Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki obiektyw zamiast KIT-a?
#1
Hej,
Mam Nikona D5000 z obiektywem KIT-owym 17-55 f/3,5-5,6. Obiektyw mnie po prostu zadręcza. Fatalny jest zarówno na minimalnej jak i na maksymalnej ogniskowej, a także na pełnej dziurze na każdej ogniskowej Tongue Nie wspominając o ostrości... a raczej jej braku :/
Zastanawiam się więc nad znalezieniem czegoś lepszego, ale troszkę dłuższego.
Obiektyw musiałby mieć:
- silnik AF (bo w moim body nie ma)
- ogniskowa do 70?, 75?, 80?, 85?
- oczywiście gdyby był jaśniejszy to było by super Big Grin
- cena: do 2k

Dręczy mnie też pytanie, czy ja amatoro-laik, zauważę różnicę w jakości ORAZ czy w ogóle do moich zabawowo amatorskich zdjęć taki obiektyw jest potrzebny Tongue

Mogę dodać, że mam Nikona 35mm f/1.8 i różnica jest gigantyczna, w ostrości, w odwzorowywaniu kolorów i wszystkim innym. Niestety w podróży (gdy zabieram ze sobą jeden obiektyw) jest on mało uniwersalny.

Generalnie jestem negatywnie nastawiony do kupowania używek, więc raczej wchodzą w grę tylko nowe obiektywy.

Proszę więc forumowych foto-wyjadaczy o pomoc Smile
Wszystkich nas w końcu wytępi forumowe gestapo...
Odpowiedz
#2
Osobiście użytkownikiem Nikona nie jestem, ale w temacie mogę się trochę wypowiedzieć ;-)

Ano niestety nadchodzi taki czas w życiu fotografa (amatorskiego, zawodowego, niedzielnego, każdego) że KITowy obiektyw jest dla tego fotografa po prostu do kitu... Bo ani wte ani wewte - ani portret ani tele.

Jak rozumiem dysponuje już Pan jasnym Nikkorem, no ale wiadomo że właśnie biorąc tylko takie "bliskoogniskowe" szkło na korpusie - wiele się nie zwojuje ;-) Dlatego potrzebna jest alternatywa łapiąca dalsze odległości.

Ale do rzeczy: Nikkor 300tka. Zawsze robiłem fotozakupy w FotoJokerze i nigdy na tym źle nie wyszedłem. Może coś takiego Pana usatysfakcjonuje? Daleko można ogniskować i łapać ciasne kadry, do tego ma oczywiście wewnątrz AutoFocusa. Czy będzie jasny... Wiadomo że im większa ogniskowa, tym mniejszy otwór przysłony, a ten ma ogniskowanie aż 300mm. Należałoby najlepiej poszukać opinii użytkowników tego konkretnego obiektywu, no i przykładowych zdjęć nim wykonanych. Jednak podsumowując myślę, że do tego etapu fotografowania, który Pan wskazał w swoim przypadku, będzie on nadawał się w sam raz ;-)

michalbrodowski napisał(a):czy w ogóle do moich zabawowo amatorskich zdjęć taki obiektyw jest potrzebny Tongue
To już trzeba sobie prywatnie odpowiedzieć na to pytanie :-) 1. Wiadomo że fotografia to nietanie hobby. 2. Jaki typ fotografii chce Pan uprawiać? Bo jeśli na przykład reportażowe czy przyrodnicze - to ta 300tka będzie w sam raz by złapać kogoś/coś z dalekiej odległości, gdy tłum nie dopuszcza dojścia bliżej do obiektu. 3. Biorąc dwa Nikkory (tego jasnego i ewentualnie kupioną 300tkę) będzie Pan w pełni uzbrojony na każdą okazję, jeśli chodzi o amatorskie pstrykanie ;-)
Odpowiedz
#3
Piotrze, po pierwsze to bez tego Pan! Ja gówniarz jeszcze Wink
Po drugie to potrzebuję mały obiektyw z ogniskową MAX do 80-85? Nie chce mieć takiego super zooma. Potrzebuję coś uniwersalnego z ogniskową od kilkunastu milimetrów. Ledwo przekonałem się do brania lustra na rower, a co dopiero dwa obiektywy i zmiana ich w plenerze? Szacun dla Tych co tak robią!

Z tego co sobie pogooglałem to podoba mi się na przykład taka sigma:
http://www.sigma-sklep.pl/sigma-17-70-f ... 615,p.html
Nie wiem natomiast co o tym obiektywie myśleć, bo znalazłem na jego temat dziesiątki super pozytywnych opinii i dziesiątki totalnie negatywnych opinii Smile
Myślę o ogniskowych właśnie z tego zakresu.
Co myślicie o tym obiektywie? A może coś innego?

EDIT: Nikon 18-105 jest jak dla mnie już za duży Wink
Wszystkich nas w końcu wytępi forumowe gestapo...
Odpowiedz
#4
OKej, wybacz proszę w takim razie tę oficjalność :-)

Rozumiem, trochę mnie poniosło z ogniskową w moim wywodzie. Czytając opis w/w Sigmy to idealnie pasuje do Twoich wymagań, pod każdym względem, no a przede wszystkim jest bardzo jasna. Idealna na "ciemne" Masy Krytyczne od września :-)

Nigdy nie rozglądałem się za takim szkłem, więc ciężko powiedzieć mi coś ponad info znalezione w opiniach i na forach... Ale dysponując odpowiednią kasą to ta Sigma byłaby jednym z moich faworytów :-)

EDIT
Po dalszym przeszukaniu sieci "ta Sigma" wydaje się być najlepszą cenowo alternatywą wobec Nikkorowych odpowiedników... Ale najlepiej byłoby, gdyby wypowiedzieli się praktycy, bo ja mogę tylko teorię zaoferować.
Odpowiedz
#5
Michał jest jeszcze Tamron 17-50 mm F/2.8 XR Di II VC LD za 1547zł.

Plusy
+ stałe światło w całym zakresie 2.8
+ wydajna stabilizacja
+ świetny optycznie
+ 5 letnia gwarancja

Minusy
-brak silnika UDS
-brak trybu macro
-średnica filtra 72mm

Test Cichego
§1 pkt2 Regulamin odnosi się do każdego Użytkownika Forum (w tym Członków Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin”). 100% ściemy
Odpowiedz
#6
Nawet na Tamrony nie patrzyłem Smile a to się okazuje że mają całą gamę świetnych obiektywów.

Sylwek, jest też ten obiektyw w wersji z AF --> Tamron SP AF 17-50mm F/2,8 XR Di II LD Aspherical [IF] (model A16NII) 1250zł

I jest jeszcze drugi fajny --> Tamron SP AF 28-75mm F/2,8 XR Di LD Aspherical [IF] Makro (A09NII) 1559zł

Obiektywy tamrona z silnikiem AF są oznaczone symbolem NII lub BIM

Jeśli chodzi o ogniskowe to trochę mi mało to 50mm mam teraz 55mm i potrzebuję więcej! Wink
Z drugiej strony w tym drugim obiektywie zakres zaczyna się od 28 :/ Nadal więc najbardziej odpowiada mi ta sigma. Z drugiej strony te tamronki mają o WIELE lepsze światło... I weź tu człowieku bądź mądry Tongue
Nigdy nie miałem styczności z tamronami, jak one wypadają na tle innych producentów? Wiem, że z sigmą są duże problemy z ostrością w obiektywach.
Co o tym myślicie?

EDIT: Nie można znaleźć w necie prawie nic o tych obiektywach tamrona. Znalazłem trzy lub cztery bardzo pochlebne opinie o 17-50 i tyle.
Wszystkich nas w końcu wytępi forumowe gestapo...
Odpowiedz
#7
Michał, masz aparat z matrycą aps-c, a Tamron SP AF 28-75 mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) MACRO był projektowany pod pełną klatkę. Oczywiście możesz go podpiąć, ale zacznie Ci brakować szerokości. Po za tym to stara konstrukcja.

Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical (IF) to stara wersja Tamrona SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II VC. Świetny optycznie ale bez stabilizacji.
W porównaniu z Tamronem 28-75, są to szkła pod matryce DX/aps-c.
Nowy Tamron 17-50 VC oprócz stabilizacji ma więcej soczewek, 19 vs 16, co teoretycznie powinno dawać lepszy obrazek.

TU masz porównanie tych 3 obiektywów.
§1 pkt2 Regulamin odnosi się do każdego Użytkownika Forum (w tym Członków Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin”). 100% ściemy
Odpowiedz
#8
Dobra zaczaiłem Smile
W porównaniu na optycznych pisze, że w wersji na Nikona obiektyw posiada silnik AF, więc wszystko jest okej!
Teraz trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Stałe światło czy 20mm więcej? jedno i drugie kusi tak samo :/
Wszystkich nas w końcu wytępi forumowe gestapo...
Odpowiedz
#9
Witam! Przepraszam, że się podłączę pod temat, ale też mam takie dość podobne pytanie - zamierzam odświeżyć trochę sprzęt i mam dylematy: Nikon D80 czy D200 (zamiast D60)?
I obiektyw - kit Nikon 18-55 oczywiście zostaje, ale potrzebowałabym czegoś na przyrodnicze wypady ornitologiczne, w związku z tym czegoś z dłuższą ogniskową, i zastanawiam się czy kupić Nikkora 70-300, Sigmę czy Tamrona o tych samych ogniskowych? W tych dwóch ostatnich jest opcja przełączenia na tryb makro, zastanawiam się, czy w praktyce ma to jakieś znaczenie.
Odpowiedz
#10
jeśli masz zamiar robić zdjęcia makro to może mieć znaczenie, chociaż ja używam do makro dwóch rodzajów pierścieni odwrotnego mocowania ale wtedy już pełny manual bo aparat nie jest w stanie niczym sterować w obiektywie, który jest mocowany odwrotnie

a obiektyw mam Sigmę 70-300 :-) ale pstryczka Macro używam sporadycznie, wolę na pierścieniach
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości