arta   16-03-2015, 21:10
#31
mraugorzata napisał(a):W razie czego służę informacjami co można zobaczyć w okolicach Suwałk ;-)

Ja za to mogę polecić atrakcje Białegostoku i okolic :-) Choć Suwalszczyzna jest też mi dość dobrze znana (też byłam w TYCH Atenach Big Grin chyba nawet ze dwa razy ).

Jeśli chodzi o okolice Białegostoku to na pewno warto pokręcić przez północno-wschodnie tereny – wiadomo Puszcza Knyszyńska :-) Bardzo malownicze są po tej stronie okolice Ogrodniczek – piękne lasy, dużo wzniesień, skarp – bardzo urozmaicona rzeźba i wiele stawów/oczek wodnych między wzniesieniami. W Puszczy polecam też Czarną Wieś Kościelną z ostatnimi na Podlasiu działającymi warsztatami garncarskimi (wykonują tam charakterystyczną tylko dla Podlasia tzw. ceramikę siwą – najbardziej pierwotny sposób wykonywania ceramiki – chyba można się umówić na obejrzenie garncarzy „w akcji” ;-) przynajmniej 15 lat temu można było :-P ) Można też po drodze zahaczyć o arboretum w Kopnej Górze. Dalej - właściwie już pod samym Białymstokiem - jest też bardzo urokliwe miasteczko Supraśl – taki troszeczkę białostocki Kazimierz czy Nałęczów ;-) Całe miasteczko godne obejrzenia, ale szczególnie warto zobaczyć prawosławny monaster i muzeum ikon. Z kolei od strony zachodniej warto zajechać do Tykocina – przed wojną silnego ośrodka kultury żydowskiej – z piękną Synagogą i Domem Talmudycznym, w którym jest obecnie muzeum.

Nie będę już wspominać o Szlaku Tatarskim, bo trzeba by jednak trochę odbić, a w ciągu tych 14 dni będziecie jeździć nie tylko po Podlasiu ;-)

A w samym Białymstoku też jest trochę do zobaczenia. Ciekawe jest np. to, że zbliżając się do miasta od południowo-zachodniej strony można, jadąc samymi terenami leśnymi a później leśno-parkowymi, dotrzeć do samego centrum miasta :-) To mi się właśnie podoba w Białystoku – mnóstwo parków i lasów (!) w mieście :-) Polecam zatem park i las zwierzyniecki, Planty, park wokół Pałacu Branickich – no i sam pałac. Poza tym ciekawą historię ma katedra. Największy białostocki kościół powstawał jako… przybudówka do małego starego kościółka :-D Tak białostoczanie przechytrzyli zaborców, którzy nie godzili się na wybudowanie żadnej nowej świątyni katolickiej w mieście. Zgodzili się jedynie na wzniesienie przybudówki :-D
Jest jeszcze ciekawy kościół św. Rocha – perełka przedwojennej architektury modernistycznej.
Interesująca jest też dzielnica Bojary – dzielnica starych drewnianych domów w samym centrum miasta.
Warto też zwrócić uwagę przy zwiedzaniu miasta na szlak esperanto i dziedzictwa żydowskiego. Zamenhof – twórca języka esperanto był właśnie białostoczaninem. A przed wojną Białystok był w większości zamieszkany przez Żydów. W Białymstoku było też getto. Mieliśmy też powstanie w getcie (tak, tak – nie tylko w Warszawie było).
No i w końcu cerkwie… Najbardziej reprezentacyjne to Św. Mikołaja na ul. Lipowej i św. Ducha na Białostoczku.

Eh, już nie będę się rozpisywać :-D To tak w skrócie, jakbyście potrzebowali bardziej szczegółowych informacji na jakiś temat, to pytajcie. Nie wiem czy będę znała odpowiedź na wszystkie pytania :-D, bo nie mieszkam już w Białymstoku od ponad 11 lat ( Confusedhock: jak ten czas leci), ale może uda mi się w czymś pomóc.
  
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości
Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Made with by Curves UI.