Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KU PRZESTRODZE
#31
michal nikt cie tu nie zje-w koncu forum sluzy do wymiany opiniiSmile jesli moglbys to podaj prosze dokaldniejszego linka do watku o kompensacji -strasznie duzo tego.w trakcie szukania znalazlem wiecej zdjec z "pro-kaskowej" kampanii - http://zjadamyreklamy.blox.pl/2007/08/N ... kasku.html
Zawsze możesz kupić nowy kask, za to głowę masz tylko jedną...
Odpowiedz
#32
michalbrodowski napisał(a):można startować w maratonach i to chyba jego jedyne zastosowanie Smile
Też tak kiedyś myślałem.

michalbrodowski napisał(a):A! I jeszcze jedno: Też Cię lubię Grzesiu Big Grin
Big Grin No, ale jednak muszę zabrać głos.

Ja to widzę w postaci takiej sytuacji:
Jadę sobie na wycieczkę, z założenia spokojną, tempo max 20km/h, po drogach mało uczęszczanych itp. Ryzyko prawie żadne, więc daruję sobie kask (jeżdżę w nim tylko na maratonach, ewentualnie na ostrych treningach w grupie, gdzie łatwo o wywrotkę, do turystyki na pewno nie będzie potrzebny). I jadę sobie tak jadę, aż tu nagle pierwszy od pół h samochód mnie chce wyprzedzić. A za kierwonicą baran bez wyobraźni. Droga mało uczęszczana, takie zazwyczaj są wąskie. Ale spoko, zmieści się. Wykonuje więc manewr wyprzedzania. Jedzie 110 km/ (ograniczenie do, 70 - niech będzie a co!). Przecież rucha mały, więc 110 może frunąć. No i wyprzedza, już zaraz będzie się zrównywał z tobą. Nagle wybiega mu przed maskę piesek, gówniarz w swoim piętnastoletnim szrocie z Niemiec panikuje (dostał przecież prawko aż miesiąc temu, myślał, że jest kozak, bo przecież wykręcił już po tej wsi setki kilometrów od tego czasu, ale akurat jak przychodzi co do czego to daje ciała). Przez pieska (a może przez własną głupotę - niepotrzebne skreślić) wykonuje idiotyczny manewr i wjeżdża akurat w Ciebie. Przy ponad 100km/h. Ale ok, nikt nie widział (przecież to taka wiocha - auto raz na pół h), jedzie dalej. A ty sobie leżysz w tym rowie na superlekkim, nowym rowerze (oczywiście bez kasku, bo ważyłby on 200-300g dodatkowo, do tego wiejsko wygląda). No i tak sobie leżysz. Ale niestety ktoś Cię znajduje (niestety, bo tak to byś zaraz zmarł i byłoby po wszystkim). Koleś dzwoni, przyjeżdża pogotowie, odratowują Cię w końcu. Ale jesteś prawie warzywem. Prawie, bo jesteś jednak świadomy wszystkiego. Nie możesz tylko wykonywać ruchów, wyglądasz jak zombie itd.

Co za ironia losu, przecież miałeś jechać na lajtową ustawkę, nigdy nie brałeś na takie kasku i zawsze było ok. Ale ten jeden raz nie było (100km/h, piesek, gówniarz za kierownicą, może to tego jeszcze jakiś gorszy odcinek asfaltu, może wiaterek który zawiał jak akurat dłubałeś w nosie i przez to straciłeś równowagę i wpadłeś pod samochód). A wystarczyło założyć ten wiejski, ciężki (200-300g kask) i teraz byś co najwyżej miał podbite oko (bo gość, którego dogoniłeś po tym jak Cię zepchnął do rowu dał ci w mordę).

Podsumowując: Nigdy nie wiadomo kiedy Cię pieprznie, więc warto się zabezpieczyć i w każdej sytuacji mieć kask na łbie (nawet kiedy jest on pusty jak dzban, z którego nawet Salomon nie naleje).

pOZBig Grinrower
Grzesiek (może niemający zbyt dużo pod kopułą, ale wiedzący, że nawet to trzeba chronić).
GrzegorzMazur.pl
Go hard or die hard!
Odpowiedz
#33
wanderer napisał(a):zakladam ten temat nie po to aby sie chwalic jaki ze mnie hardcore'owiec ale PRZESTRZEC WSZYSTKICH ktorzy smieja sie z "kaskowcow','twardoglowych' itd i jeszcze nie zdecydowali sie na zakup kasku.

Jeżdżę w kasku już tyle lat, że nie pamiętam nawet kiedy go kupiłem. Kiedyś może trochę się przejmowałem docinkami z tego powodu (niekoniecznie od bikerów), ale teraz to tylko mam polewkę, jak co jakiś czas różne osiedlowe grupki koczujące pod blokami robią z siebie błaznów na widok kogoś w kasku czy kamizelce :lol:
Pozdrawiam
Aleksander Wiącek
Odpowiedz
#34
Akurat na głupie docinki można załapać się już za samo poruszanie się rowerem. Można też załapać się na dowcipy z powodu niezbyt nowoczesnego roweru pod sobą. Albo z powodu mało męskiego koloru ramy. Garniec na głowie niewiele tu zmienia.

Natomiast co do samego kasku, to oczywiście nie zapewnia on pełnego bezpieczeństwa i nie sądzę, żeby wiele zmienił, gdy wjedzie na mnie coś mające 150 na liczniku, ale są inne, dużo bardziej prozaiczne sytuacje, dla których ten kawałek skorupy warto mieć na głowie. W lesie można wpaść w poślizg na błocie, a wokół całkiem sporo drzew i korzeni wystających z ziemi, bo w końcu to jednak las. Zjeżdżając na chodnik z jezdni, przy odrobinie pecha można źle najechać na wysoki krawężnik, a w pobliżu całkiem fajny słup. Jadąc jezdnią można oberwać tak lusterkiem, że skończy się na chodniku... waląc weń głową. Przecież nawet jadąc spokojnie chodnikiem, można zostać zawadzonym przez samochód również na gościnnych występach na tym samym chodniku i zaliczyć piękną wywrotkę. Na murek obok, na ten przykład. A osiedlowe alejki? Tam samochody są niemal normą. Dochodzi jeszcze ścieżka rowerowa i możliwość trzepnięcia się z rowerzystą-wariatem jadącym w tłumie prawie czterdziestą.

Moja chora wyobraźnia :mrgreen: pewnie byłaby w stanie wyprodukować jeszcze wiele takich "prozaicznych powodów" dla których warto mieć garnek na głowie.
Ktoś powie, że głupio wygląda? A ja mu odpowiem, że na pewno nie głupiej niż ja.
Odpowiedz
#35
Po relacji z wypadku założyciela tematu nie zastanawiam się nad wyborem kasku w góry na enduro. Mimo że w gazetach zawsze jeżdżą w kaskach do XC ja zostanę przy słabo wentylowanym full face.
Odpowiedz
#36
Możecie mieć swoje zdania i nikt was nie zmusi nosić kasku ale
"strzeżonego Pan Bóg strzeże :!: " i ja się stosuje do tego przysłowia odkąd miałem wypadem w Irlandii.

A było to tak: niby bezpieczny kraj i drogi o niebo lepsze od naszych ale jak masz się wywalić to się wszędzie wywalisz (dlatego lepiej jest mieć wtedy kask ).

Jechałem wieczorkiem koło 22 kiedy na ulicach już nikogo nie było a wszędzie były pozapalane latarnie Byłem jakieś 30m od docelowego miejsca które znalem jak własną kieszeń no i super :-) , tylko na skrzyżowaniu trafiłem na dołek który mógłby być w każdym innym miejscu :-? .
Wydaje mi się ze jechałem trochę szybko bo nawet nie pamiętam momentu przelecenia przez kierownice tylko jazda bum i leże na szosie (i nie było to spowodowane utratą przytomności) <Ale przy wolniejszym tempie było by raczej to samo >
Szybko wstałem i ściągnąłem rower z ulicy a jacyś ludzie się zbiegli ze sklepu obok twarz nie wyglądała najlepiej.

wynik Musiałem pojechać na Emergency gdzie zszyli mi górna wargę bo była nieźle rozcięta pól twarzy zjechane od asfaltu jak i kolano oraz nadgarstek a i naruszony ząb.
Tydzień chodziłem z murzyńska wargą i mogłem jeść tylko przez słomkę.
Ból najgorszy nie po wypadku tylko podczas kuracji kiedy szwy i strupy ściągają Ci całą skórę na twarzy i reszcie ciała :-x .

Na szczęście nie miałem żadnego wstrząśnięcia mózgu a rany szybko zanikły dzięki cudownej maści, zostało mi tylko parę blizn

Mam nadzieje że jeśli Inne przypadki was nie przestrzega to może mój coś zdziała.

Ps. Dorzucę zdjęcia dla zwiększenia statystyki noszenia kasków


Fotki
Odpowiedz
#37
Wypadek Voigta: kask uratował mu życie

http://www.eurosport.pl/kolarstwo/tour-d...tory.shtml

http://www.youtube.com/watch?v=qZiim-stdcU - tutaj video z jego upadkiem. Zwróćcie uwagę: widać jak odkruszone elementy kasku odpadają.

No ale przecież my nie jeździmy w Tour de France, nie zjeżdżamy z takich zjazdów i nie jesteśmy tak ciency jak jakiś tam niemiecki kolarz...
GrzegorzMazur.pl
Go hard or die hard!
Odpowiedz
#38
http://www.tvn24.pl/0,1615370,0,1,ostat ... omosc.html
Smutna wiadomość z dzisiejszego dnia. Chłopak nie miał kasku.....
Pozdrawiam,
Grzesiek
Odpowiedz
#39
Z opisu wypadku wynika, że przyczyną zgonu było uszkodzenie kręgosłupa. Kask niestety by go nie uratował.
Odpowiedz
#40
Trudno powiedzieć, być może kask zamortyzowałby uderzenie w stopniu wystarczającym, aby chłopak przeżył. Choć, szczerzę mówiąc nie sądzę. Kask na głowie, niestety, nie załatwia wszystkiego, jak zdaje się sądzić autor artykułu.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości