Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie opony do enduuro/FR?
#1
Jak widać za oknami idzie lato, zatem trzeba przemyśleć temat opon na przyszły sezon. Szukam opon względnie trwałych, ze względnie małymi oporami toczenia, z bardzo dobrą przyczepnością i o możliwie niskiej masie. Czyli opon idealnych. Moje propozycje (jako że słyszałem dobre rzeczy o serii DH, High roller Maxxisa i o tych Nokianach, Ardent trafił bo jest lekki i ma najciekawszą mieszankę). Ale jak ktoś ma inne w podobnych cenach to z chęcią przeczytam.
Zatem co wybrać?

Maxxis High Roller 2.35 70a
Maxxis Ardent 2.25 60a
Maxxis DHF/R 2.35 MaxxPro 60a
Nokian Gazzaloddi Dual 2.3 (ewentualnie G 2.3 SWA ale chyba będzie za miękka)
Odpowiedz
#2
Jak wiadomo idealnych opon do wszystkiego to nie ma.
Jak mówią: takie rzeczy to tylko w Erze ;-)
Przejrzyj może jeszcze katalog Schwalbe:
http://www.schwalbe.com/language/ebooks/pl/flash.html
Możesz go zapisać na dysku w PDF.
Katalog jest w języku polskim.
Każda opona oprócz przeznaczenia jest oceniona również w czterech kategoriach:
szybkość / przyczepność / ochrona / trwałość
I dużo innych danych technicznych.
Darek  -  Easy Rider 
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE  Smile 
Odpowiedz
#3
Nie do końca o to mi chodziło. Katalog ten mam w wersji papierowej i już go przeglądałem. Szukam konkretnych opinii o oponach. To co piszą w katalogach niekoniecznie odnosi się do rzeczywistości. A że nie ma opon idealnych... Nie szukam opon ważących 350g, niedających przebić się gwoździem, dającym przyczepność na lodzie, w błocie i śniegu oraz dających opory toczenia jak opony szosowe. Pisałem że chodzi mi o względne rzeczy. Czyli takie odniesione do jakiś warunków. Tu konkretnie chodzi mi o kombinację maksymalnie lekkich, przyczepnych, trwałych z niskimi oporami toczenia oponach jak na tą klasę. Wiadomo że to będzie jakaś wypadkowa tych wymogów.

No ale skoro już jesteśmy przy jaskółce...
Schwalbe ma może spory asortyment opon do XC, ale w cięższych dyscyplinach raczej wymięka.
Muddy Marry jest ciężka do dostania w PL (mały wybór), jest ciężka po prostu (wersja sprzedawana u dystrybutora waży 1200g prawie) i kosztuje dużo (199zł)
http://www.unibike.pl/sklep/product_inf ... ts_id=3436
Zatem zdecydowanie odpada.
Big Betty natomiast występuje tylko w rozmiarze 2.4 (chyba że jest wymiarami równa Maxxisom 2.35... ale Maxxis ma trochę zaniżoną rozmiarówkę, zatem nie sądzę). Ma tą samą wadę co Marry jak i większość opon Schwalbe czyli jest droga. Jest jedna tania wersja (65 zł) ale ma niższą niż przeciętna gęstość splotu (50) i waży 980g.
Od biedy może być jeszcze Fat Albert (wersja 2.25 wg producenta ledwo nadaje się do Enduro) który w wersji ekonomicznej (za 99 zł) ma również niską gęstość splotu.

Także Schwalbe nie wzbudziło mojego zainteresowania. W przeciwieństwie do np. Maxxisów na których w DH jeżdżą Athertonowie pomimo że sponsoruje ich Continental.
Generalnie bez zastanowienia bym kupił High Rollery 60a gdyby były dostępne u Meridy.
A tak zostają mi DHF i DHR które będą miały jednak większe opory toczenia jako opony mniej allround a bardziej stricte DH lub bardziej faworyzowane przeze mnie Ardenty które powinny się lepiej toczyć i być lżejsze, oferując jednak gorszą przyczepność.
Odpowiedz
#4
Często w ofercie sklepów podawany jest jedynie rozmiar... czasami waga.
Dlatego wspomniałem o tym katalogu.
Schwalbe podaje nawet dopuszczalną masę obciążenia co np. w moim przypadku ma znaczenie (moja waga+rower+sakwy).
Obecnie bardzo dobrze sprawują mi się opony Panaracer Cinder.
Dobre w terenie i niezłe parametry toczenia na asfalcie pomimo agresywnego bieżnika.
Darek  -  Easy Rider 
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE  Smile 
Odpowiedz
#5
Jak już opony Panaracer to pooglądaj sobie na stronie Velo jest sporo oponek tej firmy
Panaracer
Na allegro tez znajdziesz, jest chyba kilka sztuk
Odpowiedz
#6
I znów firma która niewiele osiągnęła w cięższych stylach jazdy (od przyszłego roku będą oferować opony sygnowane przez Cedrica Gracie... ale to w przyszłym roku i do 4X).

Jedynie Razer i Rampage się nadają. Ale za specjalnie nic o nich nie piszą, a są droższe (ponad 2 razy) niż te o których wcześniej wspominałem. Nie bardzo opłaca mi się ryzykować. Zwłaszcza że moje doświadczenie z Panaracerami (miałem kiedyś w XC) jest takie że ich opony są krzywe.

Ja szukam czegoś co będzie lepsze niż wymienione opony, które mają dobre opinie od wielu użytkowników. Panaracer nie wzbudza mojego zaufania.
Mi nie chodzi o opinie o marce. Kazdy jak trafi na niezłą oponkę to zachwala całą markę. A każda marka ma beznadziejne opony (np Maxxis ma tragiczne Mobstery, których jedynymi zaletami jest to że się nie ścierają i są tanie). Kupując oponę tylko po opiniach na mtbr i tym co napiszą w katalogu można się nadziać. Poza tym na opony nie chcę przeznaczyć więcej niż 230 zł. W przypadku Panaracerów cena rzędu 350-400 zł jest niedopuszczalna.
Odpowiedz
#7
Hej Kubo

Czy zastanawiałeś się może nad oponkami HUTCHINSON?
Bo powiem Ci że ja się przymierzam do kupienia TORO 2.15 w drucie bo zwijane są sporo droższe a różnica w masie jest niewielka. Fajne byłyby BARRACUDY ale w Polsce o ile się orientuję nie są dostępne tak samo jak grubsze wersje TORO.
Myślę że warto przetestować te oponki no chyba że ktoś ma już wyrobioną opinie na temat marki. Hmmm...
Pozdrawiam
stromy podjazd, gruby zjazd Smile
Odpowiedz
#8
Dzięki za informację. W sumie o Hutchinsonie nie myślałem.
http://www.allegro.pl/item886503373_hut ... _nowa.html
Tu masz wersję zwijaną Hardskin za cenę zwykłej (o ile ktoś ponownie wystawi) jeśli jesteś zainteresowany.
Dla mnie to oponki raczej do Marathonu (obecnie w tym celu używam opon 2.1). Szukam czegoś co sprawdzi się również w lekkim FR w górach. Te oponki mogły by się poddać zbyt łatwo.
Odpowiedz
#9
Witam, a ja polece opony tioga yellow kirin 2.10 miekkie oponki przyczepne i lekkie nie maja dużych oporów toczenia ewentualnie z tiogi jeszcze moze byc blue dragon cięższe i grubsze scianki boczne lepiej trzyma i twardsza guma. Na wyjazd w gory kupilem Nokiam Gazzoldi MX 2.30 ale sa jeszcze dziewicze wiec nic nie moge powiedzieć na ich temat.
Odpowiedz
#10
Mooshrom napisał(a):kupilem Nokiam Gazzoldi MX 2.30
jeżdżę na nich obecnie po śniegu.. wcześniej jeździłem po błotku

jak dla mnie oponki OK, spełniają moje oczekiwania :-)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości