Perez   07-08-2010, 19:49
#1
Zajrzałem do przedniej piasty (shimano 105) w mojej szosówce w celu przesmarowania. Mam rowerek od roku i wcześniej tam jeszcze nie zagladałem ale zdziwił mnie brak 2 kulek po 1 z każdej strony.
Sprawdziłem i mieści się tam po 11 kulek dlaczego więc było po 10?
Czy poprzedni właściciel znał jakąś lepszą metodę na iloś ckulek w piaście wzgledem użytkowania?

Teraz chcę wszystko spowrotem złożyć i się zastanawiam czy nie dokupić wianuszka z kulkami i dołożyć po jednej, jest to zwiazane ze zużyciem piasty lub wagą roweru?

Czy lepiej kiedy jest zostawione luzu na jedną kulkę czy włożone na max?
easyrider   07-08-2010, 21:12
#2
Ja ostatnio robiłem piasty deore lx i tam w oryginale jest dziesięć, a mi też 11 wchodziło. Po prostu tak się wyrobiły.
andrzejdz1   09-08-2010, 23:37
#3
Perez napisał(a):zastanawiam czy nie dokupić wianuszka z kulkami i dołożyć po jednej
Jeśli już zdecydujesz się na dołożenie, to wymień wszystkie pozostałe. Te które były na pewno zdążyły się trochę zużyć, więc nowa będzie większa i będzie niszczyć bieżnie.

Tak samo nie wskazane jest mieszanie kulek lewych z prawymi. Szczególnie ważne w przypadku tylnej piasty gdzie różnica w obciążeniu łożysk jest znaczna.

Co do ilości to wydaje mi się że ten "brak" jest celowy i nie ma co dokładać.
Jeśli kulki mają zbyt ciasno to trudniej im się tak ułożyć żeby nie tarły jedna o drugą.
Pamiętam jak kiedyś włożyłem do wolnobiegu jedną kulkę za dużo, to mi się rozkręcał...
W wolnobiegach shimano również ewidentnie "brakuje" jednej kulki, bo jak dołoży się jedną, to jeszcze zostaje miejsca na pół kulki ;-)

Najlepiej spójrz na rysunki ze strony http://techdocs.shimano.com/techdocs/bl ... ID=iF4uSoB
W opisie jest podana liczba kulek 8-)


EDIT:
Zauważ że pod spodem jest napisane Specifications are subject to change without notice...
Perez   10-08-2010, 10:39
#4
Wielki dzięki andrzejdz1, super stronka, troszkę mi rozjaśniła. Co prawda nie ma mojego modelu ale są pokrewne.
andrzejdz1   10-08-2010, 12:21
#5
Perez napisał(a):Co prawda nie ma mojego modelu ale są pokrewne.
Więc pewnie Twoja piasta powstała zanim shimano utworzyło tę stronę :-|

Podjąłeś już ostateczną decyzję?
Perez   11-08-2010, 09:08
#6
Tak wymieniam wszystkie kulki i wkladam po 11 zobaczymy jak się bedzie jeździć :->
bednar   16-09-2010, 21:53
#7
Jeżeli jeszcze nie jest za późno to proponuje włożyć po 10 kulek na każdą bieżnię.
Od wielu, wielu już lat Shimano ma raczej jeden standard (w jednym rowerze mam piastę z 1989 r. a w drugim z 2008, jedna jest szosowa a druga MTB, i jest tak samo):
- przednia piasta 10 kulek na bieżnie
- w tylnej kulki są trochę większe (nie liczę bębenka) i idzie ich 9 na bieżnie
- najmniejsze są w bębenku i jest ich po 25 na bieżnię

Mały luz między kulkami jest potrzebny dla prawidłowej pracy łożyska i jeżeli ułożymy je ciasno zawsze jest wrażenie jakby jednej brakowało. I nie jest to kwestia wyrobienia się kulek, tylko po prostu tak ma być.
Paweł K.   17-09-2010, 11:24
#8
Bednar ma 100% racji. Poza tym producenci piast aplikują w nie kulki luzem lub w tzw. wiankach łożyskowych. O ile wianek wkłada się jako pakiet i nie ma z tym żadnych problemów to z wkładaniem pojedynczych kulek zawsze trzeba tak postępować aby nie upychać kulek na wcisk, tzn. zawsze pozostawiać trochę wolnej przestrzeni na prawidłowe toczenie się kulek. W przeciwnym razie nastąpi nadmierne wycieranie się kulek (utrata owalności na rzecz graniastości) i przegrzewanie powodujące pogorszenie wytrzymałości.

Moja ortografia jest pełna natury-same byki!!Big Grin
Pozdrawiam,
Paweł K.
  
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Made with by Curves UI.