Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
lublin112.pl Wideo
#11
Zdecydowanie trzeba edukować tych tłumoków w samochodach. Łamiąc przepisy stwarzają zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. A to jest codzienność. Głównie nie przestrzeganie ograniczeń prędkości - to dotyczy prawie wszystkich kierowców , zakazów wyprzedzania i ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.
Druga sprawa, że teraz znaczna ilość tych samych tłumoków siada na rower i jeździ dokładnie tak samo.
Tak czy inaczej tylko poszanowanie innych uczestników ruchu drogowego mogłoby przynieść poprawę sytuacji.
Niestety jak widać w komentarzach do tego typu zdarzeń sytuacja jest zupełnie odwrotna i zmierza nie w ta stronę...
Jest super a będzie jeszcze lepiej!
Odpowiedz
#12
Cytat:Błąd! To kierowca "wpiep**a" się w rowerzystę mającego pierwszeństwo.
Mam na myśli przejście, gdzie rowerzysta nie miał pierwszeństwa. Widziałem jak pewien dziadek się wykłucał z kierowcą, że jednak on miał pierwszeństwo.
Cytat:A które to? Bądź łaskaw wymienić.
Przejazd rowerowy na ulicy nadbystrzyckiej, pomiędzy lidlem a stacją paliw.
Kod:
https://www.google.pl/maps/@51.229436,22.5380378,3a,75y,186.49h,82.3t/data=!3m6!1e1!3m4!1sd3O2QrBA_vhrxUVb952N4A!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl
.
Cytat: z tymi przejściami to już nie do końca, no ale też mogę przyznać rację.
Albo się zgadzasz albo nie. Nie na każdym przejściu rowerzysta ma pierwszeństwo.
Mógłbym dorzucić przejeżdżanie rowerzystów przez przejścia dla pieszych. To chyba nawet częstsze wykroczenie popełniane przez rowerzystów. Być może to nie jest problemem, bo zwykle rowerzysta wie, że nie ma tutaj pierwszeństwa i łamie przepis, więc raczej robi to ostrożnie. No ale.. mnóstwo jest wyjątków od tej reguły.

Cytat:oni myślą że to rowerzysta ma się podporządkować, TAK!! taka jest prawda, to jest ciemnogóród!!! TRZEBA PIĘTNOWAĆ TAKICH KIEROWCÓW bo debile w swoich komentarzach szczują na rowerzystów, jak nie wierzysz to przejrzyj komentarze do linków udostępnionych w tym temacie.

Nie chcę żadnej grupy wybielać. Zarówno rowerzyści jak i kierowcy łamią przepisy.
Jako rowerzysta na przejazdach rowerowych nie czuję się pewnie, bo nie wiem czy kierowca jest świadomy, kto ma tym przejeździe pierwszeństwo.
Jadąć np. ulicą osmolicką po zmroku (nie ma tam latarnii ulicznych) czuję się niepewnie, bo tam wyjątkowo często można spotkać rowerzystów bez oświetlenia.
Wymieniać można by dużo grzechów zarówno jednych i drugich, ale nie chciałbym robić tutaj "licytacji", kto tych grzechów ma więcej.
Czasami czytam komentarze i widzę dużo wrogości w stosunku do rowerzystów. Ale wrogość w kierunku blachosmrodów od rowerzystów również istnieje. Mam wrażenie, że brać rowerowa jakoś tego nie widzi Smile Pasowało by tutaj powiedzenie "źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz".

Zachowanie rowerzystów lub pieszych "a, wpiepsze się mu pod zderzak. Niech się nauczy, kto tu ma pierwszeństwo", jest dość popularne.
Natomiast kierowcy samochodu tak nie robią. Jak widzą, że pieszy czy rowerzysta wymusza pierwszeństwo, to zachowują się tak, żeby uniknąć tragedii.
To jest chore, bo jak sam pisałeś, rowerzysta ma niewielkie szanse w starciu z samochodem.
Być może to tylko takie moje odczucie, bo jednak więcej jeżdżę rowerem i widzę więcej błędów rowerzystów. Statystyki mówią, że większość wypadków z udziałem rowerzystów jest z winy kierowców samochodów, więc z tymi liczbami nie mam zamiaru się nie zgadzać.

Wracając do sedna sprawy. W pełni popieram działania dążące do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Chciałbym tylko, żeby ta poprawa obejmowała nie tylko zaznaczanie, jakie wykroczenia popełniają kierowcy, ale także jakie wykroczenia popełniają rowerzyści i jak powinno się jeżdzić rowerem bezpieczenie.
Na tym forum można sporo żali poczytać, jak to kierowcy nie znają przepisów i cierpią na tym rowerzyści. Mniej można poczytać o tym, jak jeździć rowerem, żeby kierowca nas nie zabił.
Gdybym znalazł obrazek nagrobka z napisem "tu leży ten co ma pierwszeńśtwo" to bym go wkleił, bo pasuje do moich wypocin, ale niestety nie potrafię nic takiego znaleźć.

Pozdrawiam.
Odpowiedz
#13
Ten przejazd rowerowy który pokazałeś ma znak D6b, pozwolisz że przytoczę przepis "Informacyjny znak drogowy D6b Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów spełniający wymagania określone przepisami o ruchu drogowym.
Oznacza miejsce przeznaczone do przechodzenia pieszych i przejeżdżania rowerzystów w poprzek drogi. Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących oraz rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wjeżdżających". Według Ciebie to w tym przypadku rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa kierowcy samochodu?
Odpowiedz
#14
Piotrek "lubelaczek", nawarzyłeś piwa to teraz pij :-D
lubelaczek napisał(a):Widziałem sytuację jak pewien rowerzysta wpiep**a się pod koła samochodu, "bo przecież ma pierwszeństwo".

A później okazuje się, że:
lubelaczek napisał(a):Mam na myśli przejście, gdzie rowerzysta nie miał pierwszeństwa.

Widzisz różnicę? Bo ja tak.
I dlatego "tomo" zareagował.
Zgadzając się z Twoimi wieloma zdaniami nie bardzo jednak rozumiem po co piszesz:
lubelaczek napisał(a):Gdybym znalazł obrazek nagrobka z napisem "tu leży ten co ma pierwszeńśtwo" to bym go wkleił

Zawsze trzeba jeździć, chodzić, pływać uważnie.
Ale bez przesady.
Pieszy nigdy nie przejdzie nawet gdy będzie miał "zielone" bo samochód większy?
Osobowy mając pierwszeństwo będzie zwalniał przed każdym skrzyżowaniem bo może pojawi się TIR?
lubelaczek napisał(a):to bym go wkleił, bo pasuje do moich wypocin

No nie pasuje bo w końcu do jednego worka wrzuciłeś rowerzystów mających pierwszeństwo i tych, którzy w różny sposób (podawałeś przykłady) łamią przepisy.
Chcesz mieć argument to znajdź nagrobek z napisem "tu leży ten co wymusił pierwszeństwo i jechał bez świateł" :-P
Darek  -  Easy Rider 
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE  Smile 
Odpowiedz
#15
Cytat:Piotrek "lubelaczek", nawarzyłeś piwa to teraz pij :-D
Mogę Pić, mogę olać ciepłym moczem i wyłączyć przeglądarkę Smile

Cytat:Widzisz różnicę? Bo ja tak.
I dlatego "tomo" zareagował.
Napisałem w w cudzysłowach:
Cytat: "bo przecież ma pierwszeństwo"
Niejako przewidując co sobie myśli ten rowerzysta (chciałem napisać "mam", a nie "ma".. ale przeoczyłem). Nie miałem na myśli, że on faktycznie miał pierwszeństwo. Chciałem powiedzieć na przykładzie jednego zdarzenia, że rowerzyści niekoniecznie wiedzą kiedy mają, a kiedy nie mają pierwszeństwa. Faktycznie to mogło być dwuznacznie zrozumiane. Mam nadzieję, że już wszystko jasne.

Cytat:Zgadzając się z Twoimi wieloma zdaniami nie bardzo jednak rozumiem po co piszesz:
Cytat:Gdybym znalazł obrazek nagrobka z napisem "tu leży ten co ma pierwszeńśtwo" to bym go wkleił
Zawsze trzeba jeździć, chodzić, pływać uważnie.
No trzeba. Z tym, że biorąc pod uwagę, że pieszy i rowerzysta mają małe szanse z samochodami, powinni jednak do tego "pierwszeństwa", podchodzić z dystansem. Nie mam tutaj na myśli sytacji, którą niżej zacytowałem. Nie mówię też o tym, żeby piesi i rowerzyści chowali się jak mysz pod miotłą. Mówię o zwykłych priorytetach, że życie jest ważniejsze od pierwszeństwa na drodze.

Cytat:Pieszy nigdy nie przejdzie nawet gdy będzie miał "zielone" bo samochód większy?
Osobowy mając pierwszeństwo będzie zwalniał przed każdym skrzyżowaniem bo może pojawi się TIR?

Ale to Ty wpadasz w skrajność, a nie ja. Ja mówię tylko o sytuacjach gdzie ktoś ewidentnie prowokuje niebezpieczne sytuacje (choćby zmuszając kogoś do gwałtownego hamowania).
Nawet jeśli ma się zielone należy się rozejrzeć i będac piechurem warto się zatrzymać np. przed tirem, któremu zabrakło kilka metrów na wyhamowanie. O takich sytuacjach mówię.
Raczej w nosie mam to, że ktoś przekroczy ciągłą na pustej drodze, lub przejedzie rowerem na przejściu dla pieszych o ile faktycznie warunku na to pozwalają (pusta droga o 2 w nocy). Oczywiście do niczego takiego nie zachęcam. Są kraje, gdzie piesi mogą na własne ryzyko przechodzić na czerwonym i to mi się nawet podoba (nie wiem czy u nas by się to sprawdziło, ale to inna sprawa).

Cytat:No nie pasuje bo w końcu do jednego worka wrzuciłeś rowerzystów mających pierwszeństwo i tych, którzy w różny sposób (podawałeś przykłady) łamią przepisy.
Nie wrzuciłem do jednego worka. To już jest Twoja zbyt-daleko-idąca interpretacja. Wskazuję raczej, że bez względu na to, czy jeździ się zgodnie czy nie zgodnie z przepisami, nie warto walczyć o pierwszeństwo (słusznie lub niesłusznie) w taki sposób narażający zdrowie.
To, że w jednym zdaniu ująłem zarówno tych jeżdżących zgodnie i niezgodnie z przepisami, nie oznacza, że jednakowo ich oceniam.

Cytat:Chcesz mieć argument to znajdź nagrobek z napisem "tu leży ten co wymusił pierwszeństwo i jechał bez świateł" :-P
Smile
Nie znalazłem.


Cytat:Według Ciebie to w tym przypadku rowerzysta musi ustąpić pierwszeństwa kierowcy samochodu?
Tak.
Odpowiedz
#16
lubelaczek napisał(a):Przejazd rowerowy na ulicy nadbystrzyckiej, pomiędzy lidlem a stacją paliw.
Kod:
https://www.google.pl/maps/@51.229436,2 ... 6656?hl=pl

Dlaczego uważasz, że w tym miejscu samochód ma pierwszeństwo? Bo jedzie szybko? Bo droga jest dwupasmowa? Bo jest większy? Bo rowerzysta to taki prawie pieszy? Dałeś się niestety wmanipulować w powszechny lecz błędny sposób myślenia.

PoRD wyraźnie mówi:

Art. 27.
1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

Jednocześnie przypominamy o UCHYLENIU ustępu 4 w artykule 33:

Art. 33.
4. Na przejeździe dla rowerzystów kierującemu rowerem zabrania się:
1) wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd

W kwestii szukania winnych, ubiegłoroczne statystyki policyjne jasno pokazują, że do większości wypadków w Polsce, w których poszkodowani zostali rowerzyści, przyczynili się inni użytkownicy dróg, a w szczególności kierowcy samochodów osobowych. Główna przyczyna wypadków było nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu rowerzyście.
Pozdrawiam
Tomek
Odpowiedz
#17
A ja myślę Piotrek, że Twoje posty niewiele się różnią od tych, które czytamy na "lublin112" czy w Kurierze Lubelskim.
Na film, w którym prawie rozjechany by został prawidłowo jadący rowerzysta reagujesz w podobny sposób.
Twój pierwszy post ani słowem nie wspomina o kierowcy samochodu dostawczego, który zachował się jak drogowy zabójca.
Czytamy natomiast o rowerzystach, którzy nie przestrzegają przepisów.
Ten sam film oglądaliśmy?
Piszesz też o bojownikach z kamerkami na rowerach podczas gdy wspomniany film nakręcił kierowca samochodu.
Pewnie chciał zrobić na złość rowerzystom :-P
Darek  -  Easy Rider 
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE  Smile 
Odpowiedz
#18
Rozumiem Twoje intencje, tylko trochę się gubisz, wiele innych uczestników ruchu drogowego gubi się tak jak i Ty, i właśnie publikowanie takich filmików może uratować sporo istnień ludzkich, a przynajmniej oszczędzić wielu niemiłych sytuacji. Teraz wyjaśnię dlaczego twierdzę że się gubisz, ten link z przejazdem rowerowym niestety ale ewidentnie źle interpretujesz, czepię się jeszcze jednego Twojego stwierdzenia "Zachowanie rowerzystów lub pieszych "a, wpiepsze się mu pod zderzak. Niech się nauczy, kto tu ma pierwszeństwo", jest dość popularne" nie wcale nie jest popularne, bo takie wpieprzanie kończy się najczęściej śmiercią rowerzysty, jeszcze gdzieś napisałeś że rowerzysta powinien przepuścić kierowcę bo przecież taki kierowca musi gwałtownie hamować (coś w tym stylu), a prawda jest taka że chodzi o to, że jak by kierowca jechał ostrożnie to wcale by nie musiał gwałtownie hamować, nikt mu nie każe zasuwać np 70 km/h po terenie zabudowanym, lub nawet 55 km/h przed przejściem dla pieszych i przejazdem dla rowerzystów, zwróć jeszcze uwagę na komentarze odnośnie Twojego punktu widzenia, nikt Ci nic złego nie pisze, nikt nie jest chamski, niegrzeczny, czy coś w tym stylu odnośnie Ciebie, a zobacz na forach innych, co wypisują ludzie odnośnie rowerzystów, na pewno nie można tego nazwać kulturalną wypowiedzią, i właśnie choćby dlatego warto (kolejny raz się powtórzę) warto publikować ..... .
Odpowiedz
#19
@tomo. Polecenie zachowania ostrożności to nie znaczy jeszcze, że nie ma się pierwszeństwa. Na skrzyżowaniu/przejściach/przejazdach każdy musi zachować ostrożność, ale nie każdy ma pierwszeństwo. W niektóych krajach UE, kierowca ma obowiązek przepuścić pieszego nawet jeśli dopiero zbliża się do przejścia. U nas tak nie ma, więc jeśli kierowca przejedzie przez przejście dla pieszych mimo, że przed "zebrą" stał pieszy, to nie oznacza, że złamał prawo. Znak ustąp pierwszeństwa, to pomarańczowy trójkąt lub znak stop.
Art 33 został uchylony, ale o ile dobrze mi wiadomo, przepis dotyczył sytuacji, gdy rowerzysta mając pierwszeństwo wjeżdżał "nagle" na przejazd. Apropo teych statystyk, które przytoczyłeś, to nie wiem w sumie po co o tym wspominasz. Napisałem też o tym, że statystyki są mi znane w poprzednich postach.

Cytat:Na film, w którym prawie rozjechany by został prawidłowo jadący rowerzysta reagujesz w podobny sposób.
Jaki to jest podobny ?
ja nikogo nie wyzywam. O ile dobrze pamiętam, to tylko jedna osoba w tym temacie użyła określenia debile na "część kierowców" (swoją drogą, sporo jest "artystów" "śpiewających" hasła "j**ać policje", a potem tłumaczą się, że to jest skierowane tylko do jakiegoś tam małego odsetka policjantów, którzy źle wypełniają swoje obowiązki).
Poza tym, raczej nie odnosiłem się do treści filmu, a faktu, że pełno na tym forum takich filmików, gdzie rowerzyści są tymi dobrymi, a kierowcy złymi. Nie usprawidliwiam w żaden sposób, kierowcy vana. W moich wypowiedziach podkreślam cały czas, że zarówno kierowcy jak i rowerzyści czy piesi łamią przepisy, więc nie wiem dlaczego piszesz:
Cytat:czytamy natomiast o rowerzystach, którzy nie przestrzegają przepisów.

paweł1000.
Nadal nie wyjaśniłeś mi czemu się gubię.
Co do tego gwałtownego hamowania - nie zgodzę. Zdarza się, że ktoś stanie na przejściu. Niby nie chce przechodzić. Dopiero po chwili stawia krok. kierowca musi hamować (choćby z 40km/h). Też wina kierowcy ?

Co do "hamskości". Gdybyście w jakiś sposób byli hamscy, to pewnie nie miałbym konta, więc to doceniam. Wiem, że na różnych innych forach można spotkać komentarze hamskie. Ale to nie jest na pewno tak, że hamskie komentarze są od kierowców, a od rowerzystów są same miłe.

Pozdrowionka.
Odpowiedz
#20
lubelaczek napisał(a):Poza tym, raczej nie odnosiłem się do treści filmu, a faktu, że pełno na tym forum takich filmików, gdzie rowerzyści są tymi dobrymi, a kierowcy złymi.

To w takim razie Bądź łaskaw pisać na temat i swoje uwagi pisz pod właściwymi filmikami.
I nie miałem na myśli postów wulgarnych tylko "odwracanie kota ogonem".
Kierowca zawinił a Ty piszesz jakież żale w stosunku do rowerzystów.
O sformułowaniu "święte krowy" już nie wspomnę.
Ten film jest o złym kierowcy więc po co uwagi do rowerzystów pod tym filmem?
Pozwól może obejrzeć film kierowcom bo wielu nie wie jak widać, jak zachować się jadąc obok wydzielonego pasa dla rowerzystów.
Darek  -  Easy Rider 
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE  Smile 
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości