Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SPD i ból w kolanach
#11
Judaas napisał(a):Iron79 napisał/a:
Neutralnym ustawieniem bloku na początku jest ustawienie na wprost,

Nie do końca się zgodzę. Dlaczego? Bo tak jak pisałem. Każdy z nas inaczej ustawia stopę. SPD nie powinno narzucać innej pracy niż naturalna bo inaczej kontuzja.

Nie porównywałbym naturalnego chodzenia do jazdy rowerem i ustawiania bloków takim tokiem myślenia, większość chłopów (sprawdziłem ja też ;-) ) chodzi z lekko lub bardziej rozwartymi stopami na zewnątrz, ale jak widzę jak ludzie jeżdżą (np. maratony,np. grupa ok 150) to zdecydowana większość ma bloki na wprost (lub niewidoczne bardzo lekkie odchyły niewidoczne okiem), mogą i są oczywiście od tej reguły wyjątki. Znam osobę, która jeden blok ma na wprost a drugi ustawiony na zewnątrz. I dopiero w takim ustawieniu nie odczuwa bólu w kolanie.
Kończąc już ..kolano przy chodzeniu pracuje w bardzo małym zakresie w porównaniu do jazdy rowerem, sugerowanie się tym jako wyznacznik pozycja stopy - chód = ustawienia bloków spd uważam za błędne, bynajmniej w fazach początkowych przygody z spd

Ciekawy link, może nie do końca na temat Pozycja stopy a efektywność pedałowania
Odpowiedz
#12
Iron79 napisał(a):Znam osobę, która jeden blok ma na wprost a drugi ustawiony na zewnątrz. I dopiero w takim ustawieniu nie odczuwa bólu w kolanie.
- ja tak mamSmile

Iron79 napisał(a):zdecydowana większość ma bloki na wprost (lub niewidoczne bardzo lekkie odchyły niewidoczne okiem), mogą i są oczywiście od tej reguły wyjątki.
Nie zajmuje się biomechaniką i przytaczam to co wyczytałem i co dla mnie działa. Nie mam pojęcia czy da się porównać mechanikę chodzenia i pedałowania. Jednak jeżeli czytam i oglądam wypowiedzi, ludzi którzy zajmują się tym w zawodowo i mówią, że należy zwrócić na to uwagę to tak robię. Myślę, że powodem do tak popularnego, jak napisałeś, ustawienia bloku na wprost jest fakt luzu roboczego. Dla pedałów MTB jest on duży (pisalem o tym wyżej) dla szosowych ponoć go brak. Dlatego sądzę, że w przypadku kolarzy szosowych ustawienie "boczne" bloków jest ważniejsze. Nie wiem nie mam butów szosowych ani kolarki (pracuję nad tymBig Grin)
Odpowiedz
#13
Iron79,Czarno- srebrna Merida i czerwona kurtka, co myślicie o takim sposobie
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-pra ... dalach-spd
Jak chodzę to stawiam stopy delikatnie na zewnątrz, a jak pedałuje to mam wrażenie ze odwrotnie, początkowe ustawienie bloków oczywiście na prosto i cofnięte od linii stopy w kierunku pięty.
Odpowiedz
#14
Meritok napisał(a):co myślicie o takim sposobie
Hehe próbowałem ten sposób. Mnie nie wyszedł, klucz się przemieszczał i nie byłem w stanie tego zrobić.
Pozdrawiam.
Odpowiedz
#15
Chyba już setny temat na forum o ustawianiu bloków w butach. Mase tego w necie przecież jest... :roll:
Odpowiedz
#16
Meritok napisał(a):Iron79,Czarno- srebrna Merida i czerwona kurtka, co myślicie o takim sposobie
http://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-pra ... dalach-spd

Już wiem ;-) , to nie o tobie pisałem, także ok

pobaw się ustawieniami , raz na wprost, raz lekko na zewnątrz (najlepiej z przerwą pomiędzy testami), raz mocniej, zrób za każdym razem trochę km , obserwuj kolano po wycieczce, na drugi dzień i sam ocenisz w jakiej konfiguracji ci najlepiej. Popatrz na ustawienie kolan jak miałeś platformy ..
Także sam musisz dojść od optimum. Ja mam stopy na zewnątrz jak stoję czy chodzę (lekko), a bloki na wprost i mi pasuje taki układ.
Odpowiedz
#17
zamiast prawić wykłady lepiej byście pożałowali koleżanek i kolegów, których bolą kolana! :mrgreen:
Odpowiedz
#18
Patryk, Zgadza się jest tego mnóstwo w necie ale nie wszystkie sposoby są skuteczne i się sprawdzają, poza tym jeździmy w realu a nie online (online kolana nie bolą :mrgreen: ).
Reasumując, siodło w górę i do tyłu, bloki tak jak w książce ( mam wrażenie ze muszę je cofnąć do tyłu).Po jednodniowej przerwie i przejechaniu około 15 km jest ok, może jeszcze jakaś drobna kosmetyka.
Dzięki wszystkim za pomoc w temacie, dużo mi pomogliście i mam nadzieje ze to co tu wystukane pomoże również innym początkującym z spd.
Odpowiedz
#19
Moje spotkanie z SPD przebiegło zgoła odmiennie.Zakupiłem to ustrojstwo w sierpniu, do tej pory przejechałem ok. 1000 km.Żadnych bólów kolan ani innych dolegliwości.Zamontował i ustawił mi to mój kolega Jasiek Cytawa [polecam jego warsztat na LSM-ie].Wygląda na to ,że utrafił za pierwszym razem ;-) .

P.S.Przychodzi mi myśl ,że przyczyną bólu kolan może być zbyt krótka rama.
Pozdrawiam,
Jurek
Odpowiedz
#20
Według wytycznych, obliczeń i pomiarów nie jest za krotka ,no chyba że coś zrobiłem nie tak, w sklepie jak kupowałem też liczyli i wyszło im ok, parę lat już jeżdżę tym rowerem to by wyszło wcześniej.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości