https://forum.rowerowylublin.org/forum-21.html)
+---- Wątek: Koło z prądnicą (/thread-7049.html)

Strony: 1 2


Koło z prądnicą - szczeps - 16-02-2014

Witam, w dzisiejszym odcinku zwracam się do was z prośbą o wytypowanie możliwie najlepszej opcji z pośród mi dostępnych. Przeznaczenie to ciężka turystyka - duże sakwy z przodu i torba na kierownice
nr 1 nr 2 nr 3

pozdrawiam


Re: Koło z prądnicą - And55 - 16-02-2014

Zamiast dociążać rower pomyśl o lampkach diodowych.W żadnym opisie nie podają wagi koła.Ciekawe ile to to waży?


Re: Koło z prądnicą - Velo - 17-02-2014

szczeps, słuchaj kolegi wyżej. Odpuśc sobie prądnice, od tego jest elektrownia. Kup porządną lampke. Nr3 Stars Circle - nigdy nie kupuj tych kół.


Re: Koło z prądnicą - Mariobiker - 17-02-2014

szczeps napisał(a):Przeznaczenie to ciężka turystyka - duże sakwy z przodu i torba na kierownice
Sakwy przednie to najczęściej około 2 x 15 L , poza tym większość przednich bagażników ma udźwig w granicach 15 kg. https://picasaweb.google.com/1161054944 ... 2856499634 Nie pchaj się w koło z prądnicą, to rozwiązanie ma wiele wad. Po pierwsze większa waga od zwykłego koła. Po drugie brak oświetlenia w momencie zatrzymania roweru. Jeśli kupisz porządną lampkę to w każdej chwili odczepisz ją od roweru i będzie Ci służyła jako latarka.


Re: Koło z prądnicą - szczeps - 17-02-2014

Panowie.
Gdyby chodziło tylko o oświetlenie to macie rację,- niema sensu bo koszta zwróciłyby się
po czasie którego nawet nie chce mi się obliczać (o lumenach nie wspominając)
Chodzi mi głównie o zasilanie telefonu (gps, mp3, kontakt) co na tripach dłuższych niż 3 dni może być nieco problematyczne i czasochłonnekemo


Re: Koło z prądnicą - Mariobiker - 17-02-2014

szczeps napisał(a):Chodzi mi głównie o zasilanie telefonu (gps, mp3, kontakt) co na tripach dłuższych niż 3 dni może być nieco problematyczne i czasochłonne
Ten problem można rozwiązać jeszcze prościej
http://allegro.pl/ladowarka-solarna-sc- ... 60116.html
http://allegro.pl/cobra-praktyczna-lado ... 13258.html


Re: Koło z prądnicą - przamak - 17-02-2014

mariobiker napisał(a):http://allegro.pl/ladowarka-solarna-sc- ... 60116.html
http://allegro.pl/cobra-praktyczna-lado ... 13258.html

szczeps napisał(a):Chodzi mi głównie o zasilanie telefonu (gps, mp3, kontakt) co na tripach dłuższych niż 3 dni może być nieco problematyczne i czasochłonne

Używałem dwóch ładowarek słonecznych przez kilka lat i jakieś 20 tys. km jazdy turystycznej, i co prawda lepszy rydz niż nic i od biedy da się tym naładować telefon, ale po zakupie w zeszłym roku koła z dynamem i przetwornicy do ładowania urządzeń USB żałuję tylko, że zrobiłem to tak późno i tyle lat męczyłem się z tymi ładowarkami słonecznymi.

Ładowarki do sensownego działania wymagają możliwe prostopadłego ustawienia ich płaszczyzny w stosunku do Słońca, co w sumie oznaczało, że na efektywne ładowanie można liczyć głównie na postoju i za każdym razem trzeba rozkładać taką ładowarkę. Podczas jazdy ciężko zachować odpowiednie ustawienie ładowarki, bo co chwilę zmienia się kierunek jazdy, a do tego często jedzie się w cieniu. Przy pochmurnej pogodzie ledwie to działa i naładowanie czegokolwiek trwa całą wieczność, przynajmniej przy tych małych ładowarkach o rozmiarach 20x20 cm. Rozwiązaniem byłby zakup ładowarki o dużej powierzchni, ale ładowarka, która będzie miała ze ćwierć metra kwadratowego powierzchni ogniw to dużo większy wydatek niż 100-200 zł.

Z piastą z dynamem przejechałem na razie chyba niewiele ponad 2 tys. km w zeszłym roku, ale już widzę, że był to jeden z zakupów życia Smile Wagowo na pewno wychodzi gorzej niż zwykła piasta, a opory toczenia "na papierze" są całkiem spore (dynamo 3W przy sprawności pewnie około 70% da jakieś 5W strat), ale podczas jazdy turystycznej jest to nieodczuwalne, a nie do przecenienia jest samowystarczalność w podróży jeśli chodzi o różne gadżety, np. cały czas można jechać z włączoną mapką na komórce i zapisywać tracka bez obaw o baterię. A do oświetlenia używam zwykłych lampek LED.

Co do wyboru koła, to pewnie najsensowniej byłoby kupić samą piastę (dobrze aby miała 3 W, a nie 2,4 W) i koło zapleść na dobrych szprychach i dobrej obręczy. Gdzieś mi się obiło o uszy, że piasty z dynamem od Shimano nie za dobrze znoszą jazdę z sakwami, ale nie wiem ile w tym prawdy i jeśli tak, to czy dotyczy to wszystkich modeli (zwłaszcza, że nawet w turystyce przednie piasty rzadko kiedy stwarzają jakiekolwiek problemy).


Re: Koło z prądnicą - mariox - 17-02-2014

Proponuję coś w tym stylu:
http://allegro.pl/power-bank-dodatkowa- ... 63976.html


Re: Koło z prądnicą - szczeps - 03-04-2014

skompletowałem sprzęty i nie wiem jak podłączyć żeby było dobrze hueh
z lampy mam dwa kable: jeden czarny,a drugi czarny z szarym paskiem
który powinien podłączyć do prądnicy?

pozdr[Obrazek: M172_ans2.png]


Re: Koło z prądnicą - Mariobiker - 03-04-2014

http://www.youtube.com/watch?v=laXgLNpRbAE
http://www.youtube.com/watch?v=Liee7Dixa_w