Strony (6):    1 2 3 4 5 6
bartez   18-10-2011, 14:38
#51
Powinny mieć homologację i inne papierki żeby sprzedawać je jako rowerowe właśnie po to aby miały zgodną z przepisami barwę światła, żeby nie oślepiały itd. Więcej na ten temat mogą powiedzieć importerzy tanich światełek, którzy w swoich produktach dokładają karteczkę z wiadomością n.p. "lampa nie może być wykorzystywane jako element oświetlenia rowerowego".
mamut77   18-10-2011, 14:59
#52
Kuba napisał(a):Najbardziej irytują ludzie którzy mają lampki na dynamo tylko nie włączają.
Bo im opory stawiają, ciężko się jedzie i w ogóle. Autentyczne tłumaczenia. Co ciekawe ja osobiście jakiś na tyle zwiększonych oporów, żeby utrudniało to jazdę, nie zauważyłem.
bartez napisał(a):A wracając do tematu to nic nie zrobimy dopóki ludzie sami nie przekonają się jakie zagrożenie stwarzają.
A tu jest pewien problem z takim uświadamianiem, bo brak oświetlenia w rowerach to przyczyna - mimo skali zjawiska - poniżej 2% wypadków z ich udziałem. Tyle że - jako że przeciętny kierowca nie wyjeżdża na ulice półtoratonowym żelastwem, aby kogoś rozjechać (chociaż czasem śmiem wątpić) - jakieś głupie migadełko mogłoby sprawić, że ten czy ów nie wziął by się za wyprzedzanie poboczem, wyprzedzanie na trzeciego, zauważył rowerzystę w porę mimo próby osiągnięcia prędkości poddźwiękowej na lokalnej, nieoświetlonej drodze, podczas gadania przez komórkę, poprawiania makijażu, zwyczajnej chwili nieuwagi itd, itp. Do tego dochodzi oficjalna propaganda, promująca odblaskowe kamizelki, a praktycznie nie wspominająca o wymaganych przepisami światłach.
bartez   18-10-2011, 15:11
#53
No właśnie ja też jestem kierowcą i w takich warunkach jesiennych, wieczorem, najgorsze co może być to pieszy bądź rowerzysta w ciemnym ubraniu bez żadnych odblasków i lampki,latarki. Taką osobę czasem widać dopiero 30-40 m przed samochodem.
mamut77   18-10-2011, 15:32
#54
Wtedy, gdy już palnie się takiego, w grę wchodzi słynne i znane "niedostosowanie prędkości do panujących warunków".
Oficjalna propagnda moim czysto subiektywnym zdaniem, powinna wyglądać tak:
- z jednej strony uczulamy kierowców samochodów na zjawisko batmanizmu, przypominając jednocześnie o oficjalnych statystykach, mówiąc z czego wynika masa przypadków rozjechania;
- z drugiej kładziemy nacisk na rzeczy typu poruszanie się po właściwej stronie jezdni (pieszych znaczy się, bo durnia na rowerze po niewłaściwej stronie widziałem chyba tylko raz), mówimy, że niegłupią sprawą jest zamruganie komórką, świecącym breloczkiem, latarką z kiosku za kilka złotych, mówimy o braku oświetlenia/odblasków jako przyczynie dodatkowej itd, itp.
MG   18-10-2011, 23:02
#55
Moim zdaniem policja powinna zrobić akcje i sypnąć mandatami, tak minimum 100 zł.
Sam sporo jeżdżę samochodem i szlag mnie trafia jak nagle widzę w światłach nieoświetlonego rowerzystę na nieoświetlonej ulicy a z naprzeciwka jedzie samochód. I przez takiego debila mogę mieć później problemy. Kupując rower kupiłem od razu mocne tylne światło, niedługo później dokupiłem przednie. Jedno kosztowało coś ponad 20 zł a przednie w okolicach 30zł (z diodą cree). Czy to tak wiele za zwiększenie widoczności i bezpieczeństwa.

KTM Ultra Flite, Merida Road Race
mariox   29-11-2011, 20:38
#56
bartez napisał(a):No właśnie ja też jestem kierowcą i w takich warunkach jesiennych, wieczorem, najgorsze co może być to pieszy bądź rowerzysta w ciemnym ubraniu bez żadnych odblasków i lampki,latarki. Taką osobę czasem widać dopiero 30-40 m przed samochodem.
Dzisiaj, w godzinach mocno popołudniowych (było ciemno) jakiś rowerzysta jadąc nieoświetlonym rowerem, ubrany na czarno wjechał na przejście dla pieszych na Al. Unii Lubelskiej. Niewiele brakowało, żebym zakończył jego jazdę.
Ale co tam o rowerzystach... również dzisiaj, tylko trochę później, na Kalinowszczyźnie, jakiś facet zasuwał samochodem zupełnie bez włączonych świateł...

Kiedy wszystko zawiedzie, przeczytaj instrukcję obsługi
bartez   29-11-2011, 20:48
#57
Głupota nie rozróżnia rowerzystów od kierowców samochodów :-P
Strony (6):    1 2 3 4 5 6
  
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polskie tłumaczenie © 2007-2024 Polski Support MyBB
Silnik forum MyBB, © 2002-2024 MyBB Group.
Made with by Curves UI.