Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych [1 marca]
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014

1 marca obchodzony jest ogólnopolski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ; święto państwowe będące wyrazem pamięci i hołdu dla polskich żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.
Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była aż do powstania Solidarności ; najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni leśny żołnierz ZWZ-AK, a później WiN Józef Franczak Laluś zginął w walce w październiku 1963 roku w Majdanie Kozic Górnych koło Lublina.

Po ponad 20 latach od formalnego odzyskania przez Polskę niepodległości oraz po niemal 2 latach starań środowisk kombatanckich i patriotycznych, parlament Rzeczypospolitej Polskiej Ustawą z dnia 3 lutego 2011 roku ustanowił 1 marca Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych i świętem państwowym.
W 2009 roku Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych działając solidarnie z bratnimi organizacjami kombatanckimi - Światowym Związkiem Żołnierzy AK, kierowanym przez ppłk. Czesława Cywińskiego oraz Zrzeszeniem Wolność i Niezawisłość, kierowanym przez Janusza Kurtykę, wystąpił do Sejmu, Senatu i Prezydenta RP o wsparcie inicjatywy władz Opola (z ówczesnym wiceprezydentem panem Arkadiuszem Karbowiakiem na czele) w zakresie ustanowienia dnia 1 marca Dniem Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego.
Przychylność dla tej inicjatywy zarówno Prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego, jak i ogromnej większości parlamentarzystów (Senat przyjął uchwałę bez poprawek, a w Sejmie spośród 417 obecnych posłów jedynie 8 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu), doprowadziła do ustanowienia 1 marca - Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.LUBLIN

28 lutego

15:00 - Sprzątanie grobów żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Zbiórka na cmentarzu przy ul. Unickiej przed bramą od al. Andersa.

https://www.facebook.com/events/1458760034337010

1 marca

18:00 Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych; Plac Litewski
[Obrazek: 1926669_718678981497930_1102944789_n.jpg]

https://www.facebook.com/events/735762246448323/

6 marca

17:00 - spotkanie pt. "Niezłomny Bohater - mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Prelegentem spotkania będzie Pani dr Ewa Kurek, a Gościem Honorowym mjr Marian Pawełczak "Morwa" - żołnierz "Zapory".
Podczas spotkania zostanie wyświetlony film pt. "Major Zapora", film dokumentalny, scenariusz i reżyseria Ewa Kurek, TVP Lublin 1997
ul. Józefa Bema 1/5.

https://www.facebook.com/events/1458760034337010


Zapraszam do udziału w obchodach.
Pan mjr Marian Pawełczak "Morwa" był z nami podczas Rajdu Pamięci Żołnierzy Zapory. Miał pogadankę/wspomnienie o walkach żołnierzy Zapory w Krężnicy Okrągłej. Zresztą jako uczestnik tych walk.
Może w tym roku coś podobnego uda się zrobić?
Oo, widzę, że ONR patronuje, dziękuję, postoję.
28 lutego nie zdążę, ale 6 marca spróbuję być.
milek1243 napisał(a):Oo, widzę, że ONR patronuje, dziękuję, postoję.

Taa, a wszyscy kolarze to koksowniki. :lol:
heheeee, melduje się na marsz to nasza historia, o której wszyscy powinni pamiętać :!:
onr, młodzież wszechpolska - super....

Smutne jest, że tak podniosłe uroczystości obsiadane są przez te skrajne (żeby nie napisac inaczej) organizacje.
Judaas napisał(a):onr, młodzież wszechpolska - super....

Smutne jest, że tak podniosłe uroczystości obsiadane są przez te skrajne (żeby nie napisac inaczej) organizacje.
Widzisz Sebastian, prawda jest taka, że Żołnierze Wyklęci byli swego czasu uważani za jeszcze bardziej skrajnych nie mówiąc o tym, że w sposób celowy dążono do nie tylko ich fizycznego unicestwienia, ale wymazania w ogóle z pamięci historii.
Nie piszę tego dlatego, żeby robić daleko idące analogie, ale żeby zwrócić uwagę, że czasami skupiamy się na rzeczach nieistotnych (lub mnie istotnych), a tymczasem ważna jest istota tego wydarzenia. Wybiorę się więc będę miał okazję zobaczyć, usłyszeć gdzie były stawiane akcenty.
Panie Jurku ma Pan 100% racji!
Jurek, czyli jeśli jakieś stowarzyszenie gejowskie albo feministyczne będzie robiło podobną imprezę to też będzie Ci to obojętne i weźmiesz udział np. w organizowanych przez nich obchodach Dnia Niepodległości, Dnia Sybiraka, czy jakiejkolwiek rocznicy o mocnym akcencie patriotycznym, tak? Czy jednak nie będziesz chciał być z nimi identyfikowany? Dziękuję za uwagę Big Grin
Stron: 1 2 3 4 5 6 7