Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
18.04, g.9:30 "7 Młynów Bystrzycy"
#1
Witam
Klub Welocyped w niedzielę PL Litewski o godz.9:30 organizuje wycieczkę malowniczą trasą
wzdłuż Bystrzycy.Zwiedzamy stare młyny.
Prowadzący-Jerzy Krawiec 796605122
W załącznikach mapka,opis i info o miejscowości lokalizacji młynów
Zapraszamy,do zobaczenia,jurek
zał 3/unikatowe zdjecie niedzwiedzia młyna w Borkowiżnie,niestety tego misia już nie ma-pewnie został sprzedany,a szkoda wielka-
był wspaniałą ozdobą nie tylko młyna,ale również tych okolic.



WYCIECZKA ROWEROWA " 7 MŁYNÓW BYSTRZYCY"

1 OSMOLICE DRUGIE

Powierzchnia ogółem - 1142,08 ha , ludność - 448 osób.
Pierwsza pisana wzmianka o Osmolicach pochodzi z 1377 roku.
Pałac w Osmolicach wspomina już Jan Długosz w "Liber beneficiorum", określając go jako "curia militaria". Z owego obiektu obronnego pozostały grube mury w dolnej jego części i dwie ciężko sklepione sale oraz piwnice, które w tradycji miejscowych mieszkańców nazywają się "lochami". Podobno ciągną się pod dnem Bystrzycy do pobliskiego wzgórza za rzeką, popularnego " grodziska ". Stał tam obronny kasztel oblany ze wszystkich stron wodą - rozlewiskami Bystrzycy i Kosarzewki, które od Osmolic tworzą już jedną rzekę. Właścicielami osmolickiego pałacu byli kolejno: Mikołaj z Prawiednik h. Bończa, potem rody Osmólskich, Gorajskich, Skarbek-Kiełczewskich, Grabowskich, wreszcie Stadnickich, którzy władali Osmolicami i pałacem do 1944 r. Przez okres niespełna roku po śmierci hr. Juliusza Stadnickiego majątkiem zarządzał jego kuzyn i plenipotent Andrzej Boniecki. Opuścił Osmolice w lipcu 1944 r. Pałac osmolicki z XV w. został rozbudowany w czasie, gdy stanowił własność rodziny Grabowskich a następnie Stadnickich. Wówczas dobudowano piętro, taras od strony południowej oraz stylową bramę.
Po wojnie pałac wraz z 50 hektarami gruntu otrzymała organizująca się tu szkoła. W ten sposób powstało w Osmolicach Liceum Hodowlane, które w 1950 r. połączyło się z Liceum Pszczelarskim w Pszczelej Woli i stało się jego częścią składową. Od 1994 r. pałac, stanowiący zabytek klasy III, stoi pusty.
Zabytkiem w Osmolicach jest też stara gorzelnia zbudowana przed I wojną światową, wykorzystywana później jako wytwórnia win owocowych, potem przetworów owocowo-warzywnych, obecnie nieczynna. Znacznie starszy od gorzelni jest w Osmolicach drewniany, modrzewiowy M Ł Y N wodny , liczący ponad 150 lat. Tyleż lat liczy sobie magazyn zbożowy wzniesiony przez Juliusza Stadnickiego w 1847 r. z dobudowaną po II wojnie światowej suszarnią chmielu. Stara rządcówka , resztki zabytkowej bramy, figura Matki Boskiej upamiętniająca zmarłą w bardzo młodym wieku Marię z Grabowskich Stadnicką to relikty przeszłości. Park osmolicki, rozległy, należał kiedyś do ciekawszych wśród wszystkich okolicznych parków. W latach powojennych został zaniedbany, częściowo zdewastowany. Jeszcze zachowało się kilka starych dębów i lip, a także żywotniki otaczające reprezentacyjny salon. Zachował się też stary staw z krzyżem na wysepce, poświecony Franciszkowi Grabowskiemu, znanemu w czasach Królestwa Polskiego prawnikowi, współtwórcy konstytucji Królewskiej. Całość czeka na konserwatora i gospodarza.

2 PIOTROWICE

Powierzchnia ogółem - 905,54 ha , ludność - 1093 osoby.
Pierwsze wzmianki o wsi Piotrowice pochodzą z 1409 roku.
W wieku XVI właścicielami Piotrowic byli Osmólscy z Osmolic, potem Gorajscy. W połowie XVII w. Dobra Gorajskich nabył Remigian Kiełczewski z Kiełczewic. Piotrowice pozostają w jego posiadaniu do roku 1742, kiedy to kupuje je Franciszek Mąciński. W 1780 roku majątek kupił Andrzej Koźmian herbu Nałęcz.
Dworek w Piotrowicach był siedzibą Koźmianów, później Tarnowskich a następnie Łosiów. Najwięcej sławy przysporzył dworkowi Kajetan Koźmian, autor "Ziemiaństwa", cennych pamiętników, dramatu "Stefan Czarniecki" i wielu wierszy okolicznościowych. Największe znaczenie mają dziś "Pamiętniki", stanowiące przebogaty obraz życia dawnej szlachty w tych okolicach. Koźmian wysoko cenił swoją niezbyt okazałą siedzibę, choć pisał o niej skromnie: " Na zielonym pagórku chata moja stoi, U stóp jego krynica miękka trawę poi, Czysta rzeka przez groblę śluzą się przeciska I wąskim nurtem, wąskie nawilża pastwiska."
Dwór piotrowicki jest typową budowlą tego rodzaju: parterowy z niewielkim tylko poddaszem i bocznym skrzydłem zwróconym ku wschodowi. Położony na pagórku, na skraju rozległego parku ma dobudowany w późniejszym czasie tylko niewielki ganek od strony północnej. Dworek w Piotrowicach służył po wojnie najpierw jako siedziba Uniwersytetu Ludowego, potem przejął go POM, obecnie nie jest wykorzystany.
Ważnym zabytkiem jest piotrowicki park podworski . Rośnie w nim sporo starych, niemal monumentalnych drzew, pomników przyrody. Są w nim drzewa szczególnego pochodzenia. W czasach, gdy mieszkali tu Koźmianowie, utarł się zwyczaj, że każdy wysokiej rangi gość odwiedzający Piotrowice sadził na pamiątkę swego tu pobytu wybrane przez siebie drzewko. Otrzymywało ono jego imię. Było więc w parku drzewo Wincentego Krasińskiego, Franciszka Morawskiego. Na początku XIX w. Piotrowice odwiedził młody Fryderyk Chopin, a w 1841 r. u Koźmianów gościł wielki polski poeta Cyprian Kamil Norwid.
Obok parku znajduje się baza warsztatowo-magazynowa po zlikwidowanym już "POM-Piotrowice" w miejscu dawnego folwarku oraz osiedle mieszkaniowe z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia.
W parku znajduje się boisko sportowe z trybunami dla widowni, w pobliżu jest siedziba Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice m.in. wydawcy gazety KOMPRES oraz Samorządowe Przedszkole Publiczne z placem zabaw dla dzieci.
Znaczące miejsce w Piotrowicach zajmuje Zespół Szkól Techniki Rolniczej. Szkoła posiada dobrą bazę sportową. Organizuje zajęcia w sekcjach podnoszenia ciężarów, koszykówki, siatkówki i piłki nożnej.
Obok stawu stoi stary M Ł Y N wodny , od 1929 r. turbinowy, dworski, budowany przy częściowym wykorzystaniu materiału rozbiórkowego ze starego wiatraka, dziś już nieczynny. Budynek liczy sobie około 100 lat.

3 BYSTRZYCA STARA--PRZEPIĘKNY MŁYN NA POSESJI PRYWATNEJ
4 BYSTRZYCA NOWA

Powierzchnia ogółem - 528,69 ha , ludność - 386 osób.
Część dóbr Strzyżewice, odłączona w 1840 r.
We wsi znajdują się ruiny fundamentów i piwnic zamku w Strzyżewicach. Zamek warowny w kształcie litery "Z" , zlokalizowany na lewym brzegu rzeki Bystrzycy, wystawili władający Strzyżewicami w pierwszych latach XVI w., Żarczyńscy h. Nałęcz. Wzniesienie zamku obronnego związane było z najazdem Tatarów w 1501 r. W październiku 1704 r. na zamku przebywał król szwedzki Karol XII. W 1814 r. zamek zwiedzał książe Jerzy Adam Czartoryski wraz z gen. Ludwikiem Kropińskim. Zamek spłonął w 1943 r., został on częściowo rozebrany w 1945r. Podczas I wojny światowej przez te tereny dwukrotnie przetoczył się front wojenny dwóch walczących ze sobą armii zaborczych: rosyjskiej i austro-węgiersko-niemieckiej. Dowodem tych zdarzeń jest cmentarz wojenny w środku wsi.
Nad rzeką, w urokliwym zakątku, stoi stary M Ł Y N wodny , dziś już nieczynny.

5 KIEŁCZEWICE MARYJSKIE

Powierzchnia ogółem - 436,54 ha , ludność - 304 osoby.
Wieś Kiełczewice Maryjskie drugi człon nazwy zawdzięcza kultowi Maryjnemu i patronce swojego kościoła. Zespół kościoła parafialnego złożony z kościoła, dzwonnicy i plebanii stoi na wzgórzu. Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny (dziś p.w. Św. Trójcy) założył i uposażył w 1431 roku dziedzic Kiełczewic Jan herbu Abdank. W 1683 r. Jan Skarbek Kiełczewski w miejsce kościoła drewnianego wystawił świątynię murowaną. Pomimo zniszczeń, podczas pożaru w 1900 r. i uszkodzeń podczas walk I wojny światowej stoi do dziś. Kościół zachował wewnątrz obrazy i epitafia Koźmianów oraz portret trumienny jednego ze Skarbków-Kiełczewskich, a tuż za kościołem są pomniki nagrobne Gintowttów i Klambrowskich, dawnych właścicieli tutejszych włości. Ze szczytu charakterystycznych, szerokich schodów prowadzących do świątyni, rozciąga się piękna panorama doliny Bystrzycy.
Na pięknie ukształtowanym wzgórzu, wśród starych świerków, znajdują się budynki Zgromadzenia Sług Jezusa, które od 1919 r. prowadziło Dom Dziecka, Szkołę Gospodarczą a od 1961 r. prowadzi Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci , w którym przebywa 50 dziewcząt i kobiet z niepełnosprawnością intelektualną. Można tu nabyć ręcznie wykonane pamiątki, tj. ozdobne pudełka, malowane butelki, wyszywane makatki, itp.
W Kiełczewicach Maryjskich znajduje się M Ł Y N zbudowany ok. 1920 r., dziś już nieczynny.

6 BORKOWIZNA

Powierzchnia ogółem - 578,51ha, ludność - 212 osób.
Nazwa wsi wywodzi się od słowa "borek" - mały las.
W 1874 roku od dóbr ziemskich Kiełczewice został wydzielony folwark i utworzono zeń kolonię Borkowiznę.
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XIX wieku w Borkowiźnie osiedlili się osadnicy niemieccy przybyli ze starych niemieckich kolonii w Galicji, pozostali tu do II wojny światowej. Z dawnej zabudowy poniemieckiej zachowały się budynki mieszkalne i gospodarcze, zaś kaplica ewangelicka spłonęła 1 grudnia 2001 r. Na obrzeżach dawnej kolonii zachowały się resztki cmentarza ewangelickiego .
Znajduje się tu M Ł Y N wodny, od 1946 r. turbinowy, budowany w 1901 r. dla Wilhelma Deutschlendera, miejscowego osadnika niemieckiego. Po pożarze w 1905 r. odbudowany w latach 1905-1906. W 1927 r. młyn nabył Andrzej Kołodziejczyk. Obiekt drewniany, dwukondygnacyjny, gruntownie przebudowany przez ostatniego właściciela młyna.

7 KIEŁCZEWICE DOLNE

Powierzchnia ogółem - 273,60 ha , ludność - 199 osób.
Jest tu zabytkowy M Ł Y N wodno-motorowy i dom młynarza budowane pod koniec XIX w. dla rodziny Okulicz-Kozarynów, właścicieli folwarku w Kiełczewicach Dolnych. W 1937 r. młyn, który jest obecnie nieczynny, nabyła rodzina Iwanickich.
Na Ptasiej Górze zwanej inaczej Murakową jest cmentarz, na którym pogrzebano wielu żołnierzy poległych podczas walk frontowych między wojskami rosyjskimi i austriackimi, które toczyły się tu w latach 1914 i 1915. Jest to też jeden z najładniejszych punktów widokowych na terenie gminy - 261,7 m n.p.m .
Odpowiedz
#2
Jak możesz to uzupełnij posta o:
- łączną ilość km do zrobienia
- przewidywany czas powrotu do Lublina
- przewidywane tempo jazdy
- informacje, jakimi drogami będziecie jechać (asfalty, lasy, pola ? )

dzięki ;-)
Odpowiedz
#3
Ilość km to naprawdę ważna informacja. Wnioskując po miejscowościach wnoszę, że podróż odbędzie się głównie asfaltami. Z czubów do Młyna w Kiełczewicach Dln. jest ok 30 km z tego co pamiętam.
lizanie jest dobre...lodów
Odpowiedz
#4
Szkoda, że to w tym czasie. Chętnie bym się wybrał bo to ciekawa wycieczka. Tak na szybko jak sprawdzałem do Borkowizny ok. 32km. Nie sądzę, żeby chcieli jechać cały czas szosą. Jest fajna ścieżka nad Bystrzycą. Przynajmniej jej częścią jechaliśmy do źródeł Bystrzycy. Myślę, że przed 15 nie wrócą. Jechałem kiedyś z Wielocypedem i jest to mega rekreacja :-D . Nie to co nasze rekreacje Undecided
Gdybyś nie miał z kim pojeździć
www.forum.krmaksimum.pl
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości