Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bolesław Prus a kwestia rowerowa - zapytanie.
#1
19 maja tego roku będzie obchodzona setna rocznica śmierci Bolesława Prusa. Będzie to prawdopodobnie wydarzenie z większą pompą - tyle że nie za wiele wiadomo, bo wszystko jest dopiero w fazie planowania, w każdym razie gwoździem imprezy będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ulicy Olejnej.
W skrócie chodzi o to, że przywędrowało do mnie zapytanie, czy "brać rowerowa" mogłaby przyklasnąć temu, wejśc w jakoś, czy coś (jako że Bolesław Prus był propagatorem turystyki rowerowej).
W związku z tym, zapytuję: co "brać rowerowa" na to :-) .
I kto z mających tu mniej lub bardziej coś do powiedzenia miałby ochotę bliżej tym się zainteresować, żebym mógł mu przekazać sprawę :-) .
Odpowiedz
#2
A może to połączyć z Odjazdowym Bibliotekarzem ??
[Obrazek: button-127-brown.png]
Żadne słowa nie zastąpią czynów...
Odpowiedz
#3
Na zachętę od siebie dodam, że Bolek Prus w młodości uprawiał także kolarstwo torowe więc pasowało by (info z bardzo pewnego źródła).


;-)
Odpowiedz
#4
Miałościwie panująca nam władza na tym forum już się zainteresowała sprawą :-D . Piszę to tak, żeby nie było, że nie zauważyli, olali czy coś w ten deseń :-P .
Odpowiedz
#5
mamut77 napisał(a):Miałościwie panująca nam władza na tym forum już się zainteresowała sprawą :-D .

co nie zmienia faktu, że wszelkie pomysły, propozycje i przemyślenia są nadal bardzo mile widziane.
brać rowerowa to nie "władza" forum, ale my wszyscy (i nie tylko my), więc każdy może wystąpić z pomysłem i każdy może zająć się organizacją wydarzeń towarzyszących tej rocznicy.
Odpowiedz
#6
Ja z różnych powodów (a głównie z powodu nagłych wyjazdów co jakiś czas) odpadam z jakiegokolwiek udziału przy organizacji. Choć przyznaję jednocześnie, że nie mam jednocześnie zacięcia do takich spraw i wolę pozostawić to bardziej kompetentnym :-> .

Dostałem garść informacji w kwestii organizacji powyższych obchodów. A skoro dostałem, to wypada się podzielić :-> .
Na początek coś o samym Prusie i o rowerach:

Cytat:Pisarz był miłośnikiem sportu rowerowego i członkiem honorowym Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów. Dokładnie 121 lat temu podczas wakacyjnego pobytu w Nałęczowie od 15 do28 sierpnia uczył się jazdy na ówczesnym rowerze – welocypedzie. 45-letni wówczas literat pisał o tym w kronice tygodniowej zamieszczonej w „Kurierze Codziennym” nr 264/1891: „Dzięki panu Boczkowskiemu ( Jan Boczkowski, technik z Lublina red.) nauczyłem się jeździć. Będę więc musiał kupić pół tuzina nowych kalesonów, tudzież welocyped… na raty. Ale w nagrodę za wszystkie utrapienia odmłodniałem i jestem dziś najmłodszym … cyklistą”. Więc jak zalecał Bolesław Prus:„Jeśli masz pieniądze kupuj sobie rower. Nie wyobrażaj sobie, że siedzi w nim diabeł. W krótkim czasie zgrubieją ci muskuły, odzyskasz sen, apetyt i dobry humor, staniesz się człowiekiem zdrowszym, znajdziesz przyjemności o jakich nie marzyłeś i energię, jakiej w sobie nie przypuszczałeś.”

Ten ostatni cytat moglibyśmy i dziś wykorzystywać. Swoją drogą gdzieś czytałem, że w tamtych czasach wymyślanie nastu powodów pod tytułem, dlaczego na rowerze "niedasię" było podobnie modne :-P .

Odnośnie postępów w sprawie powyższego wydarzenia; między innymi postać Prusa wykorzysta spółka Arkady do promocji nowobudowanego obiektu na Starówce, gdzie po zakończeniu inwestycji przy Olejnej zostanie umieszczona stosowna tablica. W planach jest jeszcze druga tablica, przy Krakowskim Przedmieściu 4, gdzie kiedyś znajdował się sklep Jana Mincla, ten który został opisany w "Lalce". Tyle że jeszcze nie wiadomo, co z tego wyjdzie.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości