Ankieta: Wzrost 179, długie ręce i nogi, koła 28" amortyzator skok 63mm. Jaka rama?
19"
21"
[Wyniki ankiety]
Ankieta zostanie zamknięta 28-03-2723
 
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
unibike ankieta
#11
Jeszcze tak trochę sobie poczytam i będę rzucał monetą ;-) . Skręcę oba i zobaczę który lepszy po ustawieniu siodełka i mostka.
Odpowiedz
#12
To ja Ci jeszcze namieszam. Mam teraz Authora z ramą 20" i bardzo dobrze mi się jeździ. Wydaje mi się, że inaczej wygląda sprawa rozmiaru ramy przy kołach 26, a inaczej przy 28. Tak jak Mariusz pisze, dobrze mu sie jeździ z ramą 21,5, ale jak pamiętam na kołach 26.
Gdybyś nie miał z kim pojeździć
www.forum.krmaksimum.pl
Odpowiedz
#13
Jurek S napisał(a):To ja Ci jeszcze namieszam. Mam teraz Authora z ramą 20" i bardzo dobrze mi się jeździ. Wydaje mi się, że inaczej wygląda sprawa rozmiaru ramy przy kołach 26, a inaczej przy 28. Tak jak Mariusz pisze, dobrze mu sie jeździ z ramą 21,5, ale jak pamiętam na kołach 26.

Jak masz 20 cali w crossie (czyli ogolonym do granic możliwości trekkingu :mrgreen: ) i jesteś wyższy ode mnie to nierozsądne byłoby branie 21". Ale jeszcze sprawdzę na miejscu. Póki co, bez względu na to jak dużą jajecznicę z mózgu mi zrobiliście, dziękuję wszystkim za dobre rady :-D
Odpowiedz
#14
Skoro pytasz o doświadczenie z marką, ja jako posiadaczka Unibike'a Vipera mogę śmiało powiedzieć, że jestem zadowolona. Kupiłam rower w tamtym roku, w sumie to stosunek osprzętu do ceny był chyba najlepszy i do dzisiaj nic mi się w nim nie popsuło, wszystko chodzi jak w zegarku. Minusem jest niestety waga , bo ciężki jest strasznie i osobiście mi to przeszkadza, ale jeśli to nie jest dla Ciebie priorytet i roweru będziesz używał na rekreacyjne wycieczki, w tym też z sakwami to chyba nie ma to wielkiego znaczenia.
A co do ramy, to ja mam 175 wzrostu, na mnie jest dobrze, ale Tobie jako mężczyźnie i to nieco ode mnie wyższemu poleciłabym jednak 21. Jeśli będziesz nadal wahał się nad wyborem rozmiaru, to mogę dać Ci się gdzieś na ustawce przejechać z założonymi pedałami, może Ci to w czymś pomoże. 8-)
Smile)
Odpowiedz
#15
W tym modelu siodelko mozna podniesc o 10 cm i wiecej. Dodatkowo mostek i rogi sa regulowane. Jakby bylbyi 20" to bym wzial bo bylby idealny. 21 ma to do siebie ze jak stane to mam mala odleglosc miedzy rama a kroczem...Nie chce sobie interesu zalatwic bo wtedy nawet na siodelka nie popatrze (co samo w sobie jest juz przyjemne). Hehe. Tak na powaznie. Sprawdze oba, przejade sie na obu rowerach. Beda musieli mi na to pozwolic.
Odpowiedz
#16
Cytat:A co do mitu - na logikę to na większej ramie masz wyżej środek ciężkości, więc łatwiej fiknąć koziołka
Ale na większej ramie wcale nie siedzi się wyżej. !

Środek ciężkości podwyższony jest minimalnie, a wpływ na to ma tylko większa rama.
Środek ciężkości kol, amorka, większości osprzętu i samego jeźdźca nie zmienia się.
Odpowiedz
#17
yorki napisał(a):Ale na większej ramie wcale nie siedzi się wyżej. !

Środek ciężkości podwyższony jest minimalnie, a wpływ na to ma tylko większa rama.
Środek ciężkości kol, amorka, większości osprzętu i samego jeźdźca nie zmienia się.
Na większej ramie masz zwykle wyżej kierownicę - jeden punkt oparcia. Zresztą, jeśli wielkość ramy nie ma wpływu na pozycję rowerzysty, to wszystkie te dywagacje 19" czy 21" nie mają sensu. Tongue
Odpowiedz
#18
"Słyszeliście o takim micie że na rowerze o zbyt dużej ramie mogą być problemy przy wjeździe na spore podjazdy? Czy to bujda na resorach? " chyba coś w tym jest, mam kilka rowerów każdy ma inną wielkość ramy, jednak rower którym jeżdżę ma 20,5 cali, mój wzrost niecałe 170 cm, na tym rowerze wjeżdżając pod górkę nie mogę pedałować w pozycji stojącej (strasznie niewygodna pozycja przy tej ramie dla mojego wzrostu), każdą górkę zmuszony jestem pokonywać pedałując na siedząco. Dzisiaj spróbowałem przejechać się na rowerze z ramą 17 cali i o dziwo bez problemu pedałuję na stojąco. Jeżeli moje przypuszczenia się potwierdzą to pewnie pozbędę się mojego ulubionego roweru z ramą 20,5 cala i przesiądę się na mniejszy.
Odpowiedz
#19
rob006 napisał(a):Na większej ramie masz zwykle wyżej kierownicę - jeden punkt oparcia.

Może nie wyraziłem się zbyt precyzyjnie. Pisząc, że wielkość ramy bardzo nieznacznie wpływa na środek ciężkości miałem na myśli konkretna osobę.

Siodełko będzie zawsze na tej samej wysokości.
A kierownicę ustawia się zwykle równo z nim.

W Unibiku rama 21" ma rzeczywiście główkę o 15 mm dłuższą, ale w ramie 19" można (a nawet trzeba) dać inny mostek i suma summarum środek ciężkości rowerzysty będzie na tej samej wysokości.
Odpowiedz
#20
yorki napisał(a):Siodełko będzie zawsze na tej samej wysokości.
A kierownicę ustawia się zwykle równo z nim.
Ale właśnie w tym momencie dochodzimy do wniosku, że nie ma znaczenia czy rama ma 19 czy 21" - siodełko i kierownica będzie na tej samej wysokości, więc pozycja rowerzysty się nie zmienia. Jakie więc znaczenie ma wtedy rozmiar ramy, skoro nie widać różnicy? Big Grin
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości