Strony (2): 1 2   
Campino   23-12-2010, 13:53
#1
Cześć

Jako, iż zima, części tańsze, mam zamiar dokupić kilka części do mojego roweru.
Jak wiadomo kieszeń studencka jest jak jest, chce zrobić to budżetowo.
Początkowo miałem zamiar wymienić korbę zakupić pare nowych kólek, a z tylu wsadzić 9rz. kasetę.

1.Czy opłaca sie budować nowe koła(czyt.nowe piasty i szprychy a stare obręcze-->ARAYA), czy jednak pokuśić się o zaakup pary nowych kólek. Jesli wchodzi zakup nowych, to nasuwa się pytanie czy do 300-350zl wyhaczę coś pod moją wagę( ok. 90kg ) do MTB

2.Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat mojej korby(Shimano FC-MC19), chodzi mi o inf. na temat pod ile zębatek z tyłu jest przystosowana, bo chyba nie każda korba obsługuje 8 czy 9 trybów.

EDIT: Ponoć ta korba wygląda jak ALivio, a należy do grupy Acera.

Z góry dzieki.
Pozdrawiam, Wesołych Świąt Wink
Paweł K.   23-12-2010, 14:48
#2
Odn. 1.
Nie wypowiadam się, żeby nie wywołać niepotrzebnej i niepomocnej Ci w dyskusji-burzy.
Odn. 2.
Producent czasem zaleca w danych technicznych, że dana korba współdziała jedynie z kasetami 8 lub 9rzędów. Z moją korbą SLX 44-32-22 doskonale działały kasety 8-rzędowe i przez ostatni sezon 9cio. Zalecenia producenta to chyba tylko chwyt marketingowy. Korba obsłuży wszystko co zapodasz, jedynie co to musisz dostosować manetki i łańcuch oraz niekiedy przerzutkę do zmienionej kasety.

Moja ortografia jest pełna natury-same byki!!Big Grin
Pozdrawiam,
Paweł K.
Campino   23-12-2010, 14:53
#3
Dobra, czyli już jeden problem mniej.
Jeszcze zastanawia mnie szerokość widełek tylnych w ramie, bo nie wiem czy tam się zmieści 8 lub 9 rz. kaseta.
Piasty na 8/9 rz są szersze niż na 7 ??. Czy moje obawy są mylne ?
Paweł K.   23-12-2010, 16:03
#4
Campino napisał(a):Dobra, czyli już jeden problem mniej.
Jeszcze zastanawia mnie szerokość widełek tylnych w ramie, bo nie wiem czy tam się zmieści 8 lub 9 rz. kaseta.
Piasty na 8/9 rz są szersze niż na 7 ??. Czy moje obawy są mylne ?
Standardowy rozstaw widełek ramy MTB to 135mm i generalnie taka jest odległość pomiędzy skrajnymi punktami zespołu piasty, niezależnie czy jest ona na 8 czy 9 - tutaj długość bębenka jest taka sama (koronki kasety zależnie od ich liczby są inaczej rozstawione na tej samej długości). Jeśli masz wątpliwości to spróbuj pogooglować i poszukać różnic w długościach piast na 7 i 8/9 rzędów.

Moja ortografia jest pełna natury-same byki!!Big Grin
Pozdrawiam,
Paweł K.
kuczy   23-12-2010, 16:52
#5
Campino napisał(a):1.Czy opłaca sie budować nowe koła(czyt.nowe piasty i szprychy a stare obręcze-->ARAYA), czy jednak pokuśić się o zaakup pary nowych kólek. Jesli wchodzi zakup nowych, to nasuwa się pytanie czy do 300-350zl wyhaczę coś pod moją wagę( ok. 90kg ) do MTB
Obręcze v-brake? Jak tak to bym zmienił, z czasem ścianki robią się coraz cieńsze i w końcu obręcz może strzelić. Poza tym potem jak coś to wychodzi podwójny koszt. Pomijam zmęczenie materiału samo z siebie. Szukaj, w granicach 350zł można już coś znaleźć Smile
Campino napisał(a):Początkowo miałem zamiar wymienić korbę zakupić pare nowych kólek, a z tylu wsadzić 9rz. kasetę.

O łańcuchu i prawej manetce mam nadzieję nie zapomniałeś?
Campino   23-12-2010, 17:01
#6
Nie, nie zapomnialem Wink, i tak bedę musial kupić komplet bo mam klamkomanetki, a chce klamki+manetki.
Obręcze pod V-ki troche maja, mysle ze z 10 lat jak nie wiecej, bo na tych kolach moj ojciec jeszcze jezdzil Wink
Kuba   24-12-2010, 00:23
#7
Dziwne oznaczenie korby jak na Shimano... Ale coś takiego występuje:
http://iagsoft.narod.ru/FC-MC19.pdf

Co do współpracy. Działać powinno. Teoretycznie zębatki nie są przystosowane do węższego łańcucha więc się mogą z nim szarpać albo coś...
Są podobno tacy co czują różnicę w tym jakiej firmy łańcuch używają. Niby przystosowany ale jednak wg nich nie chodzi tak jak powinien. Ja miałem dziwną przygodę gdy się okazało że korba Race Face'a nie działa mi z przednimi przerzutkami Shimano w jednej ramie. Po prostu zakres się kończył. Niby powinno być wszystko OK a nie było. Dlatego ja nie jestem w stanie na 100% powiedzieć że wszystko będzie ok, bo z tym bywa różnie i na Twoim miejscu też bym się tak nie nastawiał. Założysz i się okaże.

Paweł że Tobie korba 9 biegowa chodziła z kasetą 8 to jeszcze nic. Czytałem wypowiedzi ludzi którzy umieją ustawić manetkę na 9 biegów z kasetą na 8 i im to działa bez problemów... choć fizycznie nikt nie jest w stanie tego fenomenu wyjaśnić.

Co do kółek... Takie coś powinno się nadać.
http://allegro.pl/kola-mtb-26-deore-590 ... 60946.html
Nie wiem co prawda co ze szprychami (a one mają znaczny wpływ) ale na obręczach tych jeździłem przez jakiś czas ważąc około 80 kg i nie było problemów. Tylko nie wierz w opis. Na pewno nie do jazdy ekstremalnej. Chyba że dla sprzedających ekstremalna jazda to zjechanie z krawężnika.
Możesz poszukać czegoś opartego na obręczach Alexrims DM 24... Niektórzy na tym skaczą nawet, ale jak dla mnie nie są aż tak wytrzymałe żeby na nich skakać. W każdym razie podobno całkiem przyzwoite.
Na końcu pomyślało mi się jeszcze o kółkach systemowych od Shimano. A dokładniej kółka dla grupy Deore:
http://allegro.pl/kola-shimano-deore-wh ... 82734.html
http://allegro.pl/kola-shimano-deore-wh ... 48115.html
Nie mają niby limitu wagowego więc powinny działać. Choć martwi mnie trochę 28 szprych (przy Twojej wadze to lepiej brać coś pod 32) ale może jakością nadrabiają. Czytałem też kilka głosów że się tylna piasta rozsypała, ale czytałem tez kilka pozytywnych komentarzy... czyli jak zwykle nie wiadomo. Te kółka mają tę wadę że jak jednak rozwalisz obręcz albo piastę to ciężko będzie dokupić coś innego.
Campino   24-12-2010, 00:32
#8
No to sie zobaczy. Czyli jak nie bedzię razem zbytnio się zgrywało to kupować korbę z systemem Mega 9 czy coś takiego ??
Co do kólek to myslalem na obreczami mavic XM-317 bądz XM-117 badz jakiś budżetowy model AlexRims. Do tego piasty albo deore albo deore lx.
KermitOZ   24-12-2010, 00:43
#9
Maviki 117 miałem w góralu, zdecydowanie polecam te obręcze, zrobiłem na nich kilkanaście tys. km, katowałem jak się dało, a kupiłem używane od batmana, który jak podejrzewam także ich nie oszczędzał. Obręcze poległy dopiero tej jesieni: tylna pękła podczas pompowania kompresorem, a mało co nie dostałem odłamkiem i nie ogłuchłem Big Grin Przednia uniknęła tak strasznego losu, ale była go bardzo bliska Big Grin Oceniając po przebiegu (pewnie gdzieś ok. 30kkm) oraz po tym jak mi się na nich jeździło stwierdzam, że warto w nie zainwestować Smile

pOZBig Grinrower
Grzesiek

GrzegorzMazur.pl
Go hard or die hard!
Campino   24-12-2010, 00:46
#10
Zwłaszcza, że cena jak najbardziej mi się podoba Wink
Tak jeszcze na temat ram zadam pytanko, mianowicie, Kross, Biria, Accent czy może jakiś inny wynalazek do 400zl??
EDIT: A co do tej korby, to może naskrobać pisemko do Panów z Shimano ??
Strony (2): 1 2   
  
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Made with by Curves UI.