Forum Rowerowy Lublin

Pełna wersja: ESK2016 - spotkanie z jurorami - społeczność rowerzystów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
"Punktem kulminacyjnym będzie spotkanie z ekspertami oceniającymi lubelską aplikację drugiego stopnia. Będziemy mogli im pokazać, jacy ludzie kryją się za magicznym określeniem "społeczne poparcie dla starania Lublina o tytuł ESK 2016", które zostało wysoko ocenione w pierwszym etapie konkursu."

Termin: 13 czerwca 17:00
Miejsce spotkania: Warsztaty Kultury http://www.warsztatykultury.pl/

Warto, jak sądzę, by społeczność rowerzystów także się ujawniła. Jesteśmy przecież twórcami kultury szerokiej ( http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dli ... a?id=29958 ) ;-) .

Wydarzenie na FB: http://www.facebook.com/event.php?eid=129504090462035
Myślę, że to nic nie da. Niech lepiej posprzątają Stare Miasto i najważniejsze ulice a wtedy organizują happeningi i inne cuda.
a to są dwa spotkania? jedno o 17.00 w warsztatach (nie mogę być, bom w pracy), a drugie o 20.00 na pl. Litewskim? Jak tak, to idę na to drugie. przyjadę na 19.00 zobaczyć odciskanie dłoni i może zostanę do 20.00.

ulice ulicami, ale poparcie ludzi też ważne.
Jasne, że poparcie ludzi jest ważne, ale jeśli się ubiegamy o ESK to nie możemy robić prowizorki i udawać, że w Lublinie jest wspaniale, bo nie jest. Ja nie mówię o stadionie, którego nie ma, o nierównych drogach czy braku lotniska. Chodzi mi raczej o to, że podchodzimy do tego nie z tej strony co trzeba i chcemy pokazać jak to się Lublin potrafi organizować, że kilkaset osób przyjdzie odcisnąć rękę, albo ułoży się w jakiś tam napis, bo to jest śmiechu warte. Komisja pójdzie sobie na Stare Miasto, zobaczy wszechobecny syf, później przejdzie na Zamek, rzuci okiem na PKS, bazary i syf tam panujący i będzie pozamiatane. Ja rozumiem, że całe miasto ciężko utrzymać w zadbanym stanie, ale żeby miejsca będące wizytówką miasta raziły syfem to już mi się w głowie nie mieści. I to jest kultura?

Gdyby zastosować obiektywne kryteria to Lublin nie ma prawa mieć żadnych, nawet najmniejszych szans na zostanie ESK. Jednak to, że jest zapomniany, zacofany itd może paradoksalnie mu pomóc w walce o to miano. No ale nie można sobie wbijać samobója w taki sposób, że robi się syf w miejscach w najbardziej strategicznych i najatrakcyjniejszych miejscach Lublina.
wyobraź sobie Grzesiek, że w inicjatywie ESK wcale nie chodzi o to czy w mieście jest czysto ale o życie kulturalne miasta, pogrubiłem żeby Ci się rzuciło w oczy
chodzi więc o różne koncerty, festiwale, pokazy, konferencje i inne działania reklamujące miasto i region, a tego, musisz przyznać jest w Lublinie na prawdę sporo

dlatego raz jeszcze zastanów się czy Lublin na prawdę nie zasługuje na miano Europejskiej Stolicy Kultury, bo ja myślę, że jak najbardziej zasługuje

w sumie nie wiem dlaczego tak się złościsz na brud w Lublinie, ale to już inna kwestia
Kultura (za Wikipedią (...) "ogół wytworów ludzi, zarówno materialnych, jak i niematerialnych: duchowych, symbolicznych (takich jak wzory myślenia i zachowania). (...) Również charakterystyczne dla danego społeczeństwa wzory postępowania (...)"

Są pewne standardy, których przestrzegać wypada. Jeśli się masz za kulturalnego to nie wyrzucasz śmieci na chodnik tylko wrzucasz do kosza. Ja wolę, żeby moje miasto było czyste i bezpieczne niż, żeby było pełne festiwali brudu. Jedno nie wyklucza drugiego, ale jak się robi igrzyska to wypada najpierw zadbać, żeby odbyły się w cywilizowanych warunkach. Zrobienie porządku w najbardziej reprezentatywnych miejscach miasta nie jest trudne, wiele miast sobie z tym radzi, więc Lublin też może.

Ja się jakoś specjalnie nie chcę czepiać, że jest brudno czy coś. Śmieszy mnie jednak to całe zamieszanie wokół ESK. Trochę to wygląda jak zabieranie się za dbanie o Lublin nie z tej strony co trzeba. Nie ma ścieżek rowerowych, nie ma infrastruktury, przez lata marnuje się ogromny potencjał miasta, które już dawno powinno mieć lotnisko, obwodnicę, czyste ulice, tunel po racławickimi, aquapark, stadion, porządek w miejscu PKS, infrastrukturę rowerową, sprawną komunikację miejską itd itp. Zamiast tego mamy syf na Starym mieście, rozpadający się stadion przy zygmuntowskich, żulernię na PKS, jedno z najdroższych MPK w Polsce, ścieżki z kostki dookoła Zalewu i obietnice, że będzie lepiej, bo TKM rządzimy.

Tradycja, historia i potencjał w postaci tysięcy młodych ludzi, położenia geograficznego itd. powoduje, że Lublin jak najbardziej powinien być ESK. Jednak życie codzienne pokazuje, że daleko nam do tego, a ESK mimo, że może dać kopa nie zrobi rewolucji w sprawach ww przeze mnie.

pOZBig Grinrower
Grzesiek
marecky napisał(a):wyobraź sobie Grzesiek, że w inicjatywie ESK wcale nie chodzi o to czy w mieście jest czysto ale o życie kulturalne miasta, pogrubiłem żeby Ci się rzuciło w oczy
Confusedhock:
Jeżeli w obecnych czasach nazwanie sztuką jest pokazanie gołej waginy publicznie czy innej gołej pupy, to brud jak najbardziej mieści się w szeroko pojmowanej kulturze.

Ja na razie jeżdżąc z moimi dziećmi po saskim na rowerach kulturalnie omijam psie kupy, a żona ucieka przed dresami którzy urządzili sobie w parku libację.
Parę metrów dalej siedziała cicho kulturalnie pani na ławeczce a obok biegał sobie jej piesek bez kagańca wielkości dorodnego prosiaka.
Wszytko to działo się w obecności spacerujących rodzin z małymi dziećmi.
Wyjeżdżając z saskiego zadzwoniłem na 997 i poprosiłem o interwencje.

Obawiam się i uważam rze to ESK2016 bardzo przypomina takie ME2012 w lokalnym wydaniu.
Oby tylko azjatów nie zatrudnili do sprzątania :-P
Inna sprawa to przyznanie tytułu miastu, które dzięki temu przejdzie największą/najlepszą zmianę.
ale to kaganiec wielkości dorodnego prosiaka? Smile
starania "Miasta" są czym innym, a zachowanie prostych ludzi, to zupełnie co innego. I to nie jest prawda, że mamy to tylko w Polsce, czy tylko w Lublinie. Nieprawda! To jest wszędzie. Wszędzie można dostać w mordę, wszędzie są głupi i prości ludzie.
I wszędzie się narzeka w takich sytuacjach, a nawet wyśmiewa takie tematy. Weźmy na przykład LONDYN.

Ale fakt, że Lublin zostanie ESK2016, może - paradoksalnie - pomóc w zmianie przyzwyczajeń tych wszystkich buraków i prostaków, których niestety spotykamy na co dzień. Ja chwilę temu (w sobotę) też musiałem się użerać z babką, której kundel na mnie skoczył, ale właśnie w ESK2016 upatruję szansę na zmianę głupich przyzwyczajeń, poprawę infry, porządku, kultury bardzo szeroko pojętej (również tej u ludzi). Będą do nas przyjeżdżać turyści itd. i ludzie od nas może nie będą musieli jeździć gdzieś daleko, żeby zobaczyć pewne dobre nawyki. poza tym pewnie w międzyczasie miasto zrozumie, że to również oni muszą coś robić i będą zwracać szczególną uwagę na pewne rzeczy.

Byłem wczoraj na Litewskim (pod Warsztaty Kultury nie mogłem, bo pracowałem) i mimo, że miałem mało czasu, pozostałem do końca wydarzenia. I wiecie - podobało mi się. Było naprawdę przyjemnie. Coś się DZIAŁO. Była DOBRA ATMOSFERA. W takim mieście, w takiej atmosferze, chce się żyć!

pzdr.
MindEx napisał(a):Byłem wczoraj na Litewskim (pod Warsztaty Kultury nie mogłem, bo pracowałem) i mimo, że miałem mało czasu, pozostałem do końca wydarzenia. I wiecie - podobało mi się. Było naprawdę przyjemnie. Coś się DZIAŁO. Była DOBRA ATMOSFERA. W takim mieście, w takiej atmosferze, chce się żyć!
Też wczoraj byłem i na pl. Litewskim, na Krakowskim, na Grodzkiej, raczej z zaskoczenia, ot tak - na piwko, nie wiedziałem nic o całej 'akcji'.
Generalnie jestem pozytywnie zaskoczony, znajomi z którymi byłem byli mocno zaskoczeni Lublinem, szczególnie Grodzką, myślę że udało sie zareklamować i Lublin i Polskę Smile. Fajnie jak by choć z 10-20% całej tej atmosfery zostało w Lublinie na stałe, szczególnie mniejsze elementy, czyli jakiś zespolik grający przy ogródku na Krakowskim, etc.
Niestety kilka większych 'eventów' czuć było że są mocno na siłę, a padłem gdy ujrzałem zamek nocą Big Grin Choć dla kontrastu świetny pomysł z malowaniem trawy na zielono - niemal jak wspomniane przez Grześka Alternatywy 4 Smile

BTW. Widziałem że na pl. Litewskim robiliście jakieś zdjęcia / filmy Wink
Stron: 1 2