Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
materiał i konstrukcja widelców szosowych
#1
Macie może namiary na książki czy strony które by w miarę sensownie zajmowały się tematem materiałów do konstrukcji i/lub samą konstrukcją widelców szosowych na przestrzeni lat? Znajomy pisze pracę w której konstruuje taki widelec i szuka źródeł w literaturze. Patrzyłem na stronach tych bardziej znanych producentów rowerów ale raczej niewiele wspominają o tym jakich i dlaczego materiałów używają. Trochę więcej chwalił się Columbus, ale wciąż nie wyczerpuje to tematu. Najlepiej jak by były przy tym jeszcze jakieś wykresy porównawcze (np co dają wygięte widełki w porównaniu z prostymi).
Odpowiedz
#2
www.forumszosowe.org
Niech zapyta na tym forum prędzej dostanie informacje.
Generalnie to teraz carbon łączony z alu rurą lub całość z węgla. Są różne rodzaje włokien lepsze i gorsze trzeba by się mocniej wgłębić kto z jakich produkuje.
Może by z jakąś firmą zagadać która produkuje ramy pod zamówienia.
A tu cały temat o widelcach :
http://www.forumszosowe.org/viewforum.p ... 29f268558f
Raczej porównania ,który lepszy z danymi może być ciężko.
Odpowiedz
#3
No właśnie do pracy to jednak dane by się przydały. Z grubsza konstrukcję to ja znam chodzi bardziej o "techniczne parametry". Tak generalnie to z braku osób umiejących biegle liczyć konstrukcje kompozytowe (no i fakt że są mocożerne takie obliczenia) widelec jest z alu. No i właśnie szukam konstrukcji bardziej stalowych i alu niż carbonowych, choć te ostatnie są najciekawsze i najwięcej można by o nich napisać.
Odpowiedz
#4
obawiam się, że technicznych parametrów żadna firma może nie dać, w końcu to ich sposób na zarabianie pieniędzy
mają swoją technologię wykonania więc raczej będą chcieli ją chronić przed publiką

ale to tylko moje zdanie w tej kwestii
Odpowiedz
#5
Zdaję sobie sprawę ale jak mówię tu chodzi o starsze konstrukcje głównie (których raczej nikt nie chroni bo teraz nawet w najtańszych szosach montuje się widelce z kompozytu. A parametry typu jak kształt wpływa na tłumienie drgań, kąt wyprzedzenia na skrętność i stabilność itp to chyba nie jest jakaś tajemnica.
Odpowiedz
#6
Panie, temat jest tak wąski i skrajnie specjalistyczny, że jest może kilka osób w tym kraju które byłyby w stanie ci pomóc. I na pewno ich nie znajdziesz na lokalnym forum rekreacyjno-turystycznym. :-P

Proponowałbym na dobry początek zgłosić się do polskich twórców ram rowerowych - Lecha Rychtarskiego i Jacka Orłowskiego, namiarów musisz szukać gdzieś w necie. Obaj są najbardziej doświadczonymi konstruktorami ram w Polsce i jeśli ktoś ci może pomóc to raczej tylko oni.

Co do większych producentów ram - masz rację - to nie są dane wyjątkowo unikalne i celowo utajniane, ale też nie są upubliczniane, właśnie z uwagi na specjalistyczny charakter, więc możesz sobie wybić z głowy, że coś znajdziesz na ten temat w necie, etc. Ja bym próbował wysyłać maile bezpośrednio do producentów, oczywiście podkreślając że to na potrzeby pracy naukowej.
Odpowiedz
#7
No niestety na polibudach ma się konkrety w dyplomach (podejrzewam że w pracach podyplomowych też). Ja też dziergam z książek co się da żeby mieć coś w literaturze. I pal sześć że jak znajdę stronę A5 po angielsku czy rosyjsku to jest super, a dyplomy średnio mają po 140 stron. Takie życie.
Problem w tym że ktoś wymyślił sobie że trzeba się powoływać na literaturę, a nie na doświadczonych konstruktorów i tu jest cały zgryz. Columbus cośtam pisze na swojej stronie o ich rurach. Jakieś tam ogólniki znalazłem w swoich książkach (nawet Big Blue Book nic nie ma). Ale jest to żenujący poziom jeśli chcieć się do tego odwoływać w takiej pracy.

Generalnie o tych Panach myślałem (choć bardziej o Luxtechu gdy pomysł był na widelec "carbonowy") w kwestii obliczeniowej ale mam (może i błędne) wrażenie że oni nie liczą swoich wyrobów w MESie. Więc nie podsuwałem ich znajomemu.

Jeśli chodzi o producentów to jak pisałem na początku ciężko się powoływać na nich w literaturze, a tu głównie o to chodzi. Poza tym to bym w ten sposób jak najbardziej próbował zaczerpnąć dane.

Cały wątek jest po to że a nuż ktoś kiedyś gdzieś coś czytał, widział. Tak jak są często mocno zaawansowane rozważania na temat zawieszeń rowerowych (wprost wykresami i wartościami podaje się różnice w pracy różnych rozwiązań konstrukcyjnych, cofaniu korb, progresji itp). Mnie bardziej zawsze takie rzeczy interesowały niż konstrukcje widelców szosowych stąd nigdy nie szukałem takich rzeczy. A teraz nie poszukam bo terminy gonią mnie z własną pracą i liczę jakieś dziwne rzeczy non stop. Wink

Edit.

Chyba że chodzi Ci o to żeby napisać do tych producentów (w tym naszych polskich manufaktur) żeby oni podesłali jakieś opracowania... Jeśli tak to tu masz słuszność ale wątek na forum nie zaszkodzi.
Odpowiedz
#8
Kuba napisał(a):Chyba że chodzi Ci o to żeby napisać do tych producentów (w tym naszych polskich manufaktur) żeby oni podesłali jakieś opracowania... Jeśli tak to tu masz słuszność ale wątek na forum nie zaszkodzi.
Dokładnie o to mi chodziło. Podobnie z polskimi twórcami ram - oni kupują rurki bezpośrednio od columbusa, dedacacci, etc. więc oni najprędzej mogą posiadać tego typu publikacje.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości