Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
29" czy 26"
#1
Witam, jako że z dnia na dzień jest coraz cieplej. Postanowiłem wymienić swój stary wysłużony rower na coś nowszego, lepszego. Przeglądając kilka dzieciąt stron katalogów, zaciekawiły mnie rowery z trochę większymi kołami. Poczytałem troszeczkę o nich i dostrzegam same plusy. Jako że nie jestem na czasie, chce zapytać czy warto zakupić takowy rower. Najbardziej interesuje mnie Kross Level B3. Przystępna cena no i te 29 kółka.

Co do moich upodobać "kolarskich". Przeważnie jeżdżę po asfalcie, kostce, w miarę równym terenie. Nie ukrywam też że lubię sobie pohasać czasami miedzy drzewami w lesie.

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

PS. Jeżeli był taki temat to przepraszam, ja go nie znalazłem.

Pozdrawiam
Piotrek
Piotrek.
Odpowiedz
#2
Wszystko zależy od tego który Ci bardziej pasuje. Jak jesteś wysoki to na pewno jest to dobry pomysł. Moim zdaniem niskie osoby na 29" w większości wyglądają komicznie (za co pewnie mi się oberwie od Michała jak tylko zobaczy ten temat). No ale takie jest moje zdanie. Gdybym kupował obecnie XC czy trailowy rower to bym pewnie polował na 29" właśnie.

Obecne 29" nie są specjalnie ciężkie i da się złożyć koła żeby nie były wiotkie. Podobno nawet zwrotnością dorównują 26"... Ale jakoś nie bardzo mi się chce w to wierzyć. Poza tym mniej się trzeba opedałować żeby osiągnąć większą prędkość przy tym samym napędzie (przewaga na asfalcie), mają większą przyczepność i nacierają pod mniejszym kątem na przeszkody (co daje przewagę w łatwiejszym terenie). Koła takie też lepiej tłumią nierówności, ale za to dostajemy zazwyczaj 20mm niższy wideł.

Ja mam swój typ 29" sztywniaka ale to nie ten pułap cenowy.
Jeśli szukasz czegoś taniego a niekoniecznie zależy Ci na osprzęcie to zastanów się nad Jamisem:
http://bdc-bike.pl/rowery/?idArticle=1277
2100 to całkiem dobra cena i jeśli się nie mylę to najtańszy 29" z tegorocznych.
Podobnie Specialized:
http://www.rowerowysklep.pl/29er-two-ni ... _1935.html
http://www.sportsales.pl/rowery/29ers/1 ... c-29#tab-2

Trochę poniżej Krossa jest Kona Splice.
http://allegro.pl/rower-kona-splice-201 ... 42778.html
Na plus w porównaniu z Krossem na lepszy widelec (XCR) i dożywotnią gwarancję na ramę. Poza tym raczej na minus (hamulce, tylna przerzutka).

W podobnej cenie do Krossa będziesz miał speca:
http://www.specialized.com/pl/pl/bc/SBC ... C3%B3rskie
(dostępny chociażby w Sport Sales czy Twomar ale mają złe zdjęcia więc zamieszczam polską stronę Speca)

Są jeszcze Giantowskie Talony, ale ja Gianta nie polecam ze względu na Polskiego Dystrybutora który robi wszystko żeby nie uznać gwarancji.

Jeśli jesteś niski to fajniej niż cała reszta wyposażona jest starsza Kona Kahuna (2010):
http://allegro.pl/rower-kona-kahuna-16- ... 04767.html
Ale niestety to jest 16" i kosztuje prawie 2800.
Odpowiedz
#3
Dzięki za odpowiedz.

Mam kolejne pytanie dotyczące hamuców. Nigdy nie posiadałem hamulców tarczowych. Zawsze polegałem na technologi V-Brake. Czytając też różne fora wiem że jeżeli hamulce tarczowe to tylko hydrauliczne. Czy mechaniczne są aż tak złe?

Co roweru to najbardziej przypadł mi do gustu Jamis. Interesująca cena, ciekawa geometria ramy.

Pozdrawiam
Piotrek
Piotrek.
Odpowiedz
#4
Kuba napisał(a):Moim zdaniem niskie osoby na 29" w większości wyglądają komicznie
No i co z tego?
Odpowiedz
#5
Ja mam 176cm i rower na 28", Justyna też przy 170cm, jesteśmy zadowoleni, więc myślę, że 29" też zdecydowanie lepiej, a coś mi się wydaję, że mieliśmy trochę fory, jeżdżąc na większych kołach niż reszta Wink

a czy komicznie... bez przesady Wink

ja napewno wybrał bym 29" ...
Grzegorz
Odpowiedz
#6
gelos napisał(a):Ja mam 176cm i rower na 28", Justyna też przy 170cm, jesteśmy zadowoleni, więc myślę, że 29" też zdecydowanie lepiej
Weź tylko pod uwagę, że te rowery nie służą Wam do jazdy po terenie. Piotrek pewnie będzie większość jeździł po asfalcie, ale skoro kupuje górala a nie szoskę to jednak będzie jej używał także w lesie. Zatem niebardzo to, co napisałeś jest tutaj miarodajne Smile

pOZBig Grinrower
Grzesiek
GrzegorzMazur.pl
Go hard or die hard!
Odpowiedz
#7
w terenie to tylko kwestia wczucia się w te 28(9)"
jeździłem i 26 i 29 (choć krótko) - przy 26 miałem lepsze czucie roweru i łatwiej go utrzymywałem. Tydzień na 29 w lesie i było ze 3-5 mocno stresowych sytuacji - chyba jest inny balans, całkiem inaczej składa się do szybszych zakrętów, o ciasnym zawracaniu nie wspomnę.... Do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić chociaż koniec końców wybrałem szoso przełaja :lol:

Gdybym teraz wybierał to jednak 29"
BIG WARP - 2012
Sport Tracker
Endomondo
Odpowiedz
#8
Kuba, masz wpierd. przy najbliższej okazji Big Grin

Generalnie dziwi mnie że nikt (na razie) nie napisał złego słowa o 29" Jeśli chodzi o plusy to już chyba Kuba wymienił każde. A jeśli chodzi o minusy, to na pewno lekko gorsza jest zwrotność, ale jest to prawie nie zauważalne, tym bardziej jak się już przyzwyczai do jazdy. Ciebie to mało będzie dotyczyć, bo mało chcesz jeździć w terenie.
Na pewno też rower jest wyższy, więc racją jest że 29er to dla wyższych osób. Ja mam 173cm i rama 18cali jest na mnie lekko za duża. Ale ramy też są mniejsze Smile

Ja bardzo polecam 29ery Smile

Generalnie temat 29 czy 26 to taki temat filozoficzny bardzo. Tak samo jak temat: "Co lepsze? Shimano czy Sram". Dużo osób będzie lubiło jednego a jeszcze więcej nie lubiło drugiego Wink
Podsumowując temat można by powiedzieć tak o 29erach:
HATERS GONA HATE
LOVERS GONA LOVE
Wink

P.S. Kuba piękne i tanie rowerki pokazał Smile Weź jeszcze coś fajnego zalinkuj Kuba...
Wszystkich nas w końcu wytępi forumowe gestapo...
Odpowiedz
#9
KermitOZ napisał(a):
gelos napisał(a):Ja mam 176cm i rower na 28", Justyna też przy 170cm, jesteśmy zadowoleni, więc myślę, że 29" też zdecydowanie lepiej
Weź tylko pod uwagę, że te rowery nie służą Wam do jazdy po terenie. Piotrek pewnie będzie większość jeździł po asfalcie, ale skoro kupuje górala a nie szoskę to jednak będzie jej używał także w lesie. Zatem niebardzo to, co napisałeś jest tutaj miarodajne Smile

pOZBig Grinrower
Grzesiek

Cytat:Co do moich upodobać "kolarskich". Przeważnie jeżdżę po asfalcie, kostce, w miarę równym terenie. Nie ukrywam też że lubię sobie pohasać czasami miedzy drzewami w lesie.
bez przesady Wink do "czasami" w lesie się nada, Włoszczowska jeździ na 29" (tak coś mi się wydaje) i nie narzeka Wink a do najwyższych nie należy, hehe
Grzegorz
Odpowiedz
#10
KermitOZ napisał(a):Weź tylko pod uwagę, że te rowery nie służą Wam do jazdy po terenie. Piotrek pewnie będzie większość jeździł po asfalcie, ale skoro kupuje górala a nie szoskę to jednak będzie jej używał także w lesie. Zatem niebardzo to, co napisałeś jest tutaj

Wiesz, teren terenowi nierówny, a dużo też zależy od samego stylu jazdy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości